Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spam - czyli groźne śmieci w skrzynce email. Podpowiadamy, jak się przed nim chronić

(map)
Fot: Wojciech Waloch
Spam to prawie 90 proc. wszystkich wysyłanych wiadomości na świecie. Zachęca nas on do zakupu towarów, usług, kliknięcia w link i ujawnienia naszych prywatnych danych. I wcale nie jest tak niegroźny, jak ulotki reklamowe codziennie znajdowane w naszych tradycyjnych, domowych skrzynkach na listy.

Wielu z nas posiada darmowe konta pocztowe w różnych portalach. Używamy ich za darmo, bowiem ich właściciel zarabia na reklamie, którą będziemy co jakiś czas od niego odbierać. Takie emaile reklamowe to nie jest spam. Są one po prostu formą opłaty za użytkowanie skrzynki. Spam to niechciana poczta - czyli taka, na otrzymywanie której nie wyraziliśmy zgody.

Każdy rodzaj spamu jest niebezpieczny. Kliknięcie w link znajdujący się w niechcianej wiadomości może poinformować spamera, że nasz mail jest aktywny. Otwarta w ten sposób witryna może próbować wyłudzić nasze prywatne dane (adresy, telefony, numery kont bankowych, kart kredytowych, hasła itp.). W najgorszym wypadku możemy zainfekować nasz komputer wirusem.

Skąd spamerzy biorą nasze adresy? Wszędzie tam, gdzie adres jest łatwo dostępny (na witrynach, forach, komentarzach w portalach ), jest pewność, że zostanie "złapany" przez program wyszukujący i wkrótce znajdziemy w swojej skrzynce wiele niechcianych wiadomości. I co prawda czyta je dość niewiele osób, a jeszcze mniejsza klika w linki, otwiera załączniki i odpowiada na takie maile, to z uwagi na skalę spamu, mimo wszystko jest on bardzo opłacalny.

Po czym rozpoznać spam?

- Po tytule (temacie). Wiadomości informujące o wielkiej wygranej, świetnej ofercie, czy bardzo atrakcyjnej wyprzedaży to tzw. "fake" (zmyłka), są nieprawdziwe i służą jedynie pobudzeniu naszej ciekawości tak, abyśmy odczytali wiadomość. Oto przykład:

Comfirm Your Winning! This email is to notify you that you have won the Sum of (1,000.000.00) Euro Contact the claim officer with your winning Ref For more information. [Potwierdź swą wygraną! Ta wiadomość służy powiadomieniu cię, że wygrałeś milion euro. Skontaktuj się z naszym pracownikiem w sprawie wygranej. Odpowiedz na tego maila by uzyskać więcej informacji]"

- Po treści - spam reklamuje towary i usługi których nie zamawiałeś i najczęściej nie poszukujesz, a które zawsze są bardzo atrakcyjne:
Sir: Please visit our website <> we sell PS3, TVS, laptops and so on. All items are original and brand new with lower price.". [Szanowny Panie, odwiedź naszą stronę internetową <> sprzedajemy tam konsole PS3, telewizory, laptopy itp. Wszystko oryginalne, nowe, po niskiej cenie.]"

- Po adresie, z którego został wysłany mail. Spam udaje wiadomości od znajomych lub od "poważnych" firm. Wiele takich wiadomości rozsyłanych jest z darmowych kont (yahoo.com, gmail.com lub hotmail.com). Do zakupu elektroniki z Chin zachęcali mnie m. in.: Sachin Khade, Miguel Angel Marasco , Casper Bo Jensen, Elisabeth Celemin Garriga i Clinton Pringle - wszyscy z serwerów microsoftowego hotmail.com.

- Po kiepskiej polszczyźnie, wynikającej z przepuszczenia oryginalnej treści przez automatyczny translator:
"Najdrożsi jeden, Wiem o tym mail do ciebie jako niespodzianka ponieważ nie spełniają lub miał poprzednich korespondencji, prosimy nosić ze mną za niedogodności, I really like mieć dobre stosunki z wami, i mam szczególnego powodu, dlaczego postanowiła napisać można ze względu na pilny charakter mojej sytuacji. "

- Po załącznikach - często udają one treść atrakcyjną (ważne dokumenty, śmieszne filmiki, spakowane zdjęcia itp). Uruchomienie zawartości czy próba rozpakowania archiwum najczęściej oznacza uruchomienie niechcianego oprogramowania, a więc wirusa, trojana czy robaka.

Jak chronić się przed spamem?

Najlepiej jest mu zapobiegać. A więc:
- Unikać upubliczniania naszego adresu email. W każdym serwisie czy forum internetowym zaznaczajmy opcję "ukryj mój adres email" lub odznaczajmy opcję "upublicznij".

- Przyjąć zasadę, iż każdy tajemniczy mail od nieznanych nadawców może być spamem. Uważnie czytajmy tematy i nie klikajmy w linki i załączniki.

- Zastosować oprogramowanie antyspamowe - jest ich dostępna szeroka gama (również bezpłatnych).

- Zgłosić o nim administratorowi naszej sieci czy administratorowi naszego konta e-mail. Dzięki temu nie tylko sami uchronimy się przed niechcianymi wiadomościami, ale pomożemy też innym użytkownikom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska