MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni województwa wybrali Marszałka Województwa Lubuskiego. Wybory członków zarządu województwa będą kontynuowane

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
Jednomyślnie radni województwa wybrali wiceprzewodniczących Sejmiku Województwa Lubuskiego. Prezydium sejmiku, to przedstawiciele trzech ugrupowań, które tworzą skład sejmiku. Radni zdecydowali o wyborze marszałka. W tej sprawie nie głosowali już jednakowo. Do wieczora trwały wybory członków zarządu i nie skończyły się.

AKTUALIZACJA

 • Godz. 18.47

Sesja została przerwana do poniedziałku, 20 maja, godz. 11.
Radna Małgorzata Gośniowska - Kola (PiS) zaapelowała o podanie podstawy prawnej w sprawie zarządzonej przerwy.

 • Godz. 18.37

Jest wniosek formalny o przerwę do 20 maja.

 • Godz. 18.16

Drugim wicemarszałkiem został dotychczasowy członek zarządu Grzegorz Potęga.

 • Godz. 18.10

Radni województwa wybrali na wicemarszałka Sebastiana Ciemnoczołowskiego. Za głosowało 22 radnych. Nowy wicemarszałek pełnił tę funkcję.

– To było zupełnie inna sytuacja. Trzeba było się wszystkiego uczyć od nowa i szukać wsparcia w innych merytorycznych osobach. Dzisiaj myślę, że będę bardziej swoją narrację narzucał. To było 18 lat temu. W tym czasie byłem burmistrzem, zarządzałem spółkami. Ostatnio bardzo blisko poznałem służbę zdrowia. To totalnie inny obszar zainteresowań i doświadczeń. Mam nadzieję, że przyda się w zarządzie dla dobra regionu – przyznaje nowy wicemarszałek.

 • Godz. 15.50

Przed rozpoczęciem głosowania klub PiS wystąpił z wnioskiem o 10-minutową przerwę.

 • Godz. 15.45

Marszałek Marcin Jabłoński do funkcji wicemarszałków zaproponował Sebastiana Ciemnoczołowskiego, który był już wicemarszałkiem, a także burmistrzem. Marszałek zapewnił o jego odpowiednim doświadczeniu. Drugą osobą jest radny, zaangażowany samorządowiec, działacz społeczny Grzegorz Potęga (KO). Zbigniew Kołodziej przedstawiciel klubu Trzecia Droga został zaproponowany na członka zarządu. – To działacz środowiska rolniczego, z dużym doświadczeniem, powszechnie zaangażowany Ludowiec – mówił o nim M. Jabłoński.
Piątym członkiem zarządu proponowany jest Jacek Urbański – o dużym doświadczeniu życiowym, zawodowym, znany w ostatnich latach dyrektor Centrum Produktu Regionalnego, organizator wyjazdów w różne części świata promujące produkty lubuskie.

 • Godz. 15.40

Marszałek Marcin Jabłoński podziękował za zaufanie. Zapewnił, że zrobi wszystko, aby nie czuli się wyborem zawiedzeni. Następnie złożył wniosek o poszerzenie porządku obrad o wybory członków zarządu.

 • Godz. 15.35

Marszałkiem został Marcin Jabłoński. Głosowało 29 radnych. 19 radnych było za, 10 przeciw. Do wyboru wystarczyło 16 głosów.

 • Godz. 15.15

Po przerwie klub KO wnioskował o dołożenie do porządku obrad punktu dotyczącego wyboru marszałka.
- Trudno mówić o negocjacjach, w których nie uczestniczyliśmy - mówią przedstawiciele Polski 2050.
KO zgłasza kandydata na marszałka. Jest nim obecne piastujący to stanowisko Marcin Jabłoński.

 • Godz. 15

O godz. 14 miała zakończyć się przerwa w obradach sejmiku. Tymczasem jeszcze tuż przed godz. 15 kontynuowane były rozmowy koalicyjne

Sesja sejmiku. Są nowi wiceprzewodniczący

Inauguracyjna sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego zaczęła się 6 maja. Ogłoszona przerwa trwała do poniedziałku, 13 maja. Przed godziną 12 zaczęły się obrady, podczas których, zgodnie z wcześniejszym porządkiem radni województwa wybrali zastępców przewodniczącej. Annę Synowiec (Koalicja Obywatelska) na przewodniczącą sejmiku wybrano w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek, radni województwa znów byli jednomyślni. Głosowało 29 osób i wszystkie oddały jednakowe głosy za kandydaturami wiceprzewodniczących.

Oto nowi wiceprzewodniczący sejmiku:

 • Elżbieta Płonka (Prawo i Sprawiedliwość)
 • Anna Chinalska (Trzecia Droga)
 • Edward Fedko (Trzecia Droga)

Zarząd Województwa Lubuskiego. Kiedy wybór?

Tuż po wyborze wiceprzewodniczących radny Marek Halasz (Trzecia Droga) zawnioskował o półtoragodzinną przerwę. Propozycja nie spodobała się m.in. radnemu Tadeuszowi Ardellemu (PiS), który wprost zapytał, czy ma to być powrót do zachowań z poprzedniej kadencji. – Mieliśmy jakieś standardy wyznawać, a znów robimy to, co robiliśmy do tej pory – mówił.

Przewodnicząca Anna Synowiec uspokajała emocje, podkreślając, że będzie to dobry czas na wypracowanie składów komisji.
Choć w porządku obrad sejmiku nie ma punktu dotyczącego wyboru zarządu województwa lubuskiego, wiadomo, że w tym celu potrzebne są kolejne przerwy. Czy w składzie pozostanie przedstawiciel Lewicy, mimo że w nowej kadencji ugrupowanie nie ma przedstawicieli? – W świecie, w którym możliwe jest niepokalane poczęcie, to też jest możliwe – słyszymy od jednego z uczestników sejmiku.

Na powtarzane pytanie „Czy dogadacie się dzisiaj?” przedstawiciele, zarówno Trzeciej Drogi, jak i Koalicji Obywatelskiej, odpowiadają „oczywiście”.

Czytaj też:

Zobacz też wideo z pierwszej części obrad:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska