MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2022 nie wykluczony? ZNP mówi o problemach i zdradza szczegóły protestu. Trwa miasteczko edukacyjne

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
ZNP mówi, że w czasie akcji protestacyjnej działacze będą informowali o przyczynach działań, jak i bardzo złej sytuacji, jaka ma miejsce w oświacie.
ZNP mówi, że w czasie akcji protestacyjnej działacze będą informowali o przyczynach działań, jak i bardzo złej sytuacji, jaka ma miejsce w oświacie. Robert Wozniak
Strajk nauczycieli na horyzoncie? ZNP nie wyklucza strajku w grudniu lub styczniu. Tymczasem w pobliżu Ministerstwa Edukacji i Nauki, przy placu na Rozdrożu w Warszawie, działała całodobowe miasteczko edukacyjne. Jego uczestnicy rozmawiają o problemach polskiej edukacji. Akcja potrwa od 8 do 14 października. W przygotowaniach także październikowa ogólnopolska pikieta. Jakie dalsze działania podejmą związkowcy w ramach akcji protestacyjnej? Możliwy strajk, jeśli nic się nie zmieni. Jesienią ZNP stawia na edukację społeczeństwa.

Spis treści

Przed nami strajk nauczycieli? ZNP opowiedział o planach protestacyjnych. Chce edukować społeczeństwo

Zapowiadając miasteczko edukacyjne, szef ZNP podkreślał, że będzie poświęcone szerokiej kampanii informacyjnej adresowanej do:

 • polityków,
 • rodziców,
 • samorządów,
 • nauczycieli.

Wśród poruszanych tematów będą:

 • warunki i czas pracy,
 • finansowanie edukacji w tym wynagrodzenia nauczycieli,
 • rodzice i organizacje pozarządowe w szkole,
 • pomoc i wsparcie pedagogiczno-psychologiczne,
 • szkolnictwo wyższe i bardzo trudna, złożona sytuacja w placówkach uniwersyteckich, instytucjach badawczych.

W Warszawie trwa miasteczko edukacyjne

Miasteczko edukacyjne funkcjonuje od piątku 8 października i ma charakter całodobowy. Prezes ZNP podkreślił, że w trakcie działalności miasteczka jego organizatorzy chcą "przede wszystkim wypracować rekomendacje, które będą dotyczyły tej dobrej, powszechnej, samorządowej i bezpłatnej edukacji". "Bo na taką szkołę czeka polskie społeczeństwo i polski uczeń" – ocenił prezes ZNP.

Program debat i wystąpień jest codziennie podawany m.in. w mediach społecznościowych, a ZNP relacjonuje akcję na swoim kanale YouTube.

W miasteczku edukacyjnym codziennie w godzinach porannych odbywa się tzw. Hyde Park, czyli okazja do dyskusji na konkretny temat wyznaczony na dany dzień. Codziennie w godzinach 15.00-18.00 odbywa się panel dyskusyjny. Grupa protestujących jest obecna w miasteczku przez całą dobę.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że miasteczko będzie działało do 14 października. "Przez ten tydzień mamy okazję, przyjemność i chęć mówienia o wszystkich problemach edukacji. Będziemy mówili o sprawach rodziców, uczniów, nauczycieli, pracowników nie będących nauczycielami, o szkołach wyższych, o organizacjach pozarządowych, o współpracy z tymi, dla których edukacja jest najważniejsza" - powiedział.

Zwieńczeniem tego wydarzenia będzie pikieta pod siedzibą MEiN, która odbędzie się 15 października.

Problemem w oświacie nie są tylko wynagrodzenia. ZNP podejmuje działania protestacyjne

"To nie jest tylko i wyłącznie problem wynagrodzeń, to nie jest tylko i wyłącznie problem braku nauczycieli. To jest naszym zdaniem sprawa, która dotyczy treści edukacyjnych, zadań, które spoczywają na szkole, to jest także daleko idący niedostatek w finansowaniu edukacji zarówno poprzez subwencję, jak i poprzez zadania własne" - podkreślił Broniarz.

15 października ogólnopolska pikieta protestacyjna

- Będziemy chcieli zorganizować ogólnopolską pikietę protestacyjną 15 października. Równocześnie w każdym z województw będziemy chcieli zorganizować wydarzenia o charakterze akcji protestacyjnych, ulokowane w zależności od ustaleń albo przed obiektami administracji rządowej, ewentualnie siedzibami kuratoriów oświaty - powiedział dziennikarzom szef ZNP

„Ale chcemy również zadać panu ministrowi Czarnkowi pytanie: co stało się z kwotą około 1,3 mld zł, które w budżecie na rok 2022 były zapisane i które miały posłużyć zadaniu sfinansowania wynagrodzeń nauczycieli? W budżecie była kwota ponad 3,5 mld zł, z tego 560 mln zł zostało przekazane na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, koszt podwyżek to był mniej więcej 1,6 mld zł, a więc została kwota ok. 1,3 mld zł, które powinna być przeznaczona na regulowane wynagrodzeń nauczycieli jeszcze w roku 2022” - powiedział szef ZNP.

Strajk nauczycieli w grudniu 2022?

Szef ZNP zapytany o podjęcie strajku w szkołach powiedział, że w Polsce ze względu m.in. na warunki polskiego ustawodawstwa i ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przy tak rozczłonkowanym stanie organizacyjnym oświaty wymaga dłuższych przygotowań.

Oczywiście kwestią kluczową, zresztą z formalnego punktu widzenia jedyną, która może wywołać strajk, są sprawy prawa pracy. I jeżeli płace nauczycieli będą nadal utrzymywały się na tak dramatycznie niskim poziomie, a zacznie tych nauczycieli brakować i będą rosły obciążenia, no to nie wykluczam, że jest to wiele prawdopodobne — podkreślił Broniarz.

W 2019 roku na ulice wychodzili nie tylko czynni pracownicy oświaty i nauczyciele

Czy po 3 latach ponownie dojdzie do strajku nauczycieli w Po...

Takich wynagrodzeń oczekują związkowcy

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy "Forum-Oświata" podpisały w połowie września porozumienie w sprawie powołania międzyzwiązkowego komitetu protestacyjnego. Głównymi celami akcji są:

 • podniesienie wynagrodzeń nauczycieli i pracowników niepedagogicznych,
 • przywrócenie rzeczywistego dialogu ze środowiskiem.

Od 1 września br. ZNP prowadzi pogotowie protestacyjne we wszystkich ogniwach związku, m.in. przez oflagowanie i oplakatowanie placówek, a także organizowanie i prowadzenie akcji informacyjnej o narastających problemach systemu edukacji.

Oczekiwania finansowe związków to m.in.:

 • wzrost wynagrodzeń wszystkich nauczycieli od 1 września 2022 r. o 20 proc. (ZNP i WZZ "Forum-Oświata"),
 • wzrost wynagrodzeń wszystkich nauczycieli od 1 stycznia 2023 r. o co najmniej 5 proc. powyżej inflacji. Jednocześnie krytycznie odnosi się do tego, że we wrześniu tego roku podwyżkę dostali tylko nauczyciele rozpoczynający pracę w zawodzie (Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność")

Przypominamy, że w tym roku dwukrotnie podniesiono wynagrodzenia nauczycieli. W maju wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego wzrosły o 4,4 proc. tak jak całej sfery budżetowej, we wrześniu zaś wzrosły tylko wynagrodzenia nauczycieli początkujących – o 20 proc. w stosunku do nauczycieli stażystów i o 9 proc. w stosunku do nauczycieli kontraktowych. Nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wrześniowa podwyżka nie objęła.

Zgodnie z projektem budżetu państwa na 2023 r. w 2023 r. wynagrodzenia wszystkich nauczycieli niezależnie od stopnia awansu mają wzrosnąć o 7,8 proc. tak jak całej sfery budżetowej.

Źródło:

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2022 nie wykluczony? ZNP mówi o problemach i zdradza szczegóły protestu. Trwa miasteczko edukacyjne - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska