MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Serbski generał Ratko Mladić skazany na dożywocie za ludobójstwo w Srebrenicy

Aleksandra Gersz (AIP)
Ratko Mladić
Ratko Mladić AP/EAST NEWS
Dowódca bośniackich Serbów Ratko Mladić został w środę skazany na dożywocie przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze. Wojskowy został uznany winnym ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości w Srebrenicy, gdzie w 1995 r. zginęło ponad 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. To największy akt ludobójstwa w Europie od II wojny światowej.

Trybunał, który prowadził proces w sprawie Mladicia od 2012 r., ogłosił długo oczekiwany wyrok w środę. Wojskowy, który nazywany jest „rzeźnikiem Bośni”, został uznanym winnym dziesięciu z jedenastu postawionych mu zarzutów. Według Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii Ratko Mladić był „kluczową postacią” dla masakry w Srebrenicy, a jego decyzje „w znacznym stopniu” doprowadziły do tej zbrodni, która miała na celu „unicestwienie” muzułmańskiej społeczności.

**CZYTAJ TAKŻE:

17 lat po masakrze w Srebrenicy ludzie pamiętają okrutną wojnę

**

- Jego zbrodnie są jednymi z najbardziej odrażających zbrodni znanym ludzkości – powiedział sędzia Alphons Orie podczas odczytywania wyroku. Mladić został też uznanym winnym ostrzeliwania cywilów w Sarajewie w latach 1992-1995 (żołnierze wykonywali jego rozkazy), masowych gwałtów bośniackich kobiet i dziewcząt, niszczenia domów muzułmanów i meczetów, nielegalnych deportacji Bośniaków oraz przetrzymywania więźniów w nieludzkich warunkach i poddawania ich torturom.

Mladić spędzi w więzieniu dożywocie. Obrońcy serbskiego generała domagali się jego uniewinnienia lub maksymalnie 15 lat więzienia.

Ratko Mladić skazany. Syn broni ojca

Źródło:
RUPTLY

Sam wojskowy, który wszedł w środę na salę rozpraw rozluźniony i uśmiechnięty, podczas odczytywania wyroku stracił nad sobą panowanie. 74-latek zasłabł, lecz sąd nie przyjął wniosku jego obrony, aby przerwać rozprawę z powodu wysokiego ciśnienia mężczyzny. Kiedy sędzia Alphons Orie ogłosił decyzję trybunału w Hadze, Mladić zaczął krzyczeć w jego kierunku oraz przeklinać. W rezultacie wyprowadzono go z sali, a proces kontynuowano bez niego. Według BBC wojskowy, który twierdzi, że jest niewinny, będzie apelował od wyroku.

- To przełomowy moment dla sprawiedliwości – skomentowała wyrok organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International. Z kolei Zeid Ra’ad Al-Hussein, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, stwierdził, że proces Mladicia był „pokazał czym jest międzynarodowa sprawiedliwość”. Al-Hussein nazwał także Mladicia „uosobieniem zła”. Środową rozprawę oglądali także w ośrodku pamięci niedaleko Srebrenicy bliscy mężczyzn i chłopców, którzy 22 lata temu zginęli w tym mieście. Kiedy odczytano wyrok zebrani zaczęli klaskać i wiwatować, a grupa Matki ze Srebrenicy powiedziała dziennikarzom, że bardzo cieszy się z wyroku. Niektórzy twierdzili jednak, że Mladić zasługiwał nawet na ostrzejszy wyrok.

Proces Mladicia był ostatnim dotyczącym zbrodni w byłej Jugosławii. Wcześniej lider bośniackich Serbów Radovan Karadžić został skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii na 40 lat pozbawienia wolności za popełnione zbrodnie. Sądzony był też prezydent Jugosławii Slobodan Milošević, zmarł on jednak przed zakończeniem procesu, w 2006 r. w Hadze. Sam Mladić po zakończeniu wojny w 1995 r. ukrywał się w Serbii. Aresztowany został dopiero po 16 latach, w 2011 r. Masakra w Srebrenicy, w której zabitych zostało ponad 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców, została uznana za ludobójstwo przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości 10 lat temu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska