MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Drzewko za surowce wtórne już w sobotę. Sprawdź, co możesz przynieść, aby dostać sadzonki

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Akcje Drzewko za surowce wtórne odbyły się w marcu w Gorzowie i rok wcześniej w Zielonej Górze. Cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców
Akcje Drzewko za surowce wtórne odbyły się w marcu w Gorzowie i rok wcześniej w Zielonej Górze. Cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców Fotoreporterzy Gazety Lubuskiej
Mieszkańcy Zielonej Góry i okolicy mają okazję świętować Międzynarodowy Dzień Ziemi. Można pomóc planecie i przynieść na akcję Gazety Lubuskiej elektroodpady. Niepotrzebne w domu sprzęty trafią do recyklingu i nie będą szkodzić środowisku. W zamian za elektrośmieci w sobotę można będzie dostać sadzonki drzew i krzewów.

W poniedziałek, 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Akcja Gazety Lubuskiej Drzewko za surowce wtórne jest okazją dla mieszkańców, aby mogli dołączyć do działań na rzecz ochrony środowiska. Surowce wtórne zostaną przekazane podmiotom uprawnionym do ich przetworzenia i transportu. Chcemy w ten sposób umacniać świadomość ekologiczną mieszkańców i promować ekologię. – Celem naszej akcji jest propagowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców. Zachęcamy do oddawania elektrośmieci do punktów dla nich przeznaczonych. Elektrośmieci są bowiem niebezpiecznymi odpadami, zawierają dużo szkodliwych substancji, które wpływają na zdrowie ludzi i zwierząt, ale również zanieczyszczają środowisko naturalne – wyjaśnia Aleksandra Sobolewska, dyrektor działu realizacji projektów w Makroregionie Zachód Polska Press. – Dzięki poddaniu ich recyklingowi można wyprodukować nowe urządzenia oraz odzyskać np. szkło, tworzywa sztuczne i metal.

Kiedy i gdzie odbędzie się akcja?

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia na parkingu Focus Mall przy ul. Wrocławskiej 17 w Zielonej Górze. Akcja potrwa w godzinach 10-14 lub do wyczerpania zapasów. Każdego uczestnika akcji, który zaparkuje samochodem na parkingu obowiązuje bilet parkingowy. Godzina postoju jest bezpłatna.

Jakie elektroodpady można przynieść?

Na akcję można przynieść duże, średnie i nawet małe elektrośmieci. Chodzi o wszystkie urządzenia, które były zasilane energią elektryczną z sieci, bądź bateriami), a także baterie oraz zużyte tonery. Duże i średnie elektrośmieci (powyżej długości 20 cm) to np.: lodówka, pralka, suszarka, mikrofalówka, telewizor, blender, toster, mikser, laptop, suszarka do włosów, żelazko, radio, wiertarka, wentylator, drukarka, fax, lampka stojąca itp.

Małe elektrośmieci (o maksymalnej długości 20 cm) to np.: małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny np. telefon, słuchawki, głośnik bezprzewodowy, zabawka elektryczna, ładowarka, prostownica do włosów, przedłużacz, młynek elektroniczny, czujnik dymu, termostat, myszka do komputera, tablet, aparat fotograficzny, pilot, zegarek itp.

Obwiązujące limity

Jeden uczestnik akcji może otrzymać maksymalnie trzy sadzonki. Limity dotyczą jedynie trzech rodzajów przedmiotów: baterii – minimum 50 sztuk, ładowarek – minimum 30 oraz tonerów – minimum 10. Dopiero za takie ilości tych elektroodpadów jednemu uczestnikowi akcji przysługuje (do wyboru) od 1 do 3 sadzonek.

Jakie rośliny będą do wyboru?

GL organizuje akcję wspólnie z Lasami Państwowymi. W naszym regionie o sadzonki drzew i krzewów zadba Nadleśnictwo Zielona Góra, które przygotowało ich, aż 10 rodzajów do wyboru.

To: bez czarny, bez koralowy, kalina koralowa, kruszyna pospolita, lipa drobnolistna, śliwa tarnina, świerk pospolity, dereń świdwa, trzmielina pospolita i porzeczka czerwona.

Mieszkańcy lubią takie akcje

Identyczne przedsięwzięcie Gazeta Lubuska wraz z Partnerami zorganizowała w marcu tego roku dla mieszkańców Gorzowa, a w ubiegłym roku odbyło się pierwsze takie wydarzenie w Zielonej Górze. Obie akcje cieszyły się dużym zainteresowaniem. – Zaobserwować mogliśmy, że mieszkańcom nie jest obojętne dobro naszej planety – podkreśla Aleksandra Sobolewska.

Podczas eventu nasi Partnerzy będą obecni ze swoimi stoiskami, nie zabraknie również niespodzianek. Zapraszamy mieszkańców miasta i okolic do uczestnictwa w akcji. Szczegóły dostępne są na stronie www.gazetalubuska.pl/drzewko.

PARTNERAMI WYDARZENIA SĄ:

Pamiętaj!

  1. Nie wyrzucaj elektrośmieci do śmietnika! Grozi za to kara do 5000 zł. I jest to niebezpieczne dla otoczenia.
  2. Oddaj elektrośmieci w punkcie zbierania bądź skorzystaj z usługi bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci z domu.
  3. Nie gromadź elektrośmieci.
  4. Uważaj na stare i zużyte elektrośmieci – możesz w ten sposób wypuścić substancje, które szkodzą Twojemu zdrowiu i zagrażają życiu.

Zobacz, jak było w Gorzowie:

Zobacz też wideo: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska