Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzymski most w sercu Turcji

Dariusz Brożek
Neolityczny grobowiec w okolicach Urfy
Neolityczny grobowiec w okolicach Urfy Dariusz Brożek
W Turcji zobaczysz zabytki z epoki helleńskiej i rzymskiej, a do tego ormiańskie świątynie, wczesnochrześcijańskie klasztory i meczety z czasów Wielkich Seldżuków. Przykładem kulturowego tygla jest most nad rzeką Kahta, wybudowany 1,8 tys. lat temu przez Rzymian.

Przy kamiennym moście nad rzeką Kahta koło miasteczka Eskikale w południowo-wschodniej Turcji zatrzymałem się jadąc z góry Nemrut do Urfy - miasta biblijnego Hioba i proroka Abrahama. Budowla zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Dlaczego? Została wzniesiona ponad 1,8 tys. lat temu przez stacjonujących tutaj rzymskich legionistów.

- Most wybudowany został na przełomie drugiego i trzeciego wieku naszej ery. To dzieło żołnierzu stacjonującego tutaj XV Legionu. Wybudowali go na cześć ówczesnego cesarza Septimiusa Severusa, który panował od 193 do 211 roku naszej ery - mówi Iwona, moja przewodniczko po południowo-wschodniej Turcji.

Turecka nazwa budowli to Cendere Köprüsü. Ma 120 metrów długości i siedem szerokości. Jego wysokość wynosi 30 metrów. Przez ponad 1,8 tys. lat z powodzeniem opierał się wiosennym powodziom. Zdobią go trzy kolumny poświęcone cesarzowi S. Severusowi, jego żonie J. Domnie i jego synowi Caracalowi. Była też czwarta dedykowana drugiemu synowi cesarza Getcie, ale po jego zabójstwie została zburzona na rozkaz jego następcy Caracali, który objął rządy w 211 i panował do 217 r. To jeden z ponad 20 mostów wzniesionych przez Rzymian na terenie obecnej Turcji. I na pewno jeden z najciekawszych,

W tyglu kultur, cywilizacji i religii

Neolityczny grobowiec w okolicach Urfy
(fot. Dariusz Brożek)

W Turcji zachowały się setki innych rzymskich budowli - akweduktów, amfiteatrów, świątyń i łaźni. - Ten kraj jest to prawdziwym rajem dla miłośników historii starożytnej. Przyciągają ich ruiny dawnych greckich miast Efez, Pergamon czy Milet, które znajdują się w zachodniej, egejskiej części kraju.

Oprócz zabytków rzymskich i hellenistycznych zobaczymy tutaj wczesnochrześcijańskie klasztory, meczety z okresu Wielkich Seldżuków, dawne twierdze kawalerów maltańskich i ormiańskie świątynie. Nierzadko w jednym miejscu sąsiadują ze sobą relikty z trzech różnych epok, cywilizacji i religii - dodaje Iwona.

Jadąc do Urfy nasz kierowca Selim zatrzymał autokar przy budowli z kilku kamiennych płyt. To grobowiec z epoki neolitu, czyli epoki kamienia gładzonego. Ma pięć, może sześć tysięcy lat. Otaczają go mniejsze kamienie i jak najbardziej współczesne prowizoryczne ogrodzenie z łańcucha. - Jesteśmy w tyglu cywilizacji, kultur i religii. W tym kraju nic mnie nie zaskoczy - zaznacza Iwona.

Katalog tureckich osobliwości architektonicznych i kulturowych jest znacznie szerszy. Należy do nich zaliczyć także liczne zabytki perskie i relikty po imperium Hetytów. A także wyśmienitą, orientalną kuchnię.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska