Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są kraje gdzie ojciec ma prawo do karmienia piersią

Źródło: DB, ChaberConsulting.pl; oprac: (mad)
DB, ChaberConsulting.pl
Dzisiaj w całej Polsce obchodzony jest dzień ojca. Ale czy panowie jako rodzice mają takie same prawa co kobiety? To zależy!

Pierwszy Dzień Ojca obchodzony był w USA, 19 czerwca 1910 roku. Z inicjatywą tego święta wystąpiła mieszkanka miejscowości Spokane, Sonora Louise Smart Dodd. Chciała w ten sposób oddać hołd swojemu ojcu, którego uważała za niezwykłego człowieka.

W różnych krajach świata święto odbywa się w innych terminach. W Wielkiej Brytanii i Holandii przyjęto termin taki jak w USA, czyli trzecią niedzielę czerwca. We Włoszech i Hiszpanii dzień ten przypada na 19 marca, na Litwie - w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii - w drugą niedzielę czerwca. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku - 23 czerwca.

Kodeks Pracy wyraźnie mówi jakie przywileje przysługują obecnym i przyszłym ojcom. Prawa te opisuje cały 8 rozdział Kodeksu Pracy.
"Przepisy art. 18.3a §1 nakazują równe traktowanie pracowników bez względu na płeć […]". Z powyższego art. jasno wynika, że równe prawa przysługują obojgu rodzicom. Jednak kiedy przyjrzymy się prawu bliżej dochodzimy do wniosku, że wcale tak nie jest.

Weźmy przepisy dotyczące ochrony kobiet w ciąży. Mowa jest w nich o zakazie wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży i okresie urlopu macierzyńskiego. Mężczyźni do tej pory, czyli do roku 2010, byli dyskryminowani w tej sprawie. Dopiero od niedawna przysługują im takie prawa jak kobietom. Przynajmniej jeżeli chodzi o zakaz wypowiedzenia i zwolnienia.

Ale spójrzmy do Kodeksu Pracy dalej. Kobietom spodziewającym się dziecka umowy przedłuża się automatycznie. Mężczyzna nie ma już takiego przywileju. Albo urlopy macierzyńskie. Jeżeli zostanie wykorzystane przynajmniej 14 tygodni (z 20 tygodni) takiego urlopu, matka może z niego zrezygnować, a pozostałą jego część oddać ojcu dziecka. Warunkiem jest jednak napisanie wniosku przez ojca o zgodę na takie działanie.

Dopiero od 2010 roku, ojcu zaczął przysługiwać prawdziwy urlop ojcowski. Dawany ma być na czas 2 tygodni. Niestety, do 2012 roku urlop ten będzie wynosił jeden tydzień. Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 roku mówi, że w ciągu dwóch pierwszych lat od wejścia w życie wspomnianych przepisów, urlop ten będzie miał skrócony wymiar. Ponadto urlop będzie trzeba wykorzystać w całości, czyli nie będzie go można dzielić na raty. Aby ojciec mógł starać się o urlop, dziecko nie może mieć więcej niż 12 miesięcy.

Jasno widać iż w tym aspekcie mężczyźni są w pewien sposób dyskryminowani. Kobiety dostają 20 tyg. urlopu w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Z każdym kolejnym dzieckiem, długość urlopu się wydłuża (odpowiednio 31, 33, 35, 37 itd.) Ojcowie, niezależnie od ilości dzieci mogą wziąć tylko dwa tygodnie urlopu (ale dopiero od 2012 roku).

Ojciec może też sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem (czyli może wziąć urlop wychowawczy). "Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia."

Panom, tak samo jak Paniom, przysługuje również zasiłek macierzyński. Wysokość zasiłku wynosi 100 proc. wynagrodzenia przyjmowanego od jego podstawy - jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do tego zasiłku.

A jeśli chodzi o prawo do karmienia piersią dla ojców to oczywiście istnieje, ale nie w Polsce. W Hiszpanii niedawno wprowadzono przepis dający ojcom prawa takie same jak matkom. Oznacza to, że Hiszpanie będą mogli opuszczać miejsce pracy raz dziennie lub skrócić sobie czas pracy o 30 min przez pierwsze 9 miesięcy od narodzin dziecka. W Polsce już nie jest tak różowo. Pracownice, owszem mają prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy, ale panowie już nie.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska