Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Start z czystą kartą

Danuta Kuleszyńska
Gimnazjum ma bardzo dobrze wyposażoną pracownie komputerową.
Gimnazjum ma bardzo dobrze wyposażoną pracownie komputerową. fot. Ryszard Poprawski
- To, że mamy certyfikat ISO 9001:2000 potwierdza, że nasza szkoła działa wg międzynarodowych standardów - mówi Andrzej Mól, wicedyrektor placówki.

- Mamy powody do dumy - podkreśla Renata Jasińska, dyrektorka gimnazjum. - Tym bardziej, że istniejemy dopiero dwa lata.

Gimnazjum jest placówką niepubliczną, założoną przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze. Kształci się tutaj 95 uczniów. - Przyjmujemy do szkoły wszystkich, którzy złożą do nas świadectwa - zapewnia A. Mól. - Chcemy dać szansę każdemu. Naszym uczniom mówimy: tutaj macie czystą kartkę. Ale dodam, że śrubujemy poziom nauczania, bo chcemy jak najlepiej przygotować młodzież do dorosłego życia.

Stawia na oryginalność

Nauka w szkole jest bezpłatna. - Staramy się żyć z subwencji, a to wymaga sporej gimnastyki - przyznaje dyrektorka. - Szukamy więc sponsorów, wspiera nas organ założycielski i Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna w Żarach. Dzięki pani kanclerz Izabeli Kumor - Pilarczyk, najlepsi uczniowie otrzymują stypendia.

Gimnazjaliści biorą udział we wszystkich olimpiadach przedmiotowych. Ostatnio laureatką olimpiady biologicznej na szczeblu centralnym została Adriana Gumienna. I choć mury szkoły opuści dopiero za dwa lata, już została zwolniona z egzaminu gimnazjalnego z części matematyczno-przyrodniczej. Szkoła stawia na oryginalność. W trakcie tworzenia jest internetowa gazetka młodych. Dwunastu chłopców gra w piłkę nożną w lidze niemieckiej, reprezentując miasto Forst. - Staramy się też uwrażliwić młodzież na sztukę, dlatego mamy dobre kontakty z teatrem w Gorzowie - dodaje R. Jasińska. - I z kinem w Zielonej Górze. Napisaliśmy już projekt na stworzenie uczniowskiego teatru. Młodzież będzie wystawiała sztuki w trzech językach.

Bezpieczne i najlepsze

A. Mól nie ukrywa: chce by gimnazjum im. Edmunda Bojanowskiego było wiodącą placówką w mieście. - Stąd nasze starania o przyznanie certyfikatu - mówi. - Bo najważniejsza jest otwartość na nowoczesność. A my chcemy przygotować uczniów do życia. Naszym celem jest, by gimnazjum było bezpieczne i najlepsze.

Dlatego postawiono na naukę języków obcych i informatykę. Młodzież zdobywa europejski certyfikat ze znajomości technik komputerowych. Bierze udział w międzynarodowych konferencjach. - Nasi uczniowie nie mogą mieć kompleksów - dodaje R. Jasińska.

Szefowie gimnazjum i ZDZ myślą o rozszerzeniu oferty. Od września planowane jest otwarcie niepublicznej szkoły podstawowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska