Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Surfowanie po... muzeum

Redakcja
Wirtualne muzeum Powstania Warszawskiego
Wirtualne muzeum Powstania Warszawskiego
Spacerek po trzech muzeach zajął mi raptem trzy kwadranse. Niemożliwe? W internecie wszystko jest możliwe.

Pewnego popołudnia, zmęczony czytaniem kolejnych wiadomości o gazie i doniesień z Gazy, postanowiłem odwiedzić muzeum. Najpierw zajrzałem do British Museum i tam poświęciłem się sztuce Inków. Później były mozaiki z Rawenny. Niemal ich dotknąłem. Następnie na chwilę wpadłem do warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszyscy znajomi już tam byli - postanowiłem nadrobić.
Spacerek po trzech muzeach zajął mi raptem trzy kwadranse. Niemożliwe? W internecie wszystko jest możliwe. Bowiem w nowoczesnych przybytkach tego rodzaju mamy już nie tylko do czynienia z multimedialnymi prezentacjami, ale nawet z wirtualnymi muzeami - bywają zresztą i takie, które istnieją tylko on line. I tak wirtualny przewodnik po Muzeum Brytyjskim umożliwia obejrzenie najciekawszych zabytków muzeum podzielonych na działy tematyczne. Oprócz zdjęć eksponatów serwis zawiera także szczegółowe komentarze dotyczące historii i realiów epoki, z której pochodzą. Jeszcze dalej poszli twórcy wirtualnej prezentacji mozaiki z Rawenny.

To interaktywne prezentacje wirtualne, które sprawiają, że niemal czuje się zabytki dotykiem. Największe wrażenie robi jednak Muzeum Powstania Warszawskiego. To gratka dla wielbicieli gier, gdyż często internetowi zwiedzający czują się jakby zasiedli do jakiejś "strzelanki". Można bowiem spacerować powstańczym kanałem, wędrować od sali do sali, oglądać eksponaty, filmy, mapy i galerie zdjęć. Po muzeum będzie nas oprowadzał przewodnik, opowiadając o historii rozgrywającej się przez 63 dni w 1944 r. Wycieczka rozpoczyna się od wprowadzenia w klimat okupowanej Warszawy jeszcze przed wybuchem powstania, a kończy przy stoiskach telefonicznych. Tu będzie można wysłuchać wspomnień powstańców, uczestników walk sprzed 60 lat... W internetowej wersji ekspozycji wykonanej częściowo w technice 3D jest nawet więcej dokumentów i pamiątek niż w rzeczywistym muzeum. To nie jedyna przewaga gościa internetowego nad tym w "realu". Wiele eksponatów można obejrzeć z każdej strony, podczas gdy w rzeczywistości widoczne są tylko z jednej. Przez międzynarodowe gremia ta prezentacja uznana zostala za jedna z najnowocześniejszych i najlepszych na świecie.
Krytycy twierdzą, że zwiedzanie nawet za pośrednictwem najdoskonalszego programu nie odda ducha miejsca. Zwolennicy podpowiadają, aby wirtualnych gości nie lekceważyć, gdyż przy najbliższej okazji z pewnością odwiedzą muzeum także w realu.

Na zakończenie chciałbym odwiedzić Wirtualne Muzeum Archeologii w Herkulanum, które niestety on line nie jest dostępne, ale pokazuje nie tylko nowe podejście do idei muzeum, ale jest także sposobem na uratowanie ruin rzymskiego miasta, które wraz z Pompejami zostało zasypane przez popiół po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Z wykorzystaniem najnowszych technologii zwiedzający mogą zobaczyć, jak miasto wyglądało przed katastrofą. Taka jest zresztą idea - pokazanie turystom miasta, jakie istniało i tętniło życiem przed wybuchem...

Już w tym tygodniu rozpoczniemy internetową prezentację naszych, lubuskich muzeów. Cudze chwalicie, swego nie znacie...
Adresy kilku muzeów, które warto wirtualnie odwiedzić:

* Muzeum Powstania Warszawskiego
www.1944.pl

* Muzeum Narodowe w Krakowie
www.muz-nar.krakow.pl

* Zamek Królewski na Wawelu, Kraków
www.cyf-kr.edu.pl/wawel/index.htm

* Muzeum Zamkowe w Malborku
www.zamek.malbork.com.pl

* Muzeum Narodowe w Warszawie
www.mnw.art.pl

* Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra
www.zgora.pl/muzeum

* The Egiptian Museum, Kair
www.idsc.gov.eg/culture/egy_mus.htm

* Louvre, Paryż
www.louvre.fr

* Musee d'Orsay, Paryż
www.paris.org/Musees/Orsay

* Museo del Prado, Madryt
www.museoprado.mcu.es

* Museum Het Rembrandthuis, Amsterdam
www.rembrandthuis.nl

* Neue Pinakothek, Monachium
www.stmukwk.bayern.de/kunst/museen

* Gosudarstvennyj Ermitaż, St. Petersburg
www.hermitage.ru

* Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork
www.metmuseum.org

* British Museum, Londyn
www.british-museum.ac.uk

* National Gallery, Londyn
www.nationalgallery.org.uk

* Galleria degli Uffizi, Florencja
www.uffizi.firenze.it/welcome.html

* Galleria Borghese, Rzym
www.galleriaborghese.it

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska