MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seksualność człowieka w chorobie nowotworowej. Nie bójmy się o tym rozmawiać. W Sulechowie się nie boją

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
W Sulechowie odbyła się w piątek pierwsza konferencja naukowa pod nazwą „Seksualność człowieka w chorobie nowotworowej”, zorganizowana przez pierwszą w województwie lubuskim poradnię onkologiczno-seksuologiczną.

Skąd pomysł ta taką poradnię? Z długich rozmów sulechowskich lekarzy. Dyrektor SP ZOZ w Sulechowie Wiesław Wojciech Świtała przyznaje, że największą rolę odegrała tu dr. n.med. Karolina Rabenda - Łącka, która zwróciła uwagę na brak pomocy pacjentom onkologicznym w zakresie życia seksualnego, które po operacjach czy leczeniu zostaje zaburzone.

Konferencja naukowa „Seksualność człowieka w chorobie nowotworowej” - Sulechów, 12 stycznia 2024 roku

Seksualność człowieka w chorobie nowotworowej. Nie bójmy się...

Poradnia ginekologiczno-seksuologiczna w szpitalu w Sulechowie

- Początkowo podawaliśmy w wątpliwość czy taka poradnia onkologiczno-seksuologiczna jest potrzebna. Okazało się szybko, że bardzo. Pacjenci chcą rozmawiać o swojej seksualności – mówi Wiesław Wojciech Świtała. – Będziemy rozmawiać z lekarzami, żeby zwiększyć dostępność pacjentów do tej poradni… Liczba tych pacjentów świadczy o tym, że problem jest ważny.
Leczenie chorób onkologicznych wiąże się często ze skutkami, dotyczącymi różnych sfer. O ile w sferze emocjonalnej, społecznej czy fizycznej otrzymują wsparcie, o tyle o sferze intymnej wciąż niewiele się mówi. Nie znaczy to jednak, że pacjenci nie mogą wrócić wcześniej czy później do swojego dawnego życia, pozbyć się powikłań. Potrzebna jest im jednak pomoc i wsparcie.
Wiele jednak osób po leczeniu onkologicznym pozostaje w tej sprawie pozostawionych sobie. Boi się nawet pytać o sprawy związane z zaburzeniami sfery intymnej. Ciągle to temat tabu...

Konferencja naukowa „Seksualność człowieka w chorobie nowotworowej” - Sulechów, 12 stycznia 2024 roku
Konferencja naukowa „Seksualność człowieka w chorobie nowotworowej” - Sulechów, 12 stycznia 2024 roku Mariusz Kapała / GL

Ważna jest komunikacja lekarz - pacjent

- Zaburzenia seksualne są często pomijanym aspektem zdrowia, a są równie ważne jak te psychiczne czy fizyczne – zauważa Kamila Gorgolewska, ginekolog, zastępca kierownika oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Sulechowie.

– Zaburzenia seksualne dotyczą 43 procent kobiet w populacji ogólnej, w populacji chorych onkologicznie może sięgnąć nawet do 90 procent. Jakie to są dysfunkcje? Dotyczą one różnych faz reakcji seksualnych. Podniecenie, pożądanie, libido, orgazm… Radzić sobie możemy z tym w różny sposób, poprzez medycynę regeneracyjną, leczenie niehormonalne, zastosowanie różnych hormonalnych terapii… Ważna jest tutaj komunikacja lekarz – pacjent, by wiedziały one, jak sobie z tym radzić, gdzie szukać pomocy.

Przeczytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska