ZWKiUK zamieni ścieki w prąd
Przed rokiem prezes Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych w Świebodzinie zapowiadał, że jednym z celów, jakie sobie postawił po objęciu zarządzania zakładem, będzie postawienie urządzenia do kogeneracji energii elektrycznej, co pozwoli z biogazu produkować prąd, który będzie zużywany na potrzeby oczyszczalni.
- Już takie rozmowy prowadzę w tym zakresie, chciałbym na to pozyskać środki unijne; nie wiem tylko, czy się mi uda, ale ten kierunek mocno rozpatrujemy - mówił wówczas prezes Dariusz Gusta.
Wyjaśnijmy, że w okresie wiosna - jesień wytwarzany na oczyszczalni biogaz nie jest zużywany, tylko jest spalany (tzw. świeczka). - Dla mnie jest to strata energetyczna, którą trzeba zagospodarować - zapowiadał przed rokiem prezes.
W 2018 roku województwo ogłosiło konkurs na kogenerację, jednak firma nie składała wniosku. Czas minął, ogłoszony został ponowny konkurs. Tym razem świebodziński Zakład skorzystał z okazji i złożył wniosek o dofinansowanie budowy instalacji kogeneracji biogazu na energię elektryczną. Wniosek, jako jeden z trrzech, przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną. Teraz tylko ocena środowiskowa, kompletowanie dokumentów do umowy i podpisanie umowy.
Przedmiotem projektu ZWKiUK jest budowa zespołu kogeneracyjnego wraz z ewentualną przebudową stacji transformatorowej, węzła ciepła, układu przesyłania biogazu. Czyli pokrótce produkcja energii elektrycznej z biogazu. Planowane przedsięwzięcie realizowane jest z zamiarem wytworzenia instalacji do produkcji energii elektrycznej i ciepła (kogeneracji) w celu zabezpieczenia potrzeb energetycznych oczyszczalni ścieków.
- Przez ten projekt chcielibyśmy najefektywniej wykorzystać zasoby powstałe w procesie oczyszczalnia ścieków (biogazu), zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej poprzez eksploatację biogazu powstałego w wyniku fermentacji ścieków, a co za tym idzie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz redukcję emisji dwutlenku węgla - tłumaczy prezes D. Gusta. I dodaje, że da to możliwość rocznie zaoszczędzić energię elektryczną w ilości 845 MWh.
Planowana budowa instalacji do kogeneracji służyć będzie wykorzystaniu wytwarzanego przez Zakład biogazu do produkcj energii elektrycznej, którą przedsiębiorstwo będzie zużywało na potrzeby własne oczyszczalni. Biogaz powstaje w wyniku fermentacji osadów ściekowych.
- Szacujemy, że w wyniku realizacji projektu będziemy mogli pokryć do 30 proc. obecnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną. Przy okazji zredukujemy o ok. 600 Mg/rok emisję CO2 do atmosfery - wylicza prezes.
Biorąc pod uwagę szaleńczo rosnące ceny energii, kogeneracja pozwoli w części obniżyć rosnące koszty. Dla przykładu cena energii na 2020 r. (po przetargu z końca ubiegłego roku) wzrosła o 36 proc.
Mamy jeszcze jedną dobra wiadomość. Kolejny wniosek przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną. Tym razem na fotowoltaikę, gdzie firma ubiega się o 980 tys. zł dofinansowania. To kolejny krok w stronę uniezależnienia energetycznego ZWKiUK.
O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem
ZOBACZ TAKŻE: 25 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
Polub nas na fb
Polub nas na fb

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?