MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skończyła się ważność orzeczenia o niezdolności do pracy – sprawdź co dalej z twoją rentą? Czy musisz się obawiać?

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Kończy się twój termin orzeczenia w sprawie renty? Sprawdź, co musisz zrobić, aby nadal otrzymywać świadczenie.
Kończy się twój termin orzeczenia w sprawie renty? Sprawdź, co musisz zrobić, aby nadal otrzymywać świadczenie. Mariusz Kapała
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trosce o zdrowie klientów na czas epidemii koronawirusa wstrzymał badania u lekarzy orzeczników. Co mają zrobić osoby, którym w tym czasie kończy się renta?

Koronawirus w Polsce. Termin orzeczenia zostanie przedłużony

ZUS informuje, że orzeczenie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnego życia wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską, którego termin upływa w okresie epidemii, zachowa ważność przez następne trzy miesiące. Jednak, aby tak się stało, przed upływem terminu ważności orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres.

Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Będą one ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia.

OBEJRZYJ: „Odpowiedzialność za kształt tej dziurawej tarczy ponosi premier Morawiecki”. Komentarze po przyjęciu pakietu antykryzysowego

WAŻNE

Koronawirus w Polsce. Osoby mające rentę, mogą czuć się spokojne

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?

Oznacza to, że osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska