Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni chcą opublikować raport NIK z kontroli w wodociągach

Dariusz Brożek
- Nie możemy udawać, że nic się nie stało. Mieszkańcy oczekują od nas konkretnych działań - postulował ostatnio radny Robert Piela.
- Nie możemy udawać, że nic się nie stało. Mieszkańcy oczekują od nas konkretnych działań - postulował ostatnio radny Robert Piela. fot. Dariusz Brożek
Protokół ma być opublikowany na stonie internetowej międzyrzeckiego magistratu. Dyrektor lubuskiej delegatury NIK radzi, aby jednak usunąć nazwiska i inne dane.

Decyzja zapadła podczas posiedzenia komisji rewizyjnej. - Chcemy, żeby protokół pokontrolny został opublikowany na stronie internetowej magistratu. Swoje stanowisko przekażemy w piątek Czesławowi Domalewskiemu, który pełni obowiązki burmistrza - mówi przewodniczący komisji Robert Piela.

Protokół jest ukoronowaniem kontroli, którą inspektorzy NIK przeprowadzili kilka miesięcy temu w Międzyrzeckim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Przypominamy, że wykryli tam wiele nieprawidłowości. Ich pokłosiem było aresztowanie m.in. prezesa spółki Janusza S, kierowniczki oczyszczalni Sylwi D, a później także burmistrza Tadeusza D. i jego zastępcy Krzysztofa Sz.

Raport na 118 stron. Czytamy w nim m.in. o fikcyjnych delegacjach i robotach budowlanych, za które pracownicy spółki i właściciele współpracujących z nią firm kasowali jak najbardziej prawdziwe pieniądze. Dokument tajny wprawdzie nie jest, ale NIK nie opublikował go na swojej stronie internetowej.

Bo dane mogą być chronione

- W raporcie są nazwiska, nazwy firm i informacje o transakcjach handlowych, które mogą być objęte ochroną. Dlatego radni publikując dokument w pełnej wersji muszą się liczyć z tym, że biorą za to odpowiedzialność prawną - zastrzega dyrektor lubuskiej delegatury NIK Roman Furtak.

NIK opublikował w swoim portalu internetowym tylko liczące osiem stron wystąpienie pokontrolne, w którym wypunktowano nieprawidłowości wykryte w MPWiK. Wielu mieszkańców jest jednak zainteresowanych protokołem, gdzie opisano mechanizm malwersacji publicznych pieniędzy. - Można zamazać nazwiska, nazwy firm i kwoty transakcji - radzi jeden z Czytelników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska