Sinice w Bałtyku 2018. Otwarte wszystkie kąpieliska w Bałtyku. Aktualna lista - zakaz kąpieli nad morzem zniesiony! [raport z plaż 18.08]

opr. Maria Poznańska

Wideo

Sinice w Bałtyku 2018. Aktualna lista miejsc, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli. Sinice odpuściły nad morzem! Wszędzie powiewają białe flagi. Zakaz kąpieli nad morzem zniesiony! Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na bieżąco sprawdza kąpieliska pod kątem obecności sinic. Śledzimy na bieżąco sytuację na plażach nad Bałtykiem. Stan na 18.08.2018 roku.

Sinice w Bałtyku 2018. Gdzie zakaz kąpieli? Stan na 18.08.2018 roku

Kąpieliska w Bałtyku są wolne od sinic. Problem pojawił się na kąpielisku we wsi Dobrogoszcz nad jez. Dobrogoszcz, na jeziorze Staw Miejski w Debrznie oraz na jeziorze Żuczek w Debrznie

Sinice w Bałtyku 2018. Gdzie zakaz kąpieli? Stan na 13.08.2018 roku

Wszystkie kąpieliska w Bałtyku wolne są od sinic. Jednak na plaży w Kołobrzegu pojawił się kolejny problem. Saperzy próbują podnieść z dna Bałtyku trzy 300-kilogramowe bomby.

Czytaj więcej:

Przed godz. 9 z Podczela w Kołobrzegu odjechał ostatni autobus z napisem „Ewakuacja”. Osiedle powinno być w tej chwili już całkowicie opustoszałe. Jak dotąd duża akcja służb mundurowych przebiega bez zakłóceń.* * *Aktualizacja: g. 11:45: O godz. 11.30 z morza na wysokości Podczela wyciągnięto 5 obiektów, z czego cztery to bomby. Amunicja została zapakowana na tzw. bombowóz, czyli specjalistyczny samochód do przewożenia niebezpiecznych obiektów i zostaną wywiezione poza teren zamieszkały.Aktualizacja: godz. 11. Żołnierze wyciągnęli na brzeg właśnie drugą  z trzech bombę. Podczas prac pod wodą natknęli się na czwarty "obiekt niesklasyfikowany". Na razie nie wiadomo co to jest.Z kolei w hali Milenium, gdzie przewieziono mieszkańców Podczela i turystów, bardzo spokojnie. Budynek niemal opustoszał. Większość ewakuowanych wybrała się na spacery po Kołobrzegu. Rano hala była pełna dorosłych i bawiących się dzieci. Wyjątkowo pozwolono także na przebywanie tu zwierząt. * * * Z kołobrzeskiego osiedla Podczela ewakuowano ok. 2 tys. osób. Większość z nich opuściła zagrożony teren własnym transportem. Około godz. 9 nurkowie minerzy z Marynarki Wojennej mają rozpocząć próbę podniesienia z dna Bałtyku trzech 300-kilogramowych bomb i wywiezienia ich poza obszar zamieszkały. Strefa bezpieczeństwa w przypadku takich ładunków to ok. 2-2,5 kilometra na lądzie i 11 na morzu.Funkcjonariusze policji o godz. 7 zablokowali drogę nr 11 od skrzyżowania z ulicą Wschodnią i Koszalińską w Kołobrzegu. Osoby jadące do Koszalina muszą więc kierować się na rondzie Solidarności na Karlino. Z kolei samochody jadące z Koszalina, są zmuszone skorzystać z objazdu przez Dygowo.Na czas operacji wydane zostało ostrzeżenie nawigacyjne. Kutry, jachty czy skutery wodne nie mogą zbliżać się do brzegu na odległość mniejszą niż dwie mile. Granice tej strefy bezpieczeństwa patrolują trzy jednostki szybkiej interwencji i trzy pomocnicze.Zamknięta została również strefa powietrzna nad miastem i lądowiskiem w Bagiczu.Od godz. 9 do 13 zamknięta będzie linia kolejowa Ustronie Morskie-Kołobrzeg. Pociągi będą kierowane do Białogardu. W Ustroniu Morskim dla pasażerów zostanie podstawiony transport zastępczy.W Kołobrzegu, plaża jest czynna do ośrodka Arka. Wprawdzie można na nią wchodzić, ale obowiązuje kategoryczny zakaz kąpieli od kołobrzeskiego portu aż do Wieniotowa.Na potrzeby ewakuowanych mieszkańców Podczela przygotowano halę Milenium gdzie mogą oni spędzić czas poza domem. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, operacja wydobycia bomb z dna Bałtyku powinna zakończyć się do południa. W godz. 13-15 zaplanowany jest powrót autobusów z mieszkańcami do Podczela.Zobacz także: Niewybuchy przy plaży w Kołobrzegu. "Tu były takie straszne walki, że jeszcze będzie dużo takich znalezisk"

Mieszkańcy kołobrzeskiego Podczela ewakuowani. Bomby wydobyt...

Sinice w Bałtyku 2018. Gdzie zakaz kąpieli? Stan na 11.08.2018 roku

Sinice odpuściły, ale pojawił się nowy problem. W Gdyni trzeba było zamknąć kąpielisko Śródmieście. Do kanału deszczowego dostało się ponad tysiąc litrów mazutu (ciężkiego oleju opałowego), który spłynął do zatoki.

Czytaj więcej na ten temat: Olej opałowy w wodzie przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Do zatoki dostało się ponad tysiąc litrów mazutu. Zamknięto kąpielisko Śródmieście

Sinice w Bałtyku 2018. Gdzie zakaz kąpieli? Stan na 9.08.2018 roku

Kolejny dzień nie ma sinic w morzu. Na nadmorskich kąpieliskach w Trójmieście, na Półwyspie Helskim i nad otwartym morzem powiewają białe flagi!

Sinice w Bałtyku 2018. Gdzie zakaz kąpieli? Stan na 9.08.2018 roku

Sinice zniknęły z nadmorskich kąpielisk na Pomorzu na dobre. Kolejny dzień czysto jest na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Od kilku dni na plażach nad Bałtykiem powiewają białe flagi. Wszystko wskazuje na to, że problem z sinicami mamy już za sobą. Najbliższe dni w całej Polsce to kolejna fala upałów, która przyniesie temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. W niektórych rejonach kraju IMGW wprowadziło nawet 3 stopień ostrzeżenia przeciwko upałom.

Czy sinice powrócą nad Polskie morze? Czy znów będziemy mieć problem z zakwitem sinic nad Bałtykiem?

Warto wiedzieć: Ekstremalne upały nadciągają nad Polskę- sierpień 2018. Ostrzeżenia IMGW przed upałami 3 stopnia w Polsce

Plaża to taka duża piaskownica, w której wielu dorosłych zapomina o podstawach dobrego wychowania. Jak zachować się na plaży? Co jest najbardziej irytujące w zachowaniu innych ludzi na plaży? Zobaczcie najbardziej wkurzające zachowania na plaży Przesuń w prawo na kolejne zdjęcie>>>

TOP 11 najbardziej wkurzających zachowań na plaży. Doprowadz...

Sinice w Bałtyku 2018. Gdzie zakaz kąpieli? Stan na 7.08.2018 roku

Czysto jest na Półwyspie Helskim i w Trójmieście. Odpuściły też upały na kilka dni. Kolejna fala spodziewana jest 8.08.2018 roku.

Sinice w Bałtyku 2018. Jak wyglądają sinice i co to jest?

Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska.

Sinice w Bałtyku 2018
Sinice w Bałtyku 2018 Tomasz Bolt/Polskapresse

Gdzie występują sinice? W glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników.

Mogą wykorzystywać szerokie spektrum światła, są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH.

Czy sinice zawsze są niebezpieczne?
Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują tlen.

Jak informuje serwis sanepidu, w Morzu Bałtyckim toksyczne zakwity tworzy gatunek sinic zwany Nodularia spumigena. W przybrzeżnych wodach odnotowuje się również liczne występowanie typowo słodkowodnych gatunków zwłaszcza z rodzaju Dolichospermum jak i Microcystis. Nie stwierdzono, by szczepy Apahnizomenon flosaque występujące w Bałtyku produkowały toksyny, w przeciwieństwie do szczepów słodkowodnych.

Sinice w Bałtyku 2018. Zakwit sinic - co to takiego?

To zmiana zabarwienia wody spowodowana masowym namnażaniem się glonów. Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe. Zależy to od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste, lub trawiaste. Takie zakwity glonów czasami mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika.

Sinice w Bałtyku 2018
Sinice w Bałtyku 2018 Tomasz Bolt/Polskapresse

Gdy jest bezwietrzna pogoda sinice często unoszą się ku powierzchni wody i tworzą tzw. kożuchy. Wygląda to trochę jak rozlana farba. Zazwyczaj powstają gdy jest bezwietrznie, a gdy zerwie się wiatr i wzrośnie falowanie wody - znikają.

Sinice występują we wszystkich zbiornikach wodnych, problemem stają się jedynie wówczas, gdy wzrasta ich ilość.

Sinice - co wpływa na pojawianie się sinicowych zakwitów wody?

Czynniki środowiskowe:

  • temperatura wody powyżej 16-20°C (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach);
  • dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
  • słaby wiatr;
  • niewielkie mieszanie kolumny wody;
  • brak opadów.

Sinic

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
baba
...to wszyscy zaczną wypoczywać zagranicą. Ceny wypoczynku zagranicą są takie same jak w kraju, najwyżej dochodzi koszt podróży. Co to za wypoczynek, jeśli nie można wejść do wody przy temperaturach sięgających 40st C.
t
taka prawda
Ile razy jestem w Krakowie muszę wdychać wasz smog, m.in. pochodzących z palenia butelek pet.
p
plażowicz
Owszem, pięknie i woda ciepła! W kranie, bo w Bałtyku ok. 15 stopni.
K
Kate
Dokładnie
G
Gość
Mieszkam w Kołobrzegu i całe wakacje mamy piękną pogodę i ciepłą wodę. Najpierw przyjedź, a później się wypowiadaj
M
Margola
ciekawe jak w Ustce, wybieramy się z mężem na wypoczyne do Dagmoru mamy cały tydzień na odpoczynek. jak nie bedziemy mogli się kąpać to będziemy się opalać i tyle
I
Iwona
Jakos w Grecji czy Tunezji wieksza temperatura wody i powietrza a sinic brak mydla oczy ze to warunki atmosferyczne raczej wpuszczone scieki pozdrawiam
M
Małopolska
Dziękuje władzom gdańska za spuszczenie szamba do Bałtyku - to były moje ostatnie wakacje nad morzem. Czekam cały rok na 2 tygodniowy urlop i nie mogę wejść do morza. To było moje pożegnanie z Bałtykiem - podobnie jak innych 2 rodzin z którymi byliśmy w hotelu. Nigdy więcej nie wydam ani 1 zł na turystykę w tym terenie.
G
Gosia
Na stronie sanepidu info o zamknięciu plaz w Sopocie 29 lipca wiec dlaczego na liście 30 lipca nie ma Sopotu?
A
Anna
Zgadza się , niestety plaża w Sopocie nie jest umieszczona na wykazie, a również jest zamknieta. Pozdrawiam z Sopotu
c
czaia
A w pyzach nie ma żadnych sinic czyściutka sadzawka. Welcome to the pyzy. Ukasz Truś
A
A.W.
chwilę temu dzwoniłam do Sanepidu w Sopocie - wprowadzacie ludzi w błąd :(
s
sinice
Tam się i tak nie da kąpać, bo woda jest lodowata, więc to bez znaczenia
G
Gość
Dębki gdzie to jest?
A
Artur
Dlaczego tak uważasz?
Dodaj ogłoszenie