Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słubice. By wyciąć drzewo nie trzeba prosić o zgodę

Redakcja
Zmieniły się przepisy dotyczące wycinki drzew
Zmieniły się przepisy dotyczące wycinki drzew 123 rf
Od nowego roku weszły przepisy informujące o tym, że bez zezwolenia można wyciąć drzewa lub krzewy rosnące na posesjach.

Gmina apeluje o zapoznanie się z nowymi przepisami, bo nie dotyczą one wszystkich przypadków. - Przepis pozwalający na wycinkę drzew bez zezwolenia nie dotyczy wycinki drzew na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie przewiduje uchwalona w grudniu nowelizacja ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach - informuje Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miasta.

Gmina podaje konkrety:
Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji, należało wystąpić do burmistrza o zezwolenie. Teraz nie jest już ono wymagane w przypadku: drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej; krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2, drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza: a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, b) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

Powyższe zmiany nie dotyczą nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków lub położonych na obszarach wpisanych do rejestru zabytków. W przypadku lokalizacji drzew lub krzewów na działkach objętych ww. ochroną konserwatorską organem właściwym do wydania zezwolenia na ich usunięcie jest Wojewódzki Konserwator Zabytków z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Kopernika 1, 65-063 Zielona Góra.

Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody nie zniosła również zakazu niszczenia gatunków chronionych, co oznacza, że nie jest możliwe usunięcie drzew lub krzewów objętych ochroną gatunkową, a także drzew lub krzewów, w obrębie których stwierdzi się występowanie gatunków chronionych oraz gniazd ptasich lub budek lęgowych, bez zgody właściwego organu – Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z siedzibą w Gorzowie Wlkp. przy ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wlkp.
Jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew lub krzewów występują miejsca będące miejscem bytowania ptaków, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym. Co ważne okres lęgowy większości gatunków ptaków trwa od 1 marca do 15 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska