Od marca będziemy mogli robić zakupy tylko przez dwie niedziele w miesiącu. To efekt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o zakazie handlu. Dodajmy tylko, że jest pomysł, aby całkowicie zakazać handlu w niedzielę. Zgodnie z założeniami rządu już w 2019 roku dwie niedziele handlowe ograniczone byłyby do jednej, natomiast w 2020 roku zakaz obowiązywałby już wszystkie niedziele poza widniejącymi w ustawie wyjątkami.

USTAWA WS. USTAWY POZYTYWNY

W związku z zakazem handlu, 24 listopada 2017 roku Sejm przyjął ustawę zakazującą handlu w niedzielę. Po uwzględnieniu poprawek, będzie on obowiązywał od 1 marca 2018. Przypisy, które jednak wejdą w życie z dniem 1 marca będą jedynie przejściowymi, bowiem docelowo plan zakłada, aby wszystkie niedziele były wolne od handlu.

KTÓRE SKLEPY BĘDĄ OTWARTE?

Sklep spożywczy, w którym na co dzień robimy zakupy będzie zatem zamknięty. W tym przypadku podobnie jak w innych tego typu, zakupy najpóźniej będziemy musieli zrobić już w sobotę. Wyjątkiem w tego typu sytuacji jest właściciel, który będzie handlował na tzw. własny rachunek. Mowa tutaj o jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jeśli chodzi o formę rozrywki w postaci kina, to będą one jak najbardziej otwarte. Wraz z kinem otwarty będzie znajdujący się w jego obrębie bufet, gdzie można kupić napój, prażone orzeszki, popcorn itp. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku lokali gastronomicznych i restauracji. Jeśli będziemy mieć ochotę wybrać się z rodziną na spacer i po drodze zajść do jakiejś knajpki, zjeść dobre śniadanie, wypić kawę czy skorzystać z możliwości zjedzenia obiadu, to nie będzie z tym żadnego problemu.

ZAKAZ HANDLU TO UKŁON W STRONĘ STACJI PALIWOWYCH

O ile mieszkamy w dużym mieście, o tyle komfort dotarcia do kina czy teatru jest większy. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się z rodziną na mały spacer urozmaicony taką czy inną kulturalną formą rozrywki. W przypadku jednak mieszkania w takim Łagowcu, Międzyrzeczu czy Trzcielu, gdzie albo repertuar kinowy ma "mały poślizg" albo tego kina w ogóle nie ma, pozostaje nam wybranie się do większego miasta samochodem. W związku z tym stacje benzynowe będą jak najbardziej czynne, dlatego z zatankowaniem auta nie będzie najmniejszego problemu.

Sejm uchwalił zakaz handlu w niedzielę

MARKETY NA STACJACH BENZYNOWYCH?

Co ciekawe, ostatnimi czasy stacje paliwowe swoje sklepy, które znajdują się na ich terenie coraz bardziej rozbudowują. Dochodzi do tego, że w rzeczywistości przypominają one małe markety. Niech zatem nie zdziwi nas fakt, że wyposażenie stacji benzynowych lada dzień będzie do złudzenia przypominało zawartość sklepów spożywczych.

Polski Koncern Naftowy Orlen już szykuję się na wprowadzenie zakazu handlu w niedziele. Chce on u siebie sprzedawać także mięso, obuwie, wędliny, wyroby cukiernicze, asortyment z kategorii RTV-AGD i itp.

KOGO NIE OBOWIĄZUJE ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ

Wyjątek od zakazu handlu w niedzielę obowiązywał będzie również piekarnie, ciastkarnie, lodziarnie czy kwiaciarnie w razie, gdybyśmy na szybko chcieli sprawić komuś miły gest, czy wybierali się na imieniny. Jeśli mamy w planach kupić coś konkretniejszego, lepiej zrobić to nieco wcześniej. Nie inaczej sytuacja wyglądać będzie w przypadku aptek, przychodni weterynaryjnych, sklepów z dewocjonaliami, kiosków, klubów fitness, klubów tańca czy innych ośrodków o charakterze kulturowym, które również pozostaną otwarte.

ZAKAZ HANDLU WE WSZYSTKIE NIEDZIELE? NIE DO KOŃCA

Musimy zatem pamiętać o tym, że w 2018 roku pierwsza i ostatnia niedziele miesiąca zawsze będą handlowe. Od 2019 roku tylko ostatnia niedziela miesiąca będzie niedzielą handlową, natomiast od 2020 roku żadna niedziela nie ma być handlowa. W przypadku 2020 roku istnieje jednak wyjątek w postaci siedmiu niedziel. Chodzi o dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedna niedziela przed Wielkanocą oraz cztery ostatnie niedziele w styczniu, marcu, kwietniu a także sierpniu.

LIDL I BIEDRONKA MAJĄ POMYSŁ

W mającym wejść w życie zakazem handlu w niedzielę, Lidl testuje model organizacji pracy, który pozwala pracownikom sklepów na rozpoczynanie poniedziałkowej zmiany nie wcześniej niż o godz. 5.00. Ponadto od marca 2018 roku, już po wprowadzeniu w życie ustawy ograniczającej niedzielny handel, Lidl (nie wykluczone, że dołączy do niego również Biedronka) będą w piątki i soboty czynne do godz. 22.00.

Co to oznacza dla pracowników? Lidl chce, aby mimo wydłużenia godzin otwarcia wszystkich sklepów w piątki i soboty do 22.00, w oparciu o komfort pracowników, nie zmieniać znacząco dotychczasowego systemu pracy. Godziny pracy miałyby być regularne, w trybie dziennym z uwzględnieniem czasu na odpoczynek. Do tego dochodzi także kwestia wygody dla klientów.

Które niedziele będą wolne od handlu w 2018 roku

KOLOR ZIELONY - NIEDZIELE HANDLOWE
KOLOR CZERWONY - NIEDZIELE WOLNE OD HANDLU

Niedziele handlowe: marzec 2018
4 marca
11 marca
18 marca
25 marca

Niedziele handlowe: kwiecień 2018
1 kwietnia
8 kwietnia
15 kwietnia
22 kwietnia
29 kwietnia

Niedziele handlowe: maj 2018
6 maja
13 maja
20 maja
27 maja

Niedziele handlowe: czerwiec 2018
3 czerwca
10 czerwca
17 czerwca
24 czerwca