OPRAC.:
Filip Bares
Filip Bares
mat.pras.
Już w najbliższy weekend Roman Biliński powróci do obowiązków w Formule Regional Oceania Championship. Nowozelandzki cykl startów pod patronatem Toyoty, w którym startują przyszłe gwiazdy motorsportu, przenosi się bowiem na tor w Feilding, którego patronem jest Chris Amon.

Spis treści

Kapitalny pierwszy weekend

Podczas inauguracji sezonu, która miała miejsce na bardzo technicznym torze w Taupo, Biliński był klasą dla samego siebie. Polski kierowca wyścigowy wygrał bowiem 2 wyścigi, a w tym, w którym musiał przebijać się z 8. pozycji, finiszował na 2. pozycji. Ponadto wywalczył nagrodę imienia Denny’ego Hulme’a, czyli kierowcy, który w 1967 roku został mistrzem świata F1. Nowozelandzkie media wyścigowe bardzo chwaliły Polaka za jego postawę. Oficjalna strona mistrzostw w zapowiedzi kolejnej rundy użyła nawet zwrotu „Młodzi gniewni, chcą dogonić polską sensację w Manfield”.

Optymizmu ciąg dalszy

Biliński w sesjach testowych na torze imienia Chrisa Amona pokazał się z bardzo dobrej strony. 19-latek uplasował się bowiem na 5. i 1. pozycji. Polski zawodnik zebrał ponadto bardzo wiele cennych danych, które mogą pomóc zarówno jemu, jak i jego zespołowi w kolejnych dniach.

- Za nami dwie sesje testowe. Obydwie wypadły bardzo dobrze. To bardzo ważne, bo wiemy, że zmierzamy w dobrym kierunku. Celem na ten weekend jest ponownie wygranie wyścigu i utrzymanie tempa z Taupo. Wiem, że możemy tego dokonać wspólnie z moim zespołem. Pozostaje zatem czekać na treningi, kwalifikacje i 3 główne dania - powiedział reprezentant M2 Competition po zakończeniu sesji testowych.

Charakterystyka toru Manfield

Obiekt otwarto w 1973 roku. Z czasem go rozbudowano do długości ponad 4 kilometrów, lecz FROC używa krótszej nitki toru. Stąd okrążenie pokonuje się w czasie mniej więcej jednej minuty. Patronem obiektu od ośmiu lat jest Chris Amon, który m.in. wygrał pamiętny, ale jakże kontrowersyjny wyścig Le Mans 24h w 1966 roku i przez wiele lat był gwiazdą F1.

- Na torze Manfield bardzo ważne jest wyjście z każdego zakrętu. Stąd prędkość odegra tu bardzo ważną rolę. W porównaniu do Taupo jest tu więcej prostych, a tydzień temu pokazałem, jak można zrobić z nich użytek. Nie mogę doczekać się już soboty, gdy powalczymy o punkty - dodał 19-latek.