OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Siatkarki Grot Budowlani Łódź w Poczdamie okazały się lepsze w pierwszym secie. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
Siatkarki Grot Budowlanych Łódź przegrały w Niemczech z SC Poczdam 1:3 (25:20, 16:25, 24:26, 18:25) w 5. kolejce Ligi Mistrzów. Zespół trenera Macieja Biernata ma małe szanse na zajęcie drugiego miejsca w grupie C, premiowanego awansem do kolejnej rundy.

Łodzianki, by myśleć o zajęciu drugiego miejsca w tabeli grupy C, musiały wygrać w Poczdamie. Za tydzień zmierzą się w Stambule z Fenerbahce Opet, który dotychczas nie stracił seta i o jakąkolwiek zdobycz punktową będzie niezwykle trudno. Budowlane miały szansę na wywalczenie dobrego wyniku w Niemczech, ale w trzeciej partii nie wykorzystały trzech setboli.

Miłe złego początki w Poczdamie

Spotkanie zaczęło się po myśli przyjezdnych. Po dość wyrównanym początku, po skutecznych atakach Marty Pol i Mackenzie May łodzianki odskoczyły rywalkom na trzy punkty (16:13). Budowlane nie bały się podjąć ryzyka na zagrywce, a asy Any Bjelicy i Andrei Mitrović dały zwycięstwo w premierowym secie.

Później zespoły grały punkt za punkt, lecz przy stanie 7:7 nastąpiła niewytłumaczalna niemoc łódzkiej drużyny. Gospodynie wygrały dziewięć akcji z rzędu i prowadziły już 16:7. Trener Biernat widząc, że nie ma szans na uratowanie seta, dokonał w końcówce kilku zmian.

Trzyminutowa przerwa pozwoliła łodziankom ochłonąć i znów wrócić do dobrej gry, jaką prezentowały w pierwszej partii. Z pomocą przyszły też Niemki, które kilka razy pomyliły się w ataku. Dobry moment miała May, która dołożyła kolejne dwa asy, a ważne ataki skończyła Małgorzata Lisiak, Mitrovic i Bjelica.

Niewykorzystane setbole w trzecim secie

Budowlani mieli trzy setbole, ale nie wykorzystali żadnej z szans na objęcie prowadzenia w całym meczu. Przy stanie 24:23 miejscowe popisały się niesamowitą obroną. Po silnym ataku Bjelicy wyciągnęły piłkę niemal zza tylnej bandy i wróciła ona na połowę rywalek. Zaskoczone łodzianki po chwili dotknęły siatki przy ataku i był remis. Za moment SC Poczdam za sprawą Rumunki Rodiki Buterez wykorzystał pierwszą okazję, by wygrać seta.

W kolejnej odsłonie siatkarki z Łodzi tylko momentami próbowały podejmować walkę, ale widać było, że ta przegrana akcja z końcówki trzeciej partii wciąż tkwi w ich głowach. Niemki od samego początku dominowały na parkiecie i szybko uzyskały sześciopunktową przewagę (10:4).

Wprawdzie na finiszu było już tylko 22:18, ale to niemiecki zespół wygrał trzy następne akcje, przypieczętował sukces w meczu i jest o krok od zajęcia drugiej lokaty, gwarantującej udział w fazie pucharowej Ligi Mistrzyń.

Pięć zespołów z drugich miejsc oraz trzecia drużyna z najlepszym bilansem wystąpi w barażach, których stawką jest awans do ćwierćfinału. W nim automatycznie znajdą się zwycięzcy pięciu grup.