MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śmigus-dyngus 2024. Gdzie najlepiej spędzić lany poniedziałek? Najciekawsze atrakcje w muzeach i skansenach

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Poniedziałek Wielkanocny to nie tylko dzień odpoczynku po uroczystościach związanych z Wielkanocą, ale także czas, gdy tradycyjnie obchodzimy śmigus-dyngus. Jest to dzień pełen radości, figli i oczywiście... wody! Gdzie najlepiej spędzić lany poniedziałek, aby poczuć prawdziwą atmosferę tego niezwykłego święta?

Spis treści

Dlaczego obchodzimy śmigus-dyngus?

Poniedziałek Wielkanocny, znany również jako lanym poniedziałkiem czy dzień świętego Lejka, to dzień pełen obrzędowości ludowej. Tradycja ta sięga odległych czasów i miała swoje źródła w pogańskich wierzeniach.

Kobieta oblewa wodą mężczyznę
Poniedziałek Wielkanocny to nie tylko czas obrzędów religijnych, ale również okazja do świętowania zgodnie z tradycją ludową, zwłaszcza podczas obchodów znanych jako śmigus-dyngus. Gdzie warto spędzić ten wyjątkowy dzień? Carl Smith/gettyimages.com/zdjęcie ilustracyjne

Już od wieków w drugi dzień Świąt ludzie bawili się, oblewając się wodą i przebierając się w barwne stroje. Oblewanie wodą oraz figlowanie były nieodłącznymi elementami tego święta, które miało na celu integrowanie społeczności i nawiązywanie nowych znajomości.

Czytaj też: 9 najpiękniejszych skansenów wiejskich w Polsce. Lipce Reymontowskie i inne miejsca niczym z „Chłopów" Reymonta

Co oznacza śmigus-dyngus?

Śmigus-dyngus, to zwyczaj symbolicznego obmywania się wodą, który ma korzenie w starożytnych wierzeniach. Woda symbolizuje moc życiodajną, oczyszczenie oraz płodność.

Grupa ludzi w strojach ludowych oblewa się wodą
Poniedziałek Wielkanocny to czas nie tylko religijnych obrzędów, ale również radosnych i szalonych tradycji ludowych, zwanych popularnie śmigusem-dyngusem.

Początkowo składał się z dwóch oddzielnych zwyczajów: śmigusa — uderzania gałęziami oraz dyngusa — brania okupu za możliwość zaprzestania oblewania. Dziewczęta chętnie uczestniczyły w tym obrzędzie, wierząc, że woda przyniesie im szczęście i urodę, co miało zwiększyć ich szanse na zamążpójście.


https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.enMatyófolk/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Tradycyjnie to chłopcy oblewali dziewczęta wodą, a związane z tym obrzędy miały przynieść urodzaj i szczęście. Dziewczęta, chociaż często protestowały, w głębi duszy chciały być zmoczone, widząc w tym znak swojej atrakcyjności i szansy na znalezienie partnera.

Gdzie najlepiej spędzić lany poniedziałek?

Jeśli chcesz doświadczyć atmosfery śmigusa-dyngusa w sposób kulturalny i edukacyjny, warto odwiedzić jedno z muzeów lub skansenów organizujących specjalne wydarzenia związane z tym świętem. Oto kilka propozycji:

  • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu: 1 kwietnia 2024 r., w godzinach 10:00-18:00. W tym dniu będzie można poznać obrzędy i zwyczaje związane z Wielkanocą na Mazowszu, wziąć udział w zabawach, strzelać z dyngusowych sikawek, bawić się w bicie jaj czy grać w tradycyjne gry.
  • Muzeum we Wdzydzach: Od 4 marca będzie możliwość uczestnictwa w warsztatach muzealnych „Wielkanoc na Kaszubach”, podczas których można poznać dawne techniki farbowania jaj oraz własnoręcznie wykonać tradycyjną kraszankę. To doskonała okazja do poznania kultury i tradycji regionu.

Śmigus-dyngus to nie tylko czas zabawy, ale także okazja do odkrywania bogatej kultury i historii naszego kraju. Warto więc skorzystać z możliwości uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach i poznać tę barwną tradycję bliżej.

Lany poniedziałek w Legnicy
Dawniej oblewanie wodą symbolizowało oczyszczenie, płodność i uzdrowienie. Obecnie jest to raczej okazja do zabawy i integracji społeczności. Chociaż zwyczaj ten ma swoje korzenie w obrzędach ludowych, wciąż cieszy się dużą popularnością w Polsce. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne

Śmigus-dyngus to nie tylko czas oblewania się wodą, ale również okazja do poznania i uczczenia polskich tradycji. Muzea i skanseny oferują wyjątkowe wydarzenia, które pozwalają na bliższe zapoznanie się z kulturowym dziedzictwem naszego kraju. Dlatego też, jeśli planujesz spędzić lany poniedziałek w ciekawy i pouczający sposób, warto odwiedzić jedno z tych miejsc.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śmigus-dyngus 2024. Gdzie najlepiej spędzić lany poniedziałek? Najciekawsze atrakcje w muzeach i skansenach - Strona Podróży

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska