Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta wyjątkowa

(gm)
Na pytanie Czytelniczki " Gazety Lubuskiej" odpowiada  Elżbieta Kurzęcka, naczelnik wydziału zmian uprawnień emerytalno - rentowych z oddziału ZUS w Zielonej Górze.
Na pytanie Czytelniczki " Gazety Lubuskiej" odpowiada Elżbieta Kurzęcka, naczelnik wydziału zmian uprawnień emerytalno - rentowych z oddziału ZUS w Zielonej Górze.
Czytelniczka pyta o rentę przyznawaną w drodze wyjątku. Odpowiada Elżbieta Kurzęcka, naczelnik wydziału zmian uprawnień emerytalno - rentowych z oddziału ZUS w Zielonej Górze.

* W 2007 roku zmarł mój mąż. Zgłosiłam wniosek o rentę rodzinną dla mnie i 15-letniego syna. Ostatnim okresem pracy męża był 1,5 roczny czas zatrudnienia w Niemczech. Przed śmiercią przez ponad dwa lata nie pracował wcale. Mąż przepracował w Polsce 22 lata. ZUS odmówił mi prawa do renty rodzinnej, ponieważ zgon nastąpił po upływie 18 miesięcy po ustaniu ubezpieczenia i przekazał akta mojej sprawy do oddziału ZUS w Opolu do rozpatrzenia wniosku o rentę niemiecką. Po dwóch latach otrzymałam decyzję, że syn ma prawo do renty po ojcu w wysokości kilku euro. Czy mogę otrzymać świadczenie z systemu polskiego?

Sprawa uprawnienia do renty rodzinnej ustawowej, została już załatwiona odmownie. Może jednak ubiegać się pani o rentę wyjątkową. W tej sprawie należy złożyć wniosek i w formie oświadczenia przedstawić swoją sytuację materialną i rodzinną. Decyzję o przyznaniu renty bądź odmowie jej przyznania podejmuje Prezes ZUS w Warszawie. Osoba uprawniona do takiej renty nie może osiągać żadnych przychodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska