Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rzadka okazja na takie spotkanie. Przyjacielskie alpaki odwiedziły seniorów dwóch domów pomocy w Zielonej Górze

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Spotkanie z alpakami odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze w czwartek, 16 listopada 2023 r.
Spotkanie z alpakami odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze w czwartek, 16 listopada 2023 r. Dom Pomocy Społecznej w Zielonej Górze /Facebook
W czwartek seniorzy z dwóch domów pomocy w Zielonej Górze mieli niezwykłą okazję poznać z bliska alpaki. W obu miejscach te łagodne zwierzęta przyniosły dużo radości. Spotkania z alpakami zorganizowała radna Eleonora Szymkowiak i Fundacja Wzajemnej Pomocy Arka.

Seniorzy w Zielonej Górze. Spotkanie z alpakami

W czwartek, 16 listopada, najpierw w Domu Kombatanta przy ul. Lubuskiej, a następnie w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Słowackiego pensjonariuszy odwiedzili niezwykli goście. To alpaki i ich opiekunowie. Okazją był Ogólnopolski Dzień Seniora, który przypada 14 listopada.

– Było wspaniale w obu domach – podkreśla radna Eleonora Szymkowiak. – Zorganizowaliśmy te spotkania z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora. I trafiliśmy w dobrą pogodę. Starsi ludzie potrzebują kontaktu ze zwierzętami. Nie mają sposobności pojechać do takich miejsc, gdzie są hodowane. Są to często osoby, które chodzą o kulach czy balkonikach, osoby starsze, którymi trzeba się opiekować. Jaka była wieka radość tych ludzi ze spotkania z alpakami. Te zwierzęta są bardzo łagodne. Niektórzy dopytywali, jak się nazywają, nie widzieli ich wcześniej.

W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Słowackiej jedno ze zwierząt podeszło do drzwi balkonowych, aby osoby, które nie mogły wyjść z budynku, mogły go z bliska zobaczyć.

- Przebywanie wśród zwierząt ma dobroczynny wpływ na człowieka w szczególności na osoby starsze i schorowane. Dzisiaj dzięki radnej Eleonorze Szymkowiak oraz Fundacji Wzajemnej Pomocy Arka mieliśmy przyjemność obcować z cudownymi alpakami. Sympatyczne zwierzęta o miękkim futerku wywołały uśmiech, pozwoliły zrelaksować się i dostarczyły wytchnienia naszym seniorom - poinformowali pracownicy DPS przy ul. Słowackiego.

Spotkanie z alpakami odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Zielonej Górze w czwartek, 16 listopada 2023 r.

Rzadka okazja na takie spotkanie. Przyjacielskie alpaki odwi...

Alpakoterapia. Radość dla obu stron

Wizyty w domach pomocy odbyły się w ramach projektu „Arka schronisko jest wciąż blisko”. Alpakoterapia jest jednym z działań na rzecz integracji osób w kryzysie bezdomności i seniorów.

– Te wspólne działania to owoce współpracy fundacji Arka z Chynowie i stowarzyszenia pani Eleonory Szymkowiak Ludzie dla ludzi – wyjaśnia Jolanta Ławnicka, która napisała projekt. – Plan zakładał spotkanie w dzień seniora, ale musieliśmy się dostosować do pogody. Chodziło nam o sprawienie radości starszym osobom i to wyraźnie dzisiaj było widać, jak bardzo te wizyty ożywiły egzystencję seniorów.

Na co dzień alpaki mieszkają w schronisku koło Nowogrodu Bobrzańskiego.

– Zajmują się nimi podopieczni Arki, co daje również im satysfakcję, podnosi ich wartość, kiedy mogą, ta jak dzisiaj sprawić komuś radość i poczuć, że są potrzebni. To bardzo ważne w środowisku osób osamotnionych, bez rodzin – mówi J. Ławnicka.

Projekt został dofinansowany ze środków Województwa Lubuskiego przez wsparcie przyznane przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.

E. Szymkowiak obiecała wrócić do DPS ze swoimi pieskami, które również są łagodne i przyniosą pensjonariuszom też dużo radości.

Kolejną okazję do spotkania z alpakami i innymi zwierzętami będą mieli zielonogórzanie, zwłaszcza dzieci, 6 grudnia. Przy ratuszu stanie mikołajkowe miasteczko.

Pisaliśmy o Arce:

Zobacz też wideo: Międzypokoleniowa zumba

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska