Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suche dłonie jesienią, jak o nie dbać? Poznaj przyczyny i sprawdź nasze sposoby na pękającą skórę!

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Jesień nie zawsze rozpieszcza nas słońcem i festiwalem kolorowych liści. Ta piękna pora roku często niesie ze sobą wyzwania związane z odpowiednią pielęgnacją skóry. Suche dłonie to jeden z najczęstszych problemów, z którym musimy się mierzyć w chłodniejszych miesiącach. Wiatr, deszcz i częste mycie rąk, nasila problem, który zbagatelizowany może prowadzić do bólu i dyskomfortu. Jak sobie z tym radzić?

Spis treści

Skóra pełni kluczową rolę w organizmie, stanowiąc swoistą barierę ochronną. Osłaniania ją tzw. płaszcz hydrolipidowy, który stanowi najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka. Składa się on z wody oraz lipidów. Lipidy, zabezpieczają przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, niska temperatura, promieniowanie UV oraz zanieczyszczenia powietrza. Płaszcz hydrolipidowy odgrywa rolę w zatrzymywaniu wody w skórze, zapobiegając nadmiernemu parowaniu. Kiedy skóra zostaje pozbawiona tej ochronnej warstwy, staje się podatna na przesuszenie, podrażnienia, staje się szorstka i bardziej narażona na uszkodzenia, w tym pękanie.

Suche dłonie - przyczyny

Im zimniej robi się na dworze tym wolniej pracują gruczoły łojowe, czyli naturalna, tłuszczowa ochrona naszej skóry zostaje osłabiona a dłonie są bardziej narażone na utratę wody. Ten trudny czas potęgują czynniki takie jak:

  • Zimne powietrze, wiatr. Wraz ze spadającą temperaturą często spada także wilgotność co powoduje przesuszanie skóry, w tym dłoni. Wiatr może przyspieszać ten proces
  • Częste mycie rąk może prowadzić do uszkodzenia naturalnej bariery ochronnej
Używaj letniej zamiast gorącej wody, która przesusza skórę dłoni.
Używaj letniej zamiast gorącej wody, która przesusza skórę dłoni. Pixabay
  • Sezon włączonych grzejników. Ciepłe i suche powietrze nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia.
  • Brak odpowiedniej pielęgnacji dobranej tak, aby skutecznie nawilżać oraz brak regularności

Jak dbać o skórę dłoni jesienią?

Znając przyczyny, możemy przejść do skutecznych sposobów walki z suchością dłoni

  • Nawilżanie to kluczowy krok pielęgnacji, warto używać kremów o bogatej konsystencji, które zostawią na skórze ochronny film zapobiegający nadmiernej utracie wody. Kremy, które mają w składzie kwas hialuronowy, glicerynę, mocznik czy wosk pszczeli sprawdzą się świetnie.
  • Używaj letniej zamiast gorącej wody, która przesusza skórę dłoni.
  • Zaprzyjaźnij się z rękawiczkami, będą one nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z wiatrem i niską temperaturą.
  • Pij dużo wody! Pielęgnacja nawilżająca jest ważna, ale należy pamiętać, że picie odpowiedniej ilości wody wspomaga skórę od wewnątrz.
  • Dieta bogata w zdrowe tłuszcze i witaminy wspomoże organizm w walce z drobnymi ranami i pęknięciami skóry. Polecamy awokado, orzechy np. włoskie czy tłoczony na zimno olej lniany.
  • Krem z filtrem jest ważnym etapem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Nie zapominaj, że nie tylko latem dociera do nas szkodliwe promieniowanie UV. Stosuj z SPF szczególnie, jeśli spędzisz na dworze znaczną część dnia jako ostatni krok pielęgnacji, po kremie nawilżającym.

Przepis na domową maskę na suche dłonie!

  1. Zrób peeling dłoni. Skorzystaj z gotowych propozycji dostępnych w drogeriach albo zrób szybką mieszankę w domu. Dobrze sprawdzą się fusy z kawy i odrobina dowolnego oleju. Całość wetrzyj w dłonie delikatnie je masując. Spłucz letnią wodą
Peeling z fusów po kawie przyczynia się do usuwania martwych komórek skóry i stymuluje wzrost nowego, zdrowego naskórka.
Peeling z fusów po kawie przyczynia się do usuwania martwych komórek skóry i stymuluje wzrost nowego, zdrowego naskórka. Pixabay
  1. Wmasuj w dłonie kilka kropli serum z kwasem hialuronowym. Przyspieszy on gojenie ran i nawilży skórę. Nałożenie kwasu na lekko wilgotne dłonie ułatwi proces wchłaniania.
  2. Gdy skóra dłoni będzie już sucha zabezpiecz dłonie olejem. Dobrze sprawdzi się olej lniany, który pomaga utrzymać równowagę wodno-tłuszczową. Wyróżniają go właściwości przeciwzapalne – olejek działa ochronnie na lipidy skóry i wspomaga gojenie ran.
  3. Odczekaj kilka minut, jeśli możesz to zabezpiecz ręce delikatnie folią, tak aby wzmocnij działanie maski.
  4. Ostatnim krokiem jest nałożenie bogatego kremu, który podtrzyma nawilżenie skóry na dłużej. Na mocno podrażnione dłonie świetnie sprawdzi się propolis. Ta naturalna substancja jest bogata w wiele cennych witamin, działa łagodząco i regenerująco

Pamiętaj, że kluczem jest zapobieganie powstawaniu bolących zmian na skórze oraz systematyczna pielęgnacja!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska