Świętochłowice. Nauczycielka matematyki uświadamia uczniów "PO to partia władzy, partia kolesiów"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Radna Bożena Wojciechowska-Zbylut aktywnie wspierała kandydaturę Dawida Kostempskiego z PO na prezydenta Świętochłowic
Bożena Wojciechowska-Zbylut, radna ze Świętochłowic oraz nauczycielka matematyki w I LO w Świętochłowicach, w trakcie zajęć z uczniami mówiła o swoich poglądach politycznych. Krytykowała poprzednie rządy Platformy Obywatelskiej, o samej partii mówiąc, że to "partia władzy, partia wyprowadzania pieniędzy i partia kolesiów". Wypowiedzi te zostały nagrane i ostatecznie o sprawie poinformowano Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Zamiast o matematyce to o polityce. Radna ze Świętochłowic mówi o swoich poglądach politycznych w trakcie zajęć z uczniami

Radna ze Świętochłowic oraz nauczycielka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach, Bożena Wojciechowska-Zbylut, została nagrana w trakcie zajęć z uczniami. Nauczycielka mówiła uczniom nie o równaniach, geometrii czy algebrze, a o swoich politycznych poglądach. Nagranie to opublikował portal Silesia24.pl.

Jak podaje dziennikarz portalu Silesia24.pl, radna Wojciechowska-Zbylut tuż po zakończeniu zdalnej lekcji matematyki podzieliła się swoją opinią o rządach Platformy Obywatelskiej oraz obecnych rządach Prawa i Sprawiedliwości. Nagranie zaczyna się, gdy nauczycielka mówi o wysokości stawek godzinowych i płacy minimalnej za rządów PO, stwierdzając, że płaca minimalna była tak niska, że trudno było za nią wyżyć.

Nauczycielka i świętochłowicka radna, podkreślała, że obecnie stawka godzinowa jest trzykrotnie wyższa i obawia się, że jeżeli do władzy ponownie dojdzie Platforma Obywatelska to zostanie ona ponownie obniżona. W nagraniu słychać, jak radna mówi, ze Platforma Obywatelska to [...]"partia władzy, partia wyprowadzenia pieniędzy, partia kolesiów"[...].

Radna Wojciechowska-Zbylut podkreśliła, że obecna partia rządząca - PiS - jest w trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa. Świętochłowicka radna dodała, że nie jest fanem ani jednej partii, ani drugiej partii, tylko jest obywatelem Świętochłowic i chce, by w mieście żyło się dobrze.

Nauczycielka mówiła uczniom, że "z partiami trzeba się układać, która jest rządząca to wiemy, która była też, jeżeli miasto ma mieć dobre możliwości rozwojowe, to z partiami trzeba się układać" - podkreślała Bożena Wojciechowska-Zbylut.

Nauczycielka jednak mówiła uczniom, że w kwestii budżetowej, za rządów PiS, dużo zmieniło się na plus - jak zwiększenie stawki godzinowej czy zwiększenie wysokości płacy minimalnej oraz zwiększenie zarobków nauczycieli.

- PO było partią biznesu, partią elit, robili przekręty, były afery za aferami. Nikt się normalnym człowiekiem nie przejmował - podsumowała rządy Platformy Obywatelskiej radna Wojciechowska-Zbylut.

Nauczycielka otwarcie mówiła o swoich poglądach politycznych uczniom I LO im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach, których uczy. Podkreśliła, że to są jej spostrzeżenia i może nawet powiedzieć o nich na forum publicznym, zachęcając przy okazji uczniów, by zaprosili ją na lekcje WOS-u (wiedzy o społeczeństwie).

Musisz to wiedzieć

Chcieliśmy, aby nauczycielka sama skomentowała swoje słowa. Niestety, radna ma wyłączoną komórkę, nie odpisuje też na SMS. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy natomiast dyrektora I LO w Świętochłowicach, który wiedział o tym zajściu.

- Zapoznałem się z tym nagraniem. Poinformowałem o tej sprawie organ prowadzący szkołę oraz Kuratorium Oświaty w Katowicach. Bardzo łatwo jest kogoś osądzić i skrzywdzić podejmując pochopne komentarze. Tutaj potrzeba trochę czasu, są od tego odpowiednie procedury, by to wszystko wyjaśnić – podkreśla Mariusz Szeremeta, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Świętochłowicach.

Sprawa budzi wątpliwości nie tylko dlatego, że nauczycielka w trakcie zajęć z uczniami otwarcia mówi o swoich poglądach, ale także dlatego, że sama radna brała udział w kampanii wyborczej wspierając w wyborach na prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego, który startował w wyborach właśnie z ramienia Platformy Obywatelskiej.

- Uważam, że prezentowanie własnych poglądów politycznych przez nauczyciela w taki natarczywy sposób, podczas zajęć lekcyjnych z uczniami, jest niedopuszczalne. Oczywiście każdy ma prawo do swoich poglądów ale to nagranie, z tego co rozumiem jest ze szkoły, z lekcji matematyki i w tym czasie radna Wojciechowska-Zbylut powinna skupić się na tym, by uczyć dzieci właśnie matematyki, a nie na własnej działalności politycznej – mówi Bartosz Karcz przewodniczący powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej w Świętochłowicach oraz przewodniczący stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic, z ramienia którego radna Wojciechowska-Zbylut otrzymała mandat radnej kadencji 2018-2023. Zaraz po wyborach radna odeszła z klubu radnych RDŚ i przyłączyła się do grupy radnych wspierających prezydenta Daniela Begera.

- Tym bardziej budzi to moje zdziwienie, gdyż jak wiadomo radna Wojciechowska-Zbylut brała czynny udział w kampanii wyborczej Dawida Kostempskiego, poprzedniego prezydenta Świętochłowic, który wtedy był jeszcze członkiem Platformy Obywatelskiej. Wówczas radna popierała działania prezydenta związanego przecież z Platformą Obywatelską. Teraz radna popiera obecnego prezydenta miasta - Daniela Begera - kojarzonego z partią rządzącą – Prawem i Sprawiedliwością. Możliwe, że to jest powód jej obecnego, krytycznego stosunku do PO wychodząc z założenia, że najlepiej zawsze być z tymi, którzy rządzą – dodaje Bartosz Karcz.

Dodajmy, że Bożena Wojciechowska-Zbylut jest radną w Świętochłowicach od 2010 roku. Startowała wtedy z Komitetu „Platforma Świętochłowicka”, jednak już w trakcie kadencji przeszła do „Ruchu Ślązaków", gdzie pełniła funkcję przewodniczącej. Z tej listy ubiegała się o reelekcję i ją wywalczyła. W kadencji 2014-2018 przeszła do klubu „Razem dla Świętochłowic”.

W trakcie wyborów radna Wojciechowska-Zbylut brała czynny udział w kampanii wyborczej agitując za Dawidem Kostempskim, kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Świętochłowic. Bożena Wojciechowska-Zbylut w 2018 roku z list stowarzyszenia "Razem dla Świętochłowic" po raz kolejny uzyskała mandat radnej. Zaraz po przegranych przez Dawida Kostempskiego wyborach prezydenckich radna przeszła na stronę urzędującego prezydenta miasta - Daniela Begera.

Zakaz agitacji wyborczej w szkołach

Wyjaśnijmy, że agitacja polityczna w szkołach jest oczywiście zabraniana. Dodajmy jednak, ze nauczycielka nie mówiła uczniom, na jaką partię mają głosować. O nagraniu, gdzie radna i nauczycielka Wojciechowska-Zbylut mówi o swoich poglądach politycznych poinformowano Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Nie przeocz

- Obowiązki nauczyciela są zawarte w art. 6 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym nauczyciel jest zobowiązany m. in kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka; dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów - informuje Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji z Kuratorium Oświaty w Katowicach.

- W czasie lekcji nauczyciel realizuje program nauczania, program wychowawczo – profilaktyczny w sposób zapewniający wypełnienie m. in. obowiązków wskazanych w Karcie Nauczyciela. Podstawa programowa niektórych przedmiotów, np. wiedzy o społeczeństwie, zawiera treści z zakresu funkcjonowania systemu politycznego w Rzeczpospolitej Polskiej. Szkoła nie jest miejscem do agitacji politycznej. Nauczyciel ma konstytucyjne prawo wyrażania swoich poglądów. Jeśli jednak nauczyciel publiczne wypowiada się na tematy polityczne, w sposób ujawniający poglądy i jednocześnie naruszający powyżej wskazane obowiązki w art. 6 Karty Nauczyciela, może podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej - dodaje Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Zobacz koniecznie

Zgodnie z art. 54. Konstytucji RP: Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe (art. 86): W szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

Definicja agitacji politycznej jest zawarta w art. 105 Kodeksu wyborczego:
Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

Art. 108 Kodeksu wyborczego stanowi, że:
Zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów. Za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Materiał oryginalny: Świętochłowice. Nauczycielka matematyki uświadamia uczniów "PO to partia władzy, partia kolesiów" - Dziennik Zachodni

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ten z Orlen co ma dar Boży to nie koleś? Banas tez nie koleś? itp.

G
Gość

Pis zawsze mówił ze rodzina najważniejsza i to robi , obstawia rodzina i kolesiami wszystko. Co się stało z konkursami - pis mówił ze nie działają.

Dojdzie do tego ze w Polsce będzie jak na Białorusi.

G
Gość

... że to "partia władzy, partia wyprowadzania pieniędzy i partia kolesiów".

1/ ... a gdyby tak było !

2/ ... a gdyby tak jest !

3/ ... a gdyby tak będzie (zawsze) !.

Trzeba mieć "uszy i oczy otwarte", tj. kierować się zdrowym rozsądkiem.

A
ANTYKSZONC

pedofilska- kaczystowaka RP ?

G
Gość

POprani to dno dna, sitwa politycznych bandytów, nie interesująca się Polska ale jedynie wlasnymi celami... Jurgieltnicy jakich historia jeszcze nie widzila.

Ich czas przeminąl raz na zawsze ...nawet maturalista Hołownia nie pomoże!

G
Gość

Ktoś doniósł ? Już nie obowiązuje zasada : choćby cię smażyli w smole ,nie mów co się dzieje w szkole ?

G
Gość

Mówiła prawdę , więcej takich nauczycielek !

H
Hanys54

Jaka tam agitacja nauczycielka mówiła prawdę którą potwierdzają lata 2007-2015 w których rządziła Platforma Obywatelska oraz wypowiedzi jej prominentnych działaczy nagrane w restauracji Sowa i przyjaciele. Strzelanie do manifestujących górników w Warszawie to była łagodna forma demokcji w wykonaniu PO.

G
Gość
5 marca, 14:40, Gość:

Przecież ta nauczycielka nie minęła się z prawdą - lecz powiedziała to co wie o tej partii większość naszego społeczeństwa. Dowodem na to jest nagranie - instruktarz jaki został udzielony lokalnemu działaczowi PO z Tczewa przez Noumana. Jak długo będziesz w naszej bandzie to będę cię bronił jak niepodległości. To, że jest to partia kolesi to nie wszystko. Jest to Partia Oszustów i Obłąkanych!

To pikus przy obajtku, ktory buduje sobie palac za miliony z naszych podatkow.

G
Gość
6 marca, 7:13, PiS FOREVER !!!!:

To nie tylko kolesie, to bandyci i zdrajcy Polski! Sprzedajne kundle! Nauczycielkę należy pochwalić za patriotyczną postawę!

Patriotka jak z koziej d**y traba.

G
Gość
6 marca, 14:08, Gość:

Bzdety!!!

Pomijam kwestię zmiany poglądów tej pani. Jednak jako radna powinna wiedzieć, że to co "otrzymała" przez ostatnie lata od PiS-u, to tylko na papierze. Rzeczywistość jest taka, że te zwiększone środki płyną z budżetu samorządu a nie z budżetu państwa. Subwencja na wynagrodzenia, w większości samorządów to wysokość ok. 50-60%, a więc resztę musi dokładać samorząd z tego co mogłoby iść np. na drogi lokalne, kulturę, sport itp. Wystarczy wejść na bip każdej jednostki samorządowej i zobaczyć na budżet, aby wiedzieć jaka jest wysokość subwencji a jakie wydatki, zamiast wypisywać hymny pochwalne o czymś o czym się nie wie. Patriotyzm to nie niszczenie samorządności i okradanie społeczności lokalnej.

Zula

Nie ma zielonego pojecia, ale talent do obracania kota do gory nogami. Z kad biora takich ludzi?

G
Gość

Bzdety!!!

Pomijam kwestię zmiany poglądów tej pani. Jednak jako radna powinna wiedzieć, że to co "otrzymała" przez ostatnie lata od PiS-u, to tylko na papierze. Rzeczywistość jest taka, że te zwiększone środki płyną z budżetu samorządu a nie z budżetu państwa. Subwencja na wynagrodzenia, w większości samorządów to wysokość ok. 50-60%, a więc resztę musi dokładać samorząd z tego co mogłoby iść np. na drogi lokalne, kulturę, sport itp. Wystarczy wejść na bip każdej jednostki samorządowej i zobaczyć na budżet, aby wiedzieć jaka jest wysokość subwencji a jakie wydatki, zamiast wypisywać hymny pochwalne o czymś o czym się nie wie. Patriotyzm to nie niszczenie samorządności i okradanie społeczności lokalnej.

Zula

j
janusz

brawo pis

a
anty-karypel :))
5 marca, 19:16, Gość:

Aha, jeśli o PO o skandal! Olaboga! Skandal!!!

Ale jak nauczyciel chodzi na manify, których hasłem przewodnim jest J***c PiS - to go bronicie, żałośni propagandyści.

Panie Obajtek, zwolnij Pan już tego politruka Twaroga, bo z dziennikarstwem to oni się nawet przez szybę nie widzieli.

Pan -bajtek to go może cmoknąć w rów od-by-tu :)

G
Gość

Aha, jeśli o PO o skandal! Olaboga! Skandal!!!

Ale jak nauczyciel chodzi na manify, których hasłem przewodnim jest J***c PiS - to go bronicie, żałośni propagandyści.

Panie Obajtek, zwolnij Pan już tego politruka Twaroga, bo z dziennikarstwem to oni się nawet przez szybę nie widzieli.

Dodaj ogłoszenie