Jakub Maj
Jakub Maj
PAP/EPA/Enric Fontcuberta
Robert Lewandowski w starciu z Sevillą nie strzelił gola, ale jego drużyna wygrała 1:0 po samobóju Ramosa. Polacy znowu błyszczeli w Turcji - w szczególności Adam Buksa. Kuba Moder jest blisko powrotu na boisko. Oto weekendowy raport kadrowiczów.

Hiszpania: Robert Lewandowski tym razem bez ligowego gola

Robert Lewandowski w miniony weekend nie miał łatwego zadania. Polak zagrał z Sevillą, której zawodnikiem jest Sergio Ramos. Były gracz Realu znany jest z bardzo brutalnej i twardej gry. 35-letni napastnik przez cały mecz szukał sobie miejsca w polu karnym, ale tym razem nie udało się pokonać bramkarza rywali. W obecnym sezonie ligi hiszpańskiej Lewandowski ma na swoim koncie pięć bramek i trzy asysty. Już w środę 4 października Duma Katalonii zagra z Porto w ramach fazy grupowej Ligi Mistrzów. Lewandowski w pierwszej kolejce tych rozgrywek strzelił jednego gola.

Turcja: Buksa i Szymański znowu w akcji

Polacy znowu błyszczą w lidze tureckiej. Adam Buksa po raz kolejny ustrzelił dublet. Tym razem jego ofiarą był Istanbulspor. Przypomnijmy, że Polak dwa tygodnie temu zdobył dwa gole w meczu z Fenerbahce. Tydzień temu napastnik zaliczył asystę z Antalyasporem. Czy 27-latek przypomniał się Probierzowi?

Do goli Sebastiana Szymańskiego w barwach Fenerbahce już się przyzwyczailiśmy. Polak w miniony weekend dorzucił jeszcze jedno trafienie. Tym razem z Rizesporem. Ofensywny pomocnik na swoim koncie w nowym klubie ma już osiem bramek i cztery asysty.

Włochy: Zieliński asystuje, bramkarze na zero z tyłu, martwi sytuacja Zalewskiego

Piotr Zieliński dorzucił kolejną asystę do swojego dorobku. Napoli wygrało z Lecce aż 4:0 i wskoczyło na 3. miejsce w lidze. "Zielu" w obecnej kampanii ma na swoim koncie dwie bramki i dwie asysty. Dobre spotkania rozegrali nasi bramkarze. Wojciech Szczęsny i Łukasz Skorupski zanotowali czyste konta w swoich spotkaniach. Pierwszy z nich popisał się świetną interwencją 15 minut przed końcem spotkania. Z rzutu wolnego uderzył Muriel. "Szczena" wyciągnął się jak struna. Martwić może sytuacji Nicoli Zalewskiego, który nawet nie podniósł się z ławki w meczu z Frosinone. W obecnej kampanii młody Polak zagrał tylko 186 minut.

USA: Karol Świderski z golem w przegranym meczu

Karol Świderski strzelił swoją 9. bramkę w obecnym sezonie MLS. Polak trafił do siatki na 1:1 w 84. minucie meczu z New England. Niestety minutę później David Romney wyprowadził rywala na prowadzenie. Charlotte FC przegrało 11 spotkanie w kampanii. Klub z trzema Polakami w składzie zajmuje 14. miejsce w konferencji wschodniej.

Anglia: Jakub Moder blisko powrotu na boisko

Jakub Moder od kwietnia 2022 roku był kontuzjowany. Zerwane więzadło w kolanie uniemożliwiło mu m.in. udział na mistrzostwach świata w Katarze z reprezentacją Polski, a jego powrót na angielskie boiska był co chwilę odkładany w czasie. Nareszcie napływają do nas pozytywne informacje ws. 24-latka. - Moder trenuje na pełnych obrotach z pierwszą drużyną. Brał już udział w wewnętrznej gierce - poinformował dziennikarz Meczyków, Tomasz Włodarczyk.

Piłkarze powołani na wrześniowe zgrupowanie:

Bramkarze:

• Bartłomiej Drągowski (Spezia) - 90 minut w meczu z Feralpisalo (2:1)
  • Kamil Grabara (FC Kopenhaga) - 90 minut w meczu z FC Midtjylland, żółta kartka (0:2)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - 90 minut w meczu z Empoli (3:0)
  • Wojciech Szczęsny (Juventus) - 90 minut w meczu z Atalantą (0:0)

Obrońcy:

• Bartosz Bereszyński (Empoli) - kontuzjowany
  • Matty Cash (Aston Villa) - 90 minut w meczu z Brighton, asysta (6:1)
  • Tomasz Kędziora (PAOK) - 90 minut w meczu z Panathinaikosem (2:2)
  • Jan Bednarek (Southampton) - 90 minut w meczu z Leeds, żółta kartka (3:1)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - mecz z Torino 2 października
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - na ławce w meczu z Bournemouth (4:0)
  • Mateusz Wieteska (Cagliari) - mecz z Fiorentiną 2 października
  • Paweł Wszołek (Legia Warszawa) - kontuzjowany

Pomocnicy:

• Kacper Kozłowski (Vitesse) - 86 minut w meczu z NEC Nijmegen, asysta (3:1)
  • Grzegorz Krychowiak (Abha Club) - 90 minut w meczu z Al Riyadh, żółta kartka (0:1)
  • Bartosz Slisz (Legia Warszawa) - 28 minut w meczu z Jagiellonią Białystok (2:0)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - mecz z OFI Crete 2 października
  • Sebastian Szymański (Fenerbahce) - 77 minut w meczu z Rizesporem, bramka (5:0)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - 83 minuty w meczu z Lecce, asysta (4:0)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - 86 minut w meczu z Legią Warszawa, bramka, asysta, żółta kartka (2:0)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - 3 minuty w meczu z Eintrachtem Frankfurt (2:0)
  • Adrian Benedyczak (Parma) -78 minut w meczu z Cremonese (2:1)
  • Michał Skóraś (Club Brugge) - 4 minuty w meczu z St. Truiden (1:1)
  • Nicola Zalewski (Roma) - cały mecz na ławce w meczu z Frosinone (2:0)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - 90 minut w meczu z Sevillą (1:0)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) - kontuzjowany
  • Karol Świderski (Charlotte) - 90 minut w meczu New England, bramka, żółta kartka (1:2)