Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwierzyna: Przeszli przez pętlę taktyczną. Będą żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej

OPRAC.:
Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Kandydaci do Wojsk Obrony Terytorialnej zmierzyli się z pętlą taktyczną.
Kandydaci do Wojsk Obrony Terytorialnej zmierzyli się z pętlą taktyczną. 12 WBOT
Marsz w pełnym oporządzeniu, taktyka, ewakuacja rannego z pola walki, czy dostarczanie amunicji na czas – to tylko kilka zagadnień, z którymi musieli zmierzyć się kandydaci na żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Skwierzynie właśnie zakończył się egzamin z „pętli taktycznej”.

„Pętla taktyczna" to przepustka

Blisko 70 ochotników zdawało w środę (24 listopada) najważniejszy egzamin w życiu rekruta – „pętlę taktyczną”. Wszyscy przeszli go pozytywnie. Sprawdzian jest podsumowaniem umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Egzamin stanowi przepustkę do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej.

Tym razem kandydaci zmagali się z zadaniami na przykoszarowym pasie ćwiczeń w Skwierzynie. Egzamin rozpoczął się o poranku. Instruktorzy ogłosili alarm, który był sygnałem do wymarszu w swoich sekcjach, liczących po 12 żołnierzy.

Wymagające szkolenie i egzamin

Początki szkolenia nie należały do łatwych. Ochotnicy musieli nauczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Przyszło im zmierzyć się z wieloma zadaniami a samo szkolenie podstawowe wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym i wytrwałością psychiczną. Przygotowaliśmy dla naszych kandydatów kilkanaście zagadnień, które sprawdziły poziom nabytych przez nich umiejętności. Program był napięty – mówi ppłk Artur Filipowicz, dowódca 151 batalionu lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 12 WBOT.

Zobacz też: 648 moździerzy wyprodukowanych przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie trafiło do WOT

Źródło: Tarnowskie Media

Podczas egzaminu instruktorzy sprawdzają rekrutów między innymi pod kątem umiejętności strzeleckich, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy ewakuacji rannego z pola walki. - Szkolono się w podstawowym zakresie umiejętności, które powinien posiąść ochotnik na żołnierza, ponieważ pełne szkolenie trwa w 12 WBOT trzy lata - mówi ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, 12 WBOT.

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę (27 listopada) na terenie 35 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie.

Źródło: 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska