Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Składki na zdrowie

Sylwia Malcher-Nowak
rys. Ceper
Od stycznia zapłacimy więcej z własnej kieszeni za ubezpieczenie zdrowotne

Gdy płacimy sami

Gdy płacimy sami

Żeby zostać objętym dobrowolnym ubezpieczeniem, musimy wnieść dodatkową opłatę na konto NFZ. Jej wysokość zależy od tego, jaką mieliśmy przerwę w ubezpieczeniu. Jeśli było to:

  • od trzech miesięcy do roku - płacimy 525,51 zł
  • od roku do dwóch lat - 1.313,77 zł
  • od dwóch do pięciu lat - 2.627,53 zł
  • od pięciu do 10 lat - 3.941,30 zł
  • Ubezpieczenie zdrowotne za pracownika na etacie odprowadza pracodawca. Za bezrobotnego - urząd pracy. A za rencistę i emeryta ZUS lub KRUS. Ci którzy mają własną firmę, płacą składki sami.

    Wiemy, że składki są za nas odprowadzane, więc należy nam się darmowa opieka medyczna. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze wystarczy iść do szpitala czy do specjalistycznej przychodni z książeczką RUM.

    Oprócz niej powinniśmy mieć przy sobie dokument, który potwierdza, że płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne.

    Jaki to dokument?

    Student u lekarza

    Żeby za darmo skorzystać z pomocy lekarza, nie wystarczy studencka legitymacja. Student, który nie ma 26 lat, musi mieć potwierdzenie, że jeden z rodziców zgłosił go do ubezpieczenia zdrowotnego, a za rodzica jest odprowadzana składka. Gdy student ma ponad 26 lat do ubezpieczenia zgłasza go uczelnia, ona też płaci składki. Po zakończeniu studiów, student jeszcze przez cztery miesiące ma prawo do świadczeń medycznych.

    To jest potrzebne:

  • dla rencisty i emeryta - odcinek renty lub emerytury, może to być także legitymacja rencisty lub emeryta,
  • dla osób zatrudnionych na etacie oraz członków ich rodzin - druk ZUS RMUA, ZUS RZA, ZUS RCA lub legitymacja ubezpieczeniowa z pieczątką zakładu pracy i aktualną datą,
    - dla rolników - dowód wpłaty składki do KRUS,
    - dla osób mających własną firmę - dowód wpłaty składki,
  • dla osób na zasiłku przedemerytalnym zaświadczenie o jego pobieraniu,
  • dla zarejestrowanych bezrobotnych - zaświadczenie wystawione przez urząd pracy,
  • dla członków rodziny, czyli osób które same nie odprowadzają składki - druk ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA, w przypadku osób, które ukończyły 18 lat dodatkowo dokument potwierdzający, że się uczą lub są niepełnosprawne.

    Możemy sami

    Tyle płacimy


    W tym roku składka zdrowotna wynosi 8,75 proc. W nowym roku będzie ona wyższa o 0,25 proc. Ale tylko 7,75 proc. możemy odliczyć od podatku, resztę musimy zapłacić z własnej kieszeni.



    Jeśli nie pracujemy, nie jesteśmy na rencie lub emeryturze i nie zarejestrowaliśmy się jako bezrobotni możemy ubezpieczyć się dobrowolnie. Składka miesięczna wynosi 229,91 zł.

    Aby to zrobić, musimy w NFZ przedstawić dowód osobisty i dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia, np. zaświadczenie z zakładu pracy czy z urzędu pracy. Potem wypełniamy specjalny wniosek i podpisujemy umowę.

    Koniecznie także powinniśmy zgłosić do ubezpieczenia tych członków rodziny, którzy tego ubezpieczenia nie mają, np. dzieci czy małżonka, a nawet krewnych w linii prostej, żyjących z nami we wspólnym gospodarstwie domowym. Teraz już będą ubezpieczeni. Uwaga! Nic za nich nie płacimy.

    Kolejne kroki kierujemy do ZUS, gdzie wypełniamy odpowiedni druk, a potem wpłacamy na konto ZUS pierwszą składkę. Jej wysokość zmienia się co trzy miesiące.
    Jeśli chcemy zrezygnować z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, musimy zrobić to pisemnie.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska