Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sparing miniżużlowców z Wawrowa, Gdańska i Danii

ROBERT GORBAT 0 95 722 69 37 [email protected]
W II wyścigu gorzowianin Patryk Cyfer (na pierwszym planie) stoczył zacięty pojedynek z Markiem Frimodtem. Na mecie pierwszy zameldował się Duńczyk.
W II wyścigu gorzowianin Patryk Cyfer (na pierwszym planie) stoczył zacięty pojedynek z Markiem Frimodtem. Na mecie pierwszy zameldował się Duńczyk. fot. Kazimierz Ligocki
- Nie wiem jeszcze, którzy z tych chłopców mają szanse na wielkie kariery. Najpierw muszą zdać egzaminy na licencję - mówi pracujący drugi rok z adeptami GUKS Speedway Wawrów trener Mieczysław Woźniak.

W minionym tygodniu wawrowianie drugi rok z rzędu gościli przyjaciół z położonego na wyspie Fionia Fjelsted Speedway Klubu. Duńczycy przyjechali do nas na czterodniowe zgrupowanie, które zakończyli dwoma turniejami. W ich wewnętrznym sprawdzianie triumfował Fredrik Elvang - 10 pkt. Towarzyski mecz z połączonymi ekipami GUKS Speedway Wawrów i Lotosu Gdańsk (ten klub reprezentowali Dominik Kossakowski i Krystian Pieszczek) Skandynawowie wygrali 68:20.

Zaczynają na ,,piętnastkach''

Sukcesy duńskich seniorów nie są dziełem przypadku. Przygodę ze speedway'em dzieci w tym kraju zaczynają już w wieku trzech lat. Najpierw jeżdżą na maszynach o pojemności silników 15 ccm, potem przesiadają się na ,,osiemdziesiątki''.

- W całym kraju mamy 180 zarejestrowanych miniżużlowców, w tej liczbie sporo dziewcząt - wylicza Bent Christensen, trenera ekipy z Fjelsted. - Z takiej grupy zawsze łatwiej wyłowić prawdziwe perełki. Sam wychowałem obecnego mistrza świata Nicky'ego Pedersena.

Na obiekcie w Wawrowie Duńczycy ćwiczyli bardzo sumiennie, po 4-5 godzin dziennie. Chłopcy w wieku od 10 do 15 lat imponowali zarówno pracowitością, jak też znakomicie utrzymanym sprzętem. Wielu z nich ma nadzieję, że już wkrótce trafi do seniorskiej drużyny swego klubu. W minionym sezonie zajęła ona czwarte miejsce w duńskiej superlidze.

Mierzą siły na zamiary

Największym zmartwieniem działaczy wawrowskiego klubu jest zgromadzeniem w bieżącym roku co najmniej 40-tysięcznego budżetu. - Z gorzowskiego Urzędu Miejskiego dostaliśmy 20 tys. zł dotacji, resztę musimy pozyskać od sponsorów - mówi prezes Mirosław Parys. - Gmina Santok dzierżawi nam bezpłatnie stadion, płaci za energię elektryczną oraz pomaga w organizacji treningów i zawodów. Wyposażenie chłopców w sprzęt to już obowiązek rodziców. Na pierwszy motocykl i cały osprzęt muszą wydać około 10 tys. zł.

W GUKS Speedway trenuje dziś 14 chłopców w wieku od 7 do 12 lat. Po zimowych zajęciach ogólnorozwojowych, w maju i czerwcu egzaminy na minużużlowe licencje będzie zdawało trzech adeptów: Karol Kubacki, Daniel Kopiec i Patryk Zalewski. Wszyscy mają nadzieję, że dołączą do Patryka Cyfera - dziś jedynego licencjonowanego zawodnika klubu.

PATRYK CYFER, zawodnik GUKS Speedway

- Mam 11 lat i jestem na razie jedynym w naszym klubie zawodnikiem z miniżużlową licencją. Jak koledzy zdadzą w maju egzamin, to będziemy mieli wreszcie drużynę i postaramy się powalczyć o podium DMP. W zawodach indywidualnego Pucharu Polski chcę zdobywać za każdym razem co najmniej dziesięć punktów. Mam jeden motocykl TM, który czasem się psuje. Naprawia mi go tata Paweł.

MIECZYSŁAW WOŹNIAK, trener GUKS Speedway

- W szkoleniu największy nacisk kładę na umiejętności techniczne. One są najważniejsze, by chłopcy mogli przystąpić do egzaminów na licencje. Muszą też oczywiście mieć odpowiedni sprzęt i ukończone dziesięć lat. Trenujemy średnio po dwa razy w tygodniu. Terminy zajęć musimy ustalać z działaczami Stali, którzy zapewniają nam polewaczkę na tor i wynajmują karetkę pogotowia.

BENT CHRISTENSEN, trener Fjelsted Speedway Klub

- Na przedsezonowe zgrupowanie do Wawrowa przyjechaliśmy drugi rok z rzędu. Bardzo się nam tutaj podoba, a koszt czterodniowej eskapady - około 700 euro na rodzinę - nie przekracza naszych finansowych możliwości. Przywieźliśmy 19 chłopców, w tej liczbie dwóch członków duńskiej kadry: Jacoba Bokhave i Kenni Nissena. Byłoby świetnie, gdyby Polacy odwiedzili nas w Fjelsted.

POLSKA - DANIA 20:68

POLSKA: Cyfer 5 (1, 2, 1, 1), Kopiec 2 (0, 0, 0, 2), Kossakowski 1 (w, 1, w, d), Januszkiewicz 4 (1, 0, 1, 2), Pieszczek 5 (2, 1, 2, w), Nowacki 1 (1, 0, 0, 0), Kubacki 1 (0, 0, 0, 1), Zalewski 1 (1, d).
DANIA: Bukhave 6 (2, 3, 1, 0), Frimodt 11 (3, 2, 3, 3), Nissen 11 (3, 3, 3, 2), Thomsen 9 (2, 2, 2, 3), Norregaard 7 (1, 3, 3), Valentin 9 (3, 1, 2, 3), Karger 11 (2, 3, 3, 3), Jensen 4 (2, 2).
NCD - 58,0 sek. - uzyskał w IX wyścigu Kenni Nissen. Sędziował: Łukasz Tadeusz z Gorzowa Wlkp. Widzów: 100.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska