Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sumela: Bizantyjski klasztor nad urwiskiem (Zdjęcia)

Dariusz Brożek
Klasztor wykuto w skałach nad urwiskiem o wysokości 270 m.
Klasztor wykuto w skałach nad urwiskiem o wysokości 270 m. Dariusz Brożek
Prawosławny klasztor Sumela wykuto w skale ponad tysiąc lat temu. Do 1923 r. był centrum chrześcijaństwa w Anatolii, obecnie to jeden z turystycznych przebojów północno-wschodniej Turcji.

Sumela: Monastyr nad przepaścią

Do klasztoru dojeżdżamy drogą z Trabzon do Erzurum. Asfaltowa jezdnia wije się serpentynami wśród gór parku narodowego Altindere National Macka County. Zatrzymujemy się na parkingu nad stromym urwiskiem. Warto było wstać wczesnym rankiem, żeby zobaczyć ten widok. Przed nami w promieniach wschodzącego słońca skrzy się przytulony do skały monastyr. Droga jest zbyt wąska na autobusy, dlatego kolejny odcinek pokonujemy małymi busami, ostatni zaś pieszo.

Spacer górską ścieżką trwa kwadrans. Pokonujemy dwa mosty, mijamy drogowskaz z napisem Monastira Gider - Do klasztoru. Przede mną sznur turystów. Wszyscy w kurtkach Jest wilgotno, temperatura wynosi zaledwie kilkanaście stopni, choć to środek lata. Po górskich zboczach leniwie snują się całuny mgły. Przed nami strome schody wiodące do wykutego w skalnym zboczu klasztoru Najświętszej Maryi Panny.

Bizantyjski rodowód tureckiego cudu

Monastyr ma bizantyjski rodowód. Przez tysiąc lat był ważnym centrum prawosławia. Został opuszczony w 1923 r., kiedy mieszkający w tych okolicach Grecy zostali wysiedleni po wojnie z Turcją. Obecnie to jeden z cudów architektonicznych w północno-wschodniej Turcji.

W Polsce monastyr jest mało znany, gdyż nasi rodacy rzadko tutaj docierają. W tłumie turystów przeważają Rosjanie, Anglicy, Niemcy i oczywiście Japończycy - uzbrojeni w kamery i aparaty fotograficzne z potężnymi obiektywami. Jesteśmy jedyną polską wycieczką.

- Where You come from (Skąd jesteście)? - pyta turecki przewodnik. Kiedy słyszy odpowiedź, że przyjechaliśmy z Polski (from Poland), uśmiecha się radośnie i odpowiada, że doskonale zna Holandię i jest kibicem drużyny piłkarskiej Ajax Amsterdam. Nie wyprowadzam go z błędu, choć moja narodowa duma nieco ucierpiała na jego pomyłce.

Klasztor to kompleks kaplic, częściowo wykutych nad urwiskiem o wysokości 270 m. Od kilkunastu lat są odnawiane. Zdobią je freski o tematyce religijnej. Najstarsze pochodzą z IX w. naszej ery. Przeważają jednak malowidła z XIX w.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska