Koronawirus w Polsce. Termin orzeczenia zostanie przedłużony
ZUS informuje, że orzeczenie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnego życia wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską, którego termin upływa w okresie epidemii, zachowa ważność przez następne trzy miesiące. Jednak, aby tak się stało, przed upływem terminu ważności orzeczenia, należy złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres.
Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Będą one ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia.
OBEJRZYJ: „Odpowiedzialność za kształt tej dziurawej tarczy ponosi premier Morawiecki”. Komentarze po przyjęciu pakietu antykryzysowego
WAŻNE
Koronawirus w Polsce. Osoby mające rentę, mogą czuć się spokojne
Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.
GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?
Oznacza to, że osoby, które czekają na przedłużenia prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne.
Polub nas na fb
Obserwuj nas na Instagramie
Wspieramy Lokalny Biznes!
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?