Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reparacje wojenne od Niemiec? Władysława Kosiniaka-Kamysza zapytano o słowa Radosława Sikorskiego

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Prezes PSL zwrócił uwagę, że zadośćuczynienie może przybrać różne formy, w tym także w obszarze współpracy Polski i Niemiec w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności
Prezes PSL zwrócił uwagę, że zadośćuczynienie może przybrać różne formy, w tym także w obszarze współpracy Polski i Niemiec w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności Fot. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza zapytano o ostatnie słowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. – Najlepsze zadośćuczynienie od Niemiec to takie, które wzmocniłoby bezpieczeństwo RP. (…) Mogłoby to być zaangażowanie w przemysł zbrojeniowy, czy zaangażowanie w gwarancje bezpieczeństwa – ocenił prezes PSL.

Spis treści

Szef MON zapytany o słowa szefa MSZ

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz został zapytany w rozmowie z dziennikarzami o słowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który podczas ostatniej wizyty w Berlinie mówił, że zwróci się do niemieckiej minister Annaleny Baerbock, o to, aby „rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia” za straty wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej.

Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że „wśród naszych oponentów politycznych jest duże zaskoczenie, jak jasno w naszym wspólnym imieniu Radosław Sikorski przedstawił to stanowisko”. – My o tym mówiliśmy w kampanii wyborczej, (...) że będziemy zabiegać - nie tylko publikować raporty, ale autentycznie zabiegać i mówić wprost, wyraźnie – stwierdził. Zdaniem wicepremiera poprzedni rząd „wiele robił na użytek wewnętrzny, ale niewiele po to, żeby zadośćuczynienie uzyskać”.

Jakie formy mogłoby przybrać niemieckie zadośćuczynienie?

Wicepremier podkreślił, że „Niemcy muszą się zaangażować” w tę sprawę. – Niemcy mają obowiązek do pamięci o swojej przeszłości i do zamknięcia pewnych etapów, które miały miejsca w ich historii, a których nie da się zamknąć bez zadośćuczynienia dla Polski – powiedział.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Prezes PSL zwrócił uwagę, że zadośćuczynienie może przybrać różne formy, w tym także w obszarze współpracy Polski i Niemiec w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. – Większe zaangażowanie, również finansowe, wsparcie bezpieczeństwa militarnego Europy, w tym Polski - ten sposób może być najbardziej efektywny – ocenił.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że widzi „bardzo dużą otwartość” ze strony niemieckiego resortu obrony. – Otwartość jest również z naszej strony – dodał.

Podkreślił, że Polska liczy na dalsze, coraz większe zaangażowanie Niemiec w pomoc dla Ukrainy, co jest kluczowe także dla bezpieczeństwa Polski

– To byłoby najlepsze zadośćuczynienie, które wpływałoby na bezpieczeństwo Rzeczpospolitej – stwierdził.

Niemcy wesprą polski przemysł zbrojeniowy?

Zapytany, czy takie zadośćuczynienie ze strony Niemiec mogłoby przybrać w części formę np. finansowego lub produkcyjnego wsparcia polskich programów zbrojeniowych, odpowiedział: „To jedna z możliwych koncepcji - czy poprzez zaangażowanie w przemysł zbrojeniowy, czy zaangażowanie w gwarancje bezpieczeństwa”.

Przypomniał m.in. wsparcie polskiej obrony powietrznej przez niemiecką baterię wyrzutni Patriot, które stacjonowały na Lubelszczyźnie, opodal granicy z Ukrainą, do grudnia 2023 roku. – Jeżeli byłoby to długotrwałe, długofalowe, strategiczne, a nie tylko punktowe, to wtedy też nabiera swoistego wymiaru zadośćuczynienia – ocenił.

ag

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Reparacje wojenne od Niemiec? Władysława Kosiniaka-Kamysza zapytano o słowa Radosława Sikorskiego - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska