Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygnięto konkurs powiatowy "Młody Przedsiębiorca"

Małgorzata Trzcionkowska 518 135 502 [email protected]
Bartek Grabowski i Paweł Kaczor wygrali laptopa w konkursie "Młody przedsiębiorca". (fot. Małgorzata Trzcionkowska)
Bartek Grabowski i Paweł Kaczor wygrali laptopa w konkursie "Młody przedsiębiorca". (fot. Małgorzata Trzcionkowska)
Bartłomiej Grabowski i Paweł Kaczor z Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie zwyciężyli w konkursie powiatowym "Młody Przedsiębiorca”.

W dziewiątej edycji konkursu wzięło udział sześć szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu żagańskiego. Uczniowie nadesłali 26 prac indywidualnych i zbiorowych. Jury wyróżniło pracę "Auto-Ekspert” Marcina Bednarka i Patryka Kowalczuka z ZSZ w Szprotawie oraz "Pomocną dłoń” Patrycji Najdek z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu. Trzecie miejsce zajęła Patrycja Drozd z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej za projekt "Love dance”. Drugie Karolina Bejenka z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych za "Cleanera”.

Najbardziej nowatorska i możliwa do realizacji okazała się praca Bartka i Pawła, pod tytułem BioGazRol. – Stworzyliśmy biogazownię rolniczą – opowiadają zwycięzcy. – W takich urządzeniach przerabia się obornik na gaz, który może służyć do ogrzania całej farmy, a także może być sprzedawany na zewnątrz. W Niemczech takie przedsięwzięcia są bardzo powszechne i takich biogazowni jest ok. 20 tys. U nas zaledwie kilka. Jest to źródło energii odnawialnej, całkowicie ekologiczne i czyste. – To było dla nas ważne, że możemy wymyśleć coś, co jest przyjazne dla środowiska naturalnego.

Uczniowie szukali informacji na temat swojego projektu w rolniczej prasie, w książkach i internecie.

Ojciec Bartka jest rolnikiem w Miodnicy, więc ta tematyka jest mu bliska. – Tato stara się unowocześniać nasze gospodarstwo, ale nie wszystko można zrealizować od razu – stwierdza B. Grabowski.

Koszt gazowni produkującej 500 KW mocy to ok. 4 mln zł. Twórcy projektu twierdzą, że inwestycja się zwróci, a oprócz tego jest niezwykle ekologiczna. Być może kiedyś uda im się zrealizować swój projekt. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę notebooka od starosty Krzysztofa Jarosza. – Do tej pory na konkurs wpływały opracowania na paierze – powiedział starosta. – W tym roku reguły się zmieniły. Młodzież przedstawiła swoje projekty w formie prezentacji multimedialnych.

Paweł i Bartek zastrzegli, że się dogadają i nie będzie potrzeby przecinania laptopa na pół.

Nagrodą za drugie miejsce był aparat fotograficzny, za trzecie mp czwórka. Wyróżnieni otrzymali książki.

- Nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce, a drugi zespół otrzymał wyróżnienie – cieszy się Paweł Chylak, nauczyciel z ZSZ w Szprotawie. – Dwa lata temu mieliśmy dwie laureatki. Monikę Korniak i Paulinę Borejko. Dziewczyny zastanawiają się nad realizacją swojego ówczesnego projektu i zamierzają utworzyć firmę aranżującą wnętrza i organizującą imprezy.

W ciągu 9 edycji najwięcej laureatów miała Renata Podkidacz, nauczycielka przedsiębiorczości z ZSTiL w Żaganiu. – Mamy kontakt z naszymi absolwentami – podkreśla. – Laureaci konkursu najczęściej podejmują studia. Muszę powiedzieć, że dobrze radzą sobie na rynku pracy, ale jeśli chodzi o zakładanie własnych przedsiębiorstw, to raczej idą w inną stronę.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska