Sulechów: Wreszcie ktoś się bierze za dawną Mozaikę

Eugeniusz Kurzawa 0 68 324 88 54 teren@gazetalubuska.pl
Pracownicy z firmy Weber ostro wzięli się do zimowego zabezpieczenia gmachu fot. Krzysztof Kubasiewicz
Budynek dawnej Mozaiki straszył przechodniów starego miasta od przeszło 11 lat. I raptem teraz, w listopadzie, pojawiła się ekipa remontowa, która zaczęła sprzątanie wnętrza i otoczenia.

Coś się zmienia.

- Kamień z serca mi spadł - cieszy się burmistrz Ignacy Odważny. - Wreszcie to wszytko jest załatwione, znalazł się nowy nabywca, o czym wiem z odpisu aktu notarialnego, i od razu poprosił o udostępnienie pasa drogi gminnej, żeby ustawić kontener na odpady i zaczęło się porządkowanie.

Obserwujemy jak pracownicy z firmy Weber ostro wzięli się do roboty. Zrywają stare zabezpieczenia okien, wyrzucają co się da, słowem - widać ruch.

Prywatni nabywcy

Nadzieję, że z oblicza starego miasta zniknie "wrzód" w postaci zdewastowanej restauracji i hotelu, dają rozpoczęte tam właśnie prace porządkowe
(fot. fot. Krzysztof Kubasiewicz)

- Wiem, że pani Wittich sprzedała to komuś prywatnie, cieszę się też, że zostały uregulowane zaległości podatkowe wobec gminy, słowem liczę, iż teraz zacznie ten gmach pięknieć i nie będzie już dla nas kłopotem - wypowiada się Odważny.

Nabywcy to sześcioro osób prywatnych z Nowej Soli, Nowego Miasteczka i Sulechowa. W ratuszu nikt nie ich nie zna. Nie bardzo jeszcze wiadomo co mają zamiar zrobić z Mozaiką. Bo co planowała poprzednia właścicielka - trudno ocenić patrząc na ruinę.

- Będziemy tu porządkować, nawet zawalać stropy - mówią obecnie pracownicy Webera.

- W 1997 r. Mozaikę od gminy nabyła pani Wittich - przypomina burmistrz Ignacy Odważny. To z czego restauracja była wcześniej znana, czyli słynne dansingi, po zmianie właściciela nie pojawiły się jednak w lokalu, a od roku 2000 do gminnej kasy przestały wpływać podatki od nieruchomości za ten obiekt. Suma zaległości (wraz z odsetkami) doszła do 137 tys. zł.

Od wiosny remont

Ale gorszy niż zaległości był wstyd samorządu i zwykłych ludzi, z powodu zdewastowanego hotelu. Nie było szyb, okna pozabijane deskami, sypały się tynki i dachówki. W kontekście odnowionego rok temu zboru, kolejnych nowych kamienic-plomb powstających w tej części miasta, Mozaika wyglądała jak wrzód.

- Ukończenie tego obiektu przewidujemy za półtora roku, dwa lata - przekazuje nam jedna z właścicielek, kobieta zamieszkująca w Sulechowie. - Na razie zabezpieczamy budynek na zimę, przed rozpoczęciem robót, które ruszą wiosną 2009 r.; chodzi o to, żeby coś tam się nie zawaliło. Na rozmowę o szczegółach zapraszam wiosną, dziś mogę tylko ogólnie powiedzieć, iż na parterze gmachu będą lokale pod wynajem, zaś piętra zaś zostaną przeznaczone na mieszkania.

Sulechowianka potwierdza, iż Mozaikę nabyło prywatnie kilka osób. W tej chwili przygotowują projekt, który wymaga ustaleń z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Oczywiście, za sklepy po 5 zł też winny jest Odważny. Pewnie winny jest również syn jego i żona a najwięcej oczywiście Peberol.

Taaak oczywiście, że Odaważny! Gdyby nie On wszystko byłoby po 2,50

~Czytelnik~
W dniu 30.11.2008 o 19:16, ~magda~ napisał:

Jakie nowe sklepy sklepow jest mniej wiecej tyle samo Czy ty kupujesz sobie wiecej par spodni bo jest wiecej sklepow, bo ja nie Jedne powstaja inne padaja Miejsc pracy nie jest wiecej tylko sa gdzie indziej wygrywaja te z chinskim badziewiem bo jest tansze Ja ledwo dociagam do tysiaca w firmie robioncej dla rocwola ostatnio jest jeszcze gorzej nie pisz glupot zeby cos kupic trzeba nmiec za co W sklepach daja mi jeszcze mniej idz sie zatrudnij do chinskiego baru albo do paco zobaczysz jak cie traktuja inni ludzie ale oni popieraja burmistrza a jego syn to caly czas tam pszesiada.



Oczywiście, za sklepy po 5 zł też winny jest Odważny. Pewnie winny jest również syn jego i żona a najwięcej oczywiście Peberol.
G
Gość
W dniu 30.11.2008 o 19:16, ~magda~ napisał:

Jakie nowe sklepy sklepow jest mniej wiecej tyle samo Czy ty kupujesz sobie wiecej par spodni bo jest wiecej sklepow, bo ja nie Jedne powstaja inne padaja Miejsc pracy nie jest wiecej tylko sa gdzie indziej wygrywaja te z chinskim badziewiem bo jest tansze Ja ledwo dociagam do tysiaca w firmie robioncej dla rocwola ostatnio jest jeszcze gorzej nie pisz glupot zeby cos kupic trzeba nmiec za co W sklepach daja mi jeszcze mniej idz sie zatrudnij do chinskiego baru albo do paco zobaczysz jak cie traktuja inni ludzie ale oni popieraja burmistrza a jego syn to caly czas tam pszesiada.



Przeczytaj jeszcze raz to co napisałaś, bo za bardzo nie wiadomo o co Ci chodzi.
A tak szczerze to Paco już chyba rok nie ma. Od września jest KLEOPATRA i wiesz ile tam zarabiają? Z napiwkami ponad 2 tysiące na ręke! Tak i wiem to bo pracuje tam mój kolega. A to, że są sklepy z chińskim badziewiem, to też zapewne też wina Odważnego? Kobieto pojedź do pierwszego lepszego miasta i zobacz czy tam nie ma takich sklepów to po pierwsze, a po drugie przejdż się do tych w Sulechowie i zobacz ile tam ludzi kupuje.
~magda~
W dniu 30.11.2008 o 14:31, ~Czytelnik~ napisał:

A w tych sklepach to kto będzie pracował nie ludzie? Czy wszyscy muszą utożsawiać pracę z pracą przy Betoniarce czy tokarce? Ktoś nie dawno pisał, że nie ma pracy w Sulechowie dla kobiet, teraz gdy jest szansa, że będzie po piersze ładny obiekt, a po drugie miejsca pracy, to znów znajdą się takie osboby co im się nie podoba. Mieszkania też złe? Kobieto lecz się!


Jakie nowe sklepy sklepow jest mniej wiecej tyle samo Czy ty kupujesz sobie wiecej par spodni bo jest wiecej sklepow, bo ja nie Jedne powstaja inne padaja Miejsc pracy nie jest wiecej tylko sa gdzie indziej wygrywaja te z chinskim badziewiem bo jest tansze Ja ledwo dociagam do tysiaca w firmie robioncej dla rocwola ostatnio jest jeszcze gorzej nie pisz glupot zeby cos kupic trzeba nmiec za co W sklepach daja mi jeszcze mniej idz sie zatrudnij do chinskiego baru albo do paco zobaczysz jak cie traktuja inni ludzie ale oni popieraja burmistrza a jego syn to caly czas tam pszesiada.
s
star wars

Pracy jest całe mnóstwo, kto chce ten znajdzie. No ale jeżeli ktoś wybrzydza i nie będzie "tyrał za grosze" to jest tylko i wyłącznie jego wybór.
Na witrynach sklepów mnóstwo ogłoszeń dotyczących rekrutacji do pracy, ale oczywiście NIKT TEJ PRACY NIE WIDZI BO KAŻDY CHCE BYĆ OD RAZU DYREKTOREM CZY PREZESEM. Najpierw trzeba na takie miano sobie zasłużyć.

Jeśli chodzi o oskarżanie burmistrza o brak stanowisk pracy, to mam wrażenie, że oskarżenia są tylko w wykonaniu życiowych nieudaczników - na kimś muszą rozlać swoje żale - bo przecież to nie jest ich wina, że jest praca ale do niej nie idą.

Od zera do bohatera, zaczynasz na sprzątaniu, kończysz wiele stanowisk wyżej. Zadzierajcie nosy dalej i odwracajcie się od ofert PUP, a dalej biedę będziecie klepać na własne życzenie.

DO ROBOTY NIEROBY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~Czytelnik~
W dniu 30.11.2008 o 09:53, teresa1932@tlen.pl napisał:

I znów budynki pod wynajm na sklepy i mieszkania.Może włodarze by pomyśleli i oczymś co dałoby pracę w tym miernym miasteczku, pracy nie ma nikt nie myśli o tym aby się zmieniło. Kto będzie kupował i za co? Taka gmina Babimost ludzie mają pracę to i miasteczko rozkwita a ludziom żyje się dostatnio. Nas włodarz Pan Odważny pomyślałby o Ludziach a nie tylko o swoim synku któremu załatwia pracę i jego firma kwitnie.Na ul. 31 stycznia stoi toi toi prawie nachodniku od pół roku nikt na to nie zwraca uwagi- żadne służby martwią się tylko aby rynek był pozamiatany a z resztą niech się dzieje co chce.



A w tych sklepach to kto będzie pracował nie ludzie? Czy wszyscy muszą utożsawiać pracę z pracą przy Betoniarce czy tokarce? Ktoś nie dawno pisał, że nie ma pracy w Sulechowie dla kobiet, teraz gdy jest szansa, że będzie po piersze ładny obiekt, a po drugie miejsca pracy, to znów znajdą się takie osboby co im się nie podoba. Mieszkania też złe? Kobieto lecz się!
a
as

TERESO ODEJDŹ Z TEGO MIASTA NIKT TU NIE CHCE WIECZNIE NARZEKAJACYCH NADĘTYCH GBURÓW.

G
Gość
W dniu 30.11.2008 o 09:53, teresa1932@tlen.pl napisał:

I znów budynki pod wynajm na sklepy i mieszkania.Może włodarze by pomyśleli i oczymś co dałoby pracę w tym miernym miasteczku, pracy nie ma nikt nie myśli o tym aby się zmieniło. Kto będzie kupował i za co? Taka gmina Babimost ludzie mają pracę to i miasteczko rozkwita a ludziom żyje się dostatnio. Nas włodarz Pan Odważny pomyślałby o Ludziach a nie tylko o swoim synku któremu załatwia pracę i jego firma kwitnie.Na ul. 31 stycznia stoi toi toi prawie nachodniku od pół roku nikt na to nie zwraca uwagi- żadne służby martwią się tylko aby rynek był pozamiatany a z resztą niech się dzieje co chce.



Polska natura: Nic się nie dzieje-jest źle, coś się dzieje jest źle. Rozumiem że w Pani koncepcji w miejscu byłej Mozaiki (bo tego dotyczy temat) powienien stać wielki zakład produkujący np. opony! Tak? A jak miasteczko jest takie mierne to dlaczego Pani się stąd nie wyprowadzi?
t
teresa1932@tlen.pl

I znów budynki pod wynajm na sklepy i mieszkania.Może włodarze by pomyśleli i oczymś co dałoby pracę w tym miernym miasteczku, pracy nie ma nikt nie myśli o tym aby się zmieniło. Kto będzie kupował i za co? Taka gmina Babimost ludzie mają pracę to i miasteczko rozkwita a ludziom żyje się dostatnio. Nas włodarz Pan Odważny pomyślałby o Ludziach a nie tylko o swoim synku któremu załatwia pracę i jego firma kwitnie.Na ul. 31 stycznia stoi toi toi prawie nachodniku od pół roku nikt na to nie zwraca uwagi- żadne służby martwią się tylko aby rynek był pozamiatany a z resztą niech się dzieje co chce.

t
teresa1932@tlen.pl

I znów budynki pod wynajm na sklepy i mieszkania.Może włodarze by pomyśleli i oczymś co dałoby pracę w tym miernym miasteczku, pracy nie ma nikt nie myśli o tym aby się zmieniło. Kto będzie kupował i za co? Taka gmina Babimost ludzie mają pracę to i miasteczko rozkwita a ludziom żyje się dostatnio. Nas włodarz Pan Odważny pomyślałby o Ludziach a nie tylko o swoim synku któremu załatwia pracę i jego firma kwitnie.Na ul. 31 stycznia stoi toi toi prawie nachodniku od pół roku nikt na to nie zwraca uwagi- żadne służby martwią się tylko aby rynek był pozamiatany a z resztą niech się dzieje co chce.

G
Gość
W dniu 27.11.2008 o 15:55, ~gość~ napisał:

Ja byłem wcześniej - zanim poszliśmy na złoty róg. A co - zabrakło już tobie?



EOT
~gość~
W dniu 27.11.2008 o 10:59, Gość napisał:

Tak pamiętam, ale ja zawróciłem a Ty stałeś dalej.


Ja byłem wcześniej - zanim poszliśmy na złoty róg. A co - zabrakło już tobie?
G
Gość
W dniu 27.11.2008 o 08:30, ~gość~ napisał:

Nie pamiętasz? Razem z tobą w kolejce po piwo na złotym rogu stałem



Tak pamiętam, ale ja zawróciłem a Ty stałeś dalej.
~gość~

Nie pamiętasz? Razem z tobą w kolejce po piwo na złotym rogu stałem

G
Gość
W dniu 26.11.2008 o 19:49, 469634 napisał:

Mozaika się rozpadła, zamek przy SDK straszy dalej, po bramie krośnieńskiej ktoś coś pobazgrał mazakiem, na trasie wylotowej na zieloną górę straszy pewna rudera, goplana już nie robi wafelków a w biedronce się drzwi nie domykają.Gdzie wtedy był Odważny? pytam sie?



Jak rozum rozdawali gdzie byłeś! pytam się?
Dodaj ogłoszenie