Rzepin: Izba celna zostaje

Bożena Bryl 95 758 07 51 [email protected]
- Wielkie podziękowanie i uznanie należy się naszym parlamentarzystom i samorządowcom, którzy tak aktywnie i skutecznie poparli nas w walce o utrzymanie Izby Celnej w Rzepinie - mówi Jacek Staniszewski (fot. Beata Bielecka)
- Wielkie podziękowanie i uznanie należy się naszym parlamentarzystom i samorządowcom, którzy tak aktywnie i skutecznie poparli nas w walce o utrzymanie Izby Celnej w Rzepinie - mówi Jacek Staniszewski (fot. Beata Bielecka)
Udostępnij:
- Niemożliwe stało się możliwe - mówił nam uradowany szef Ogólnopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej Jacek Staniszewski.

- Wczoraj późnym wieczorem dotarł do mnie dezyderat Komisji Finansów Publicznych do rządu o zrewidowanie projektu wiceministra finansów Jacka Kapicy w sprawie reorganizacji izb celnych - tłumaczył. - Z tego co wiem, J. Kapica ze swego projektu się wycofał - dodał związkowiec.

Projekt szefa Służby Celnej i zarazem wiceministra finansów J. Kapicy zakładał przyłączenie rzepińskiej Izby Celnej do szczecińskiej. Likwidacji miały też ulec Izby w Kielcach i w Opolu. - Od razy zaczęliśmy walkę o utrzymanie rzepińskiej Izby, bo nie było ani jednej racjonalnej przesłanki, ani jednego rzeczowego argumentu, który by przemawiał za takim rozwiązaniem - mówił nam J. Staniszewski.

- Udowodniliśmy to prezentując szczegółowe analizy i wyniki obu izb. Do walki włączyli się samorządowcy i parlamentarzyści naszego województwa. Ich wsparcie było kluczowe w wygranej o tę sprawę - podkreślał związkowiec. Przypomniał, że likwidacji Izby Celnej w Rzepinie przeciwstawił się Lubuski Zespół Parlamentarny, który podjął w tej sprawie uchwałę i przesłał do premiera oraz J. Kapicy, interwencje podjął też m.in. marszałek województwaMarcin Jabłoński.

Kluczowy dezyderat

Pomysł wiceministra Kapicy został też poddany krytyce podczas środowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych. W efekcie Komisja skierowała do prezesa Rady ministrów oraz ministra finansów dezyderat. Czytamy w nim : W związku z niejasnymi kryteriami likwidacji izb celnych oraz braku dokładnej analizy kosztów (finansowych i społecznych) związanych z tym przedsięwzięciem, Komisja finansów Publicznych wnosi o zrewidowanie dotychczasowych działań mających na celu likwidację niektórych izb celnych oraz o ponowne przeanalizowanie założeń wprowadzanej reformy struktury administracji celnej.

 

Celnicy odetchnęli

- Z tego, co wiem, J. Kapica już się wycofał. Słyszałem wypowiedź w tej sprawie przewodniczącego Lubuskiego Zespołu Parlamentarnego posła Józefa Zycha. Ta dycyzja ma być ostateczna - powiedział. J. Staniszewski.

- Ostatnie cztery miesiące, kiedy trwała walka o utrzymanie naszej izby, były dla nas bardzo ciężkie - mówił jednej z celników (nie chciał nazwiska w gazecie). - To był czas niepewności, obaw o miejsca pracy. Dlatego bardzo się cieszę, że ministerstwo finansów wycofało się z tego pomysłu - podkreślił.

 

Czytaj też:

Izba celna W Rzepinie do likwidacji?

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie