MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Wiechlicach koło Szprotawy wkrótce ruszy farma słoneczna. To jedna z kilku inwestycji w tym rejonie!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Już wkrótce na terenie oczyszczalni ścieków w Wiechlicach powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 0,3 MW. Wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna pozwoli na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń obsługujących sieć wodno- kanalizacyjną w Szprotawie.

W Wiechlicach pod Szprotawą ruszyły prace związane z budową elektrowni fotowoltaicznej. Na terenie oczyszczalni ścieków zamontowanych zostanie 688 ogniw fotowoltaicznych, o powierzchni przechwytującej wynoszącej 1520,48 m2. Szacuje się, że w ciągu roku elektrownia wprowadzi do sieci energię elektryczną w ilości 107 MWh.

Zielona energia dla Szprotawskich Wodociągów i Kanalizacji

Piotr Ciołka, prezes Szprotawskich Wodociągów i Kanalizacji zaznaczył, że to odpowiedź na stale rosnące koszty energii elektrycznej, które dotknęły nie tylko nasz kraj. Urządzenia, dzięki którym utrzymywana jest ciągłość pracy sieci wodno-kanalizacyjnej, są bardzo kosztochłonne. Z tego powodu inwestycja pozwoli na wygenerowanie oszczędności na poziomie nawet 1 miliona złotych rocznie.
- Już 1,5 roku temu, obserwując wzrostowy trend cen energii elektrycznej na światowych giełdach, podjęliśmy decyzję o budowie farmy fotowoltaicznej – zaznacza burmistrz Mirosław Gąsik. – Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, wybrana została firma FlexiPower Group z Kudrowic, która właśnie weszła na plac budowy.

Będą kolejne inwestycje w energię słoneczną

Spółka Polenergia podpisała umowy z firmą P&Q na budowę dwóch farm fotowoltaicznych w rejonie Szprotawy. W gminie powstaną farmy fotowoltaiczne, o mocy zainstalowanej 67 MWp i wartości 89 mln zł.
Mają one dostarczać energię dla 25 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska