Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenia opiekuńcze po zmianach (cz. II)

Katarzyna Borek Grażyna Mazurek
Do świadczenia pielęgnacyjnego dołączył nowy zasiłek opiekuńczy - zwany specjalnym. Mogą go dostać na przykład dzieci, które opiekują się rodzicami albo wnuki, które zajmują się dziadkami.
Do świadczenia pielęgnacyjnego dołączył nowy zasiłek opiekuńczy - zwany specjalnym. Mogą go dostać na przykład dzieci, które opiekują się rodzicami albo wnuki, które zajmują się dziadkami. sxc.hu
Wyjaśniamy, kto może otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy. Przeczytaj, komu się należy to nowe świadczenie!

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788) ciąży obowiązek alimentacyjny. Mają go na przykład dzieci wobec rodziców, wnuki wobec dziadków, rodzeństwo wobec siebie.

KIEDY ZASIŁEK

Wyżej wymienione osoby dostaną te pieniądze tylko wówczas, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o:

* znacznym stopniu niepełnosprawności;

* niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

WAŻNY JEST DOCHÓD

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny sprawującego opiekę oraz rodziny wymagającego opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza 623 zł.

CO JEST DOCHODEM CZŁONKÓW RODZINY

1. W przypadku, gdy osoba wymagająca opieki jest małoletnia przyjmuje się dochód:

* osoby wymagającej opieki;

* jej rodziców;

* małżonka rodzica;

* osoby, z którą rodzic osoby wymagającej opieki wychowuje wspólne dziecko;

* pozostających na utrzymaniu osób, o których mowa w powyższych punktach oraz dzieci w wieku do ukończenia 25 lat.

Z tym, że do członków rodziny nie zalicza się dziecka: * pozostającego pod opieką opiekuna prawnego * w związku małżeńskim * pełnoletniego, które posiada własne dziecko.
Nie zalicza się także rodzica osoby wymagającej opieki zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz.

2. W przypadku, gdy osoba wymagająca opieki jest pełnoletnia ważny jest dochód:

* osoby wymagającej opieki;

* jej małżonka;

* osoby, z którą wymagający opieki wychowuje wspólne dziecko;

* pozostających na utrzymaniu osób, o których mowa powyżej oraz dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia.

W tym przypadku do członków rodziny nie zalicza się dziecka: * pozostającego pod opieką opiekuna prawnego * w związku małżeńskim * pełnoletniego posiadającego własne dziecko.

3. W przypadku, gdy prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego ustala się na osobę znajdującą się pod opieką opiekuna prawnego lub umieszczoną w rodzinie zastępczej spokrewnionej (w rozumieniu ustawy z 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej; Dz. U. nr 149, poz. 887 i nr 288, poz. 1690 oraz z 2012 roku poz. 579) uwzględnia się dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki.

GDY PRZEKROCZYŁEŚ LIMIT

Prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługuje również przy nieznacznym przekroczeniu progu dochodowego! Może być przyznany, jeśli łączny dochód rodziny sprawującego opiekę oraz rodziny wymagającego opieki - w przeliczeniu na jej członka - przekracza kwotę uprawniającą daną osobę do świadczenia o kwotę niższą lub równą odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany (obecnie 77 zł). Przy czym jest to możliwe, o ile świadczenie to przysługiwało również w poprzednim okresie zasiłkowym. Takie odstępstwo od zasady nie może być jednak powtórzone w kolejnym okresie zasiłkowym!

KTO NIE DOSTANIE

Specjalny zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli:

a) osoba sprawująca opiekę:

* ma ustalone prawo do emerytury czy renty (również socjalnej);

* ma ustalone prawo do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku złączenia prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego oraz zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku/świadczenia przedemerytalnego;

* podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów;

* ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego;

* legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

b) osoba wymagająca opieki została umieszczona w:

* rodzinie zastępczej (z wyjątkiem spokrewnionej);

* rodzinnym domu dziecka;

* placówce zapewniającej całodobową opiekę - w związku z koniecznością kształcenia czy też rehabilitacji, w tym również w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym. Wyjątkiem są podmioty wykonujące działalność leczniczą, z których opieki dana osoba korzysta całodobowo przez więcej niż pięć dni w tygodniu;

c) na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury;

d) członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego;

e) na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego;

f) na osobę wymagającą opieki ktoś inny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie związanych z nią wydatków - chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

MUSZĄ CIĘ SPRAWDZIĆ

Przy ustalaniu prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego jest przeprowadzany rodzinny wywiad środowiskowy. Ma on na celu sprawdzenie okoliczności dotyczących spełniania warunków do przyznania tego świadczenia. Wywiad ten będzie aktualizowany co sześć miesięcy oraz w każdej sytuacji, gdy zaistnieją wątpliwości co do spełniania warunków do przyznania zasiłku.

NIEZBĘDNE DOKUMENTY

O wnioski dotyczące ustalenia prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego pytajmy w jednostce, która w naszej gminie zajmuje się wypłatą świadczeń rodzinnych. Może to być przykładowo wydział urzędu gminy, centrum pomocy rodzinie, ośrodek pomocy społecznej.

Konsultacja merytoryczna: Irena Smuda, naczelnik Wydziału Świadczeń Rodzinnych
Urząd Miasta Zielona Góra

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska