Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat bez poprawek przyjął ustawę o dopalaczach

IAR
fot. archiwum
Przepisy zakładają, że na terenie Polski nie będzie można produkować i wprowadzać do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy. Ponieważ do ustawy nie było poprawek, teraz ustawa trafi prosto na biurko prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie.

Czytaj też: Nawet milion złotych grozi sprzedawcom za handel dopalaczami!

W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt stwarza zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, inspektor sanitarny będzie mógł wstrzymać jego wytwarzanie lub wprowadzanie do obrotu albo nakazać wycofanie z handlu na okres do 18 miesięcy. W tym czasie prowadzone będą badania dotyczące jego wpływu na zdrowie. Inspektor dodatkowo będzie mógł nakazać zaprzestanie prowadzenia działalności w obiektach służących wytwarzaniu lub wprowadzaniu podejrzanego produktu do obrotu - czyli np. zamknąć sklep lub hurtownię na okres do 3 miesięcy.

Za złamanie zakazu produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, będzie nakładana kara w wysokości od 20 tys. zł do nawet 1 mln zł. Podstawę wymiaru kary stanowić będzie w szczególności ilość wytworzonego lub wprowadzonego do obrotu środka zastępczego.
Nad projektem pracowały trzy sejmowe komisje - zdrowia, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości. Sejm w trakcie trzeciego czytania odrzucił wnioski mniejszości przewidujące między innymi zaostrzenie kar finansowych.

Czytaj też: Dopalacze wypalają Twój mózg!

Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski przyznaje, że przepisy nie są doskonałe, jednak jak wskazują najnowsze statystyki jak na razie skuteczne. Kwiatkowski podkreślał, że gdy 3 tygodnie temu analizowano statystyki oddziałów detoksykologicznych w całej Polsce, widniały tam dane o 60 młodych osobach w tym kilku walczących o życie. "Kiedy zapoznawaliśmy się z tymi statystykami za ostatni weekend, mamy do czynienia tylko z kilkoma przypadkami" - powiedział.

Zmiany w tej sprawie, niektórzy specjaliści komentowali jako kontrowersyjne. Ustawa o zakazie handlu dopalaczami powstała w atmosferze histerii medialnej, nie była konsultowana z ekspertami i nie uwzględnia naukowych faktów - pisali w liście do Premiera uczestnicy okrągłego stołu antynarkotykowego, zwołanego przez Polską Sieć Antynarkotykową. Zwracali uwagę, że ustawa jest niezgodna z europejskimi standardami w sprawie dopalaczy. Sygnatariusze listu przypominali, że w Sejmie czeka projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Zaproponowali powołanie zespołu ekspertów z różnych dziedzin i wspólne wypracowanie rozwiązań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska