MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się rozprawa dotycząca burmistrza Szprotawy. Ogłoszenie wyroku już za kilka dni

Małgorzata Trzcionkowska
Przed rozprawą przeciwko burmistrzowi Szprotawy Mirosławowi Gąsikowi. Na zdjęciu burmistrz oraz mec. Marcin Siemiątkowski
Przed rozprawą przeciwko burmistrzowi Szprotawy Mirosławowi Gąsikowi. Na zdjęciu burmistrz oraz mec. Marcin Siemiątkowski Małgorzata Trzcionkowska
W Sądzie Rejonowym w Żaganiu odbyła się ostatnia rozprawa, dotycząca afery korupcyjnej z 2019 roku, w której aresztowany został burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Rozprawa była niejawna, ale ogłoszenie wyroku będzie już jawne. Po wysłuchaniu mów końcowych sąd rozstrzygnie sprawę już za kilka dni. - Jestem dobrej myśli, że wyrok będzie na korzyść mojego klineta - zaznacza mec. Marcin Siemiątkowski.

W czwartek 11 stycznia 2024 odbyła się ostatnia rozprawa przed Sądem Rejonowym w Żaganiu, w której oskarżonym jest burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Trwała aż 2,5 godziny. Nie było przesłuchań świadków, a mowy końcowe obrony i oskarżycieli. Sędzia Agnieszka Królewicz-Kniat podjęła decyzję, że jawne ogłoszenie wyroku nastąpi w środę 24 stycznia o godz. 12.00. Cały proces trwał 3,5 roku.

O sprawie pisaliśmy m.in. tutaj:Szprotawa. Burmistrz w areszcie, a miasto huczy. Od plotek. Nowe fakty ws. afery korupcyjnej w Szprotawie

Czy wiemy już, co się stało?

Burmistrz Mirosław Gąsik, działacz PSL, spędził w areszcie 9 miesięcy. Podczas jego nieobecności Szprotawą zarządzała pani komisarz z Prawa i Sprawiedliwości Ewa Gancarz. Po opuszczeniu aresztu decyzją sądu M. Gąsik wrócił na swoje stanowisko.

- Czy będzie Pan ubiegał się o odszkodowanie za niesłuszne uwięzienie? - zapytaliśmy burmistrza przed wejściem na salę sądową, przed ostatnią rozprawą.
- Trudno, żebym o tym myślał, zanim zapadł wyrok - odpowiedział.
- Czy po kilku latach już pan wie, dlaczego doszło do zatrzymania?
- Nadal nie wiem, uważałem i uważam, że to była jakaś gra służb specjalnych, a informacje, które do nas teraz docierają, uprawdopodobniają te przypuszczenia - zaznaczył M. Gąsik.

- Jeśli chodzi o rozstrzygnięcie, to jestem dobrej myśli - stwierdził mecenas Marcin Siemiątkowski, jeden z obrońców burmistrza.

W ostatniej rozprawie wzięła udział trójka obrońców: mec. M. Siemiątkowski oraz panie mecenaski: Magdalena Wolińska-Jóskowiak i Monika Maćkowiak-Włodarczak.

Jak wyglądała "szprotawska afera korupcyjna"?

Do aresztowania burmistrza Mirosława Gąsika doszło w środę, 23 października 2019 roku. Do Urzędu Miejskiego w Szprotawie weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przerywając mu spotkanie z pracownikami. Wyszli z burmistrzem w kajdankach. Do sprawy zatrzymano również miejscowego księdza z półmilionową łapówką wziętą od agenta CBA oraz byłego geodetę miejskiego z Zielonej Góry. Ksiądz (który zmarł w 2020 roku) miał przyprowadzić agenta CBA do urzędu, jako "inwestora". Areszt dla burmistrza był przedłużany kilkukrotnie przez Sąd Rejonowy w Żaganiu. W końcu M. Gąsik wyszedł na wolność w lipcu 2020 r., po wpłaceniu 100 tys. zł poręczenia majątkowego. Po zażaleniu Sąd Okręgowy w Zielonej Górze uchylił zawieszenie w czynnościach służbowych.

Poparcie mieszkańców dla burmistrza

W maju i sierpniu 2020 roku mieszkańcy Szprotawy protestowali pod Sądem Rejonowym w Żaganiu i pod szprotawskim ratuszem (w sierpniu 2020). Żądali uwolnienia swojego burmistrza. Już po powrocie do domu podkreślał, że wsparcie szprotawian dało mu siły do przetrwania 9 miesięcy w areszcie.

W czwartek 20 sierpnia 2020 o godz. 8.00 burmistrz wrócił do ratusza, na swoje stanowisko. Przed wejściem czekali na niego grupa radnych i mieszkańców. Była wielka radość, kwiaty i łzy.

Ostatnie lata łaskawe dla Szprotawy

Po powrocie na stanowisko burmistrza M. Gąsik zabrał się ostro za pracę. Szprotawa pozyskała wiele milionów na inwestycje, a do strefy przemysłowej weszło kilku dużych inwestorów.

Czytaj również na naszym portalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska