Sensacyjny lider po rundzie jesiennej lubuskiej IV ligi piłkarskiej

Paweł Górski
Mecz Promień Żary – Syrena Zbąszynek (1:3)
Mecz Promień Żary – Syrena Zbąszynek (1:3) Małgorzata Fudali Hakman
Przed startem sezonu 2022/2023 zapewne mało kto spodziewał się, że liderem na półmetku zmagań będzie Syrena Zbąszynek. Zespół prowadzony przez trenera Tomasza Leszczyńskiego w ostatniej kolejce rundy wspiął się na pierwsze miejsce w tabeli.

Remis na koniec jesieni

Przez niemal całą rundę na czele IV-ligowej stawki plasowała się Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański. W 17. kolejce ekipa trenera Grzegorza Tychowskiego potknęła się jednak w Żaganiu. Miejscowi Czarni objęli prowadzenie w 25 minucie spotkania dzięki bramce Krystiana Chabiniaka. Niespełna 10 minut później goście odpowiedzieli trafieniem Bartosza Skiby i był to ostatni gol tego pojedynku. Remis 1:1 sprawił, że Odra na półmetku sezonu straciła fotel lidera.

Passa Syreny zwieńczona awansem na pierwsze miejsce

Jako lider zimę spędzi natomiast Syrena Zbąszynek, która dzięki fantastycznej serii 11 zwycięskich meczów na dobre włączyła się do ligowej czołówki. Podopieczni trenera Tomasza Leszczyńskiego jesień zwieńczyli wyjazdową wygraną 3:1 z Promieniem Żary. Goście już w pierwszej połowie przejęli kontrolę nad spotkaniem i na jego półmetku prowadzili 2:0 po bramkach Pawła Dulata i Piotra Bimka. Po przerwie gospodarze próbowali nawiązać walkę, ale w 62 minucie golem na 3:0 dobił ich Wiktor Kuberski. Honorowe trafienie dla Promienia zdobył natomiast Jędrzej Kononowicz.

Wysoka wygrana Ilanki

Po sześciu meczach bez zwycięstwa trzy punkty na swoje konto dopisali piłkarze Ilanki Rzepin. Zespół ten przed ostatnią kolejką plasował się w strefie spadkowej, a jego rywalem był Piast Iłowa, który niedawno wydostał się z zagrożonego degradacją rejonu tabeli. Wysokie zwycięstwo padło łupem gospodarzy, którzy prowadzili już od piątej minuty po golu Mateusza Stefanowicza. Dla 26-latka nie było to zresztą ostatnie trafienie tego dnia, gdyż w drugiej połowie dopełnił on hattricka. Kolejne trzy bramki dołożyli jego koledzy z drużyny, dzięki czemu Ilanka wygrała aż 6:1 i zimę spędzi tuż nad strefą spadkową.

Zwycięstwo Pogoni na koniec nierównej rundy

Pogoń Świebodzin chimeryczną jesień zakończyła wygraną 4:2 nad outsiderem rozgrywek, Budowlanymi Lubsko. Co ciekawe, jako pierwsi to goście wpisali się na listę strzelców, a konkretnie dokonał tego w 43 minucie Radosław Romanowski. W doliczonym czasie pierwszej połowy wyrównał Dawid Sowiński i zespoły schodziły do szatni przy remisie 1:1. W drugiej odsłonie wynik wyraźnie zdominowali świebodzinianie, którzy w przeciągu 27 minut zdobyli trzy bramki. W 83 minucie drugiego gola dla Budowlanych strzelił Maciej Trziszka, lecz trzy punkty pozostały w Świebodzinie.

Remis wzmocnionej Lechii II z Lubuszaninem

Ostatnim meczem kolejki był pojedynek Lechii II Zielona Góra z Lubuszaninem Drezdenko. Rezerwy III-ligowca przystąpiły do tego spotkania wzmocnione kilkoma nazwiskami z pierwszego zespołu, którego sobotni mecz został odwołany. I tak w starciu z Lubuszaninem obejrzeliśmy m.in. Rafała Ostrowskiego, Kacpra Zająca czy Mateusza Zientarskiego. Mimo tego ekipa trenera Mateusza Reusa podzieliła się z rywalem punktami. Goście objęli prowadzenie już w pierwszej minucie po golu Shunto Sawabe. Jeszcze przed przerwą trafieniami odpowiedzieli Ostrowski i Zając. W drugiej połowie decydujący głos należał do zespołu z północy województwa – w 85 minucie bramkę na wagę remisu 2:2 zdobył wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Mateusz Gorgiel.

Śnieg wygrał z piłką w Zwierzynie

Do skutku nie doszło jedno spotkanie 17. kolejki IV ligi. Mowa o starciu Meprozetu Stare Kurowo z Pogonią Skwierzyna. Zwierzyn, gdzie tymczasowo rozgrywa mecze Meprozet, nawiedziły w sobotę obfite opady śniegu. Jak informuje Lubuski Związek Piłki Nożnej, decyzja odnośnie nowego terminu tego spotkania zostanie podjęta w środę 23 listopada.

Wyniki 17. kolejki IV ligi:

• Ilanka Rzepin – Piast Iłowa 6:1 (bramki: Stefanowicz 3, Lewitzki, Adamczewski, Baranowski – Świrlik)
  • Czarni Żagań – Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański 1:1 (Chabiniak – Skiba)
  • Odra Nietków – Spójnia Ośno Lubuskie 1:0 (Seredyński)
  • Promień Żary – ZAP Syrena Zbąszynek 1:3 (Kononowicz – Dulat, Bimek, Kuberski)
  • Pogoń Świebodzin – Budowlani Lubsko 4:2 (Sowiński 2, Lisowski, Błaszczak – Romanowski, Trziszka)
  • Korona Kożuchów – Polonia Słubice 0:0
  • Celuloza Kostrzyn nad Odrą – Dąb Sława-Przybyszów 1:4 (Markowski – Siwy, Koppenhagen, Antkowiak, Rybak)
  • Lechia II Zielona Góra – Lubuszanin Drezdenko 2:2 (Ostrowski, Zając – Sawabe, Gorgiel)