Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła ma być bez dymka

Eugeniusz Kurzawa
Nowa rada chce "pozamiatać” problem palenia. Oby się to udało! Magdalena Kwiecień, Joanna Żbik, Robert Kraszewski, w towarzystwie dyrektorki Ewy Łysień.
Nowa rada chce "pozamiatać” problem palenia. Oby się to udało! Magdalena Kwiecień, Joanna Żbik, Robert Kraszewski, w towarzystwie dyrektorki Ewy Łysień. fot. Tomasz Gawałkiewicz
Rodzice uczniów gimnazjum nr 2 chcą wyperswadować młodym, którzy palą, że nie warto tego robić. Dlatego ogłaszają konkurs z nagrodami.

REGULAMIN WE FRAGMENTACH

REGULAMIN WE FRAGMENTACH

* Każda klasa przystępuje do konkursu w pełnym składzie wraz z wychowawcą.
* Klasy uczestniczą w cyklu zajęć integracyjnych i profilaktycznych w czasie lekcji wychowawczych lub na warsztatach pozalekcyjnych.
* Uczniowie podpisują indywidualne kontrakty zobowiązujące do niepalenia oraz lojalnego uczestnictwa w konkursie, klasa podpisuje kontrakt zbiorowy i przekazuje dyrekcji.
* Nauczyciele i rodzice zobowiązani są do informowania o przypadkach naruszenia regulaminu konkursu.
* Klasa, w której zostanie naruszony regulamin ma możliwość skorzystania z jednej szansy powrotu na właściwą drogę.

- Rozmawialiśmy z jednym z gimnazjalistów, który pali już siedem lat! Okazało się, że w jego klasie nie palą tylko dwie osoby! - podkreśla Magdalena Kwiecień, wiceprzewodnicząca rady rodziców gimnazjum nr 2. - Uznaliśmy, że wobec masowości tego zjawiska nie ma sensu ściganie uczniów, którzy palą, lepiej próbować im tłumaczyć, że to nie tak...

- Zresztą ściganie to zabawa w kotka i myszkę - dodaje Joanna Żbik, skarbniczka rady rodziców. - Oni wystawiają czujkę i jeśli nauczyciel idzie w ich kierunku, uciekają. Często też zmieniają miejsca.

- Stwierdziliśmy, że nie pomoże nam również straż miejska, bo nawet jeśli złapie delikwenta na paleniu, to nie może wlepić mandatu - uzupełnia Robert Kraszewski, przewodniczący rady. - Za palenie nie ma sankcji, najwyżej za śmiecenie w miejscu publicznym.

.

Nowa rada chce się wykazać skutecznością, zależy jej na dobrej opinii o szkole, jak i na zdrowiu dzieci. Zaczęła więc szukać rozwiązań. I wpadła na pomysł. Otóż jedna z koleżanek przewodniczącego była w Hiszpanii, gdzie widziała akcję "Klasa bez dymka". Opowiedziała jak przebiegała.

- Z miejsca to podłapałem i przekazałem radzie rodziców - relacjonuje pan Robert. Pomysł polega na przeprowadzeniu ogólnoszkolnego konkursu pod nazwą "Klasa bez dymka". - Ta klasa, która wygra, otrzyma nagrodę - informuje R. Kraszewski. - Będzie to do wyboru: jednodniowa klasowa wycieczka do aquaparku w Berlinie albo trzydniowa wyprawa "w kraj".

Rodzice opracowali wstępną wersję regulaminu konkursu. Główną zasadę będzie zakaz palenia, zarówno w szkole, jak i w mieście.

- Pilotażowe rozmowy z młodzieżą pokazują, że jest chętna do udziału - wskazuje pani Joanna. - Nawet palacze są gotowi do rywalizacji, bo na tym polu mogą się czymś wykazać.

- Jeśli klasa zgłosi się do udziału, to przez cały czas trwania konkursu, czyli od połowy lutego do końca maja 2008 r. będzie oceniana i punktowana - dodaje pani Magdalena.

- Takiego pomysłu nie wprowadziła w Polsce jeszcze żadna szkoła, rodzice sprawdzali w internecie - cieszy się Ewa Łysień, dyrektorka gimnazjum. Pomysł zostanie zainaugurowany 19 stycznia balem charytatywnym, bezalkoholowym, pod patronatem burmistrza Ignacego Odważnego. Do udziału zostaną zaproszone znane osobistości miasta, a także młodzież klas trzecich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska