Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka na HIV wciąż w fazie testów

(tami)
Fot. Archiwum
Świat obiegła wiadomość, że wreszcie mamy szczepionkę na HIV! - Cały czas trwają badania, więc absolutnie nie możemy powiedzieć, że oto mamy preparat, który ratuje życie - powiedział nam dr Jacek Smykał ze szpitala w Zielonej Górze.

Prasa podaje, że największe jak dotąd badania nad szczepionką przeciwko wirusowi HIV zakończyły się sukcesem. Trwały od 2003 r. i były wspólnym przedsięwzięciem ministerstwa zdrowia Tajlandii i armii amerykańskiej. W badaniach udział wzięło 16 tys. zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku 18-30 lat . Połowa ochotników otrzymała eksperymentalną szczepionkę RV144, a połowa palcebo, czyli nieaktywną biologicznie substancję. Wszyscy co pół roku przechodzili testy na obecność wirusa HIV. Wyniki wskazują, że eksperymentalny preparat zmniejszył ryzyko zakażenia o prawie jedną trzecią - w grupie, która otrzymała placebo zakażeniu uległy 74 osoby, w grupie, którą zaszczepiono, 51 osób. Zdaniem naukowców, to dowód na to, że można stworzyć skuteczną szczepionkę chroniącą przed zakażeniem wirusem HIV.

Dr Jacek Smykał, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu wojewódzkim w Zielonej Górze, jest daleki od optymizmu. - To wszystko jest w fazie testów, w powijakach. Nie jest znana skuteczność, ani możliwość powikłań. Nie można powiedzieć, że ten preparat ratuje życie, ani że potrafi zbudować oporność organizmu na zakażenie HIV. To nie tylko moja opinia, ale i lekarzy obecnych na zjeździe Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, jaki odbył się w ten weekend. Żywo na ten temat dyskutowaliśmy i jesteśmy sceptyczni - podkreśla dr Smykał.
Komentować światowych badań nie chciano też w punkcie konsultacyjnym dla osób zakażonych wirusem przy wojewódzkiej stacji Sanepidu w Gorzowie. Usłyszeliśmy, że zbyt wiele rewelacji na temat HIV nie znalazło później potwierdzenia w faktach.

Tymczasem z roku na rok przybywa w Lubuskiem zakażonych śmiertelnym wirusem. Dla porównania w 2006 r. zarejestrowano 21 nosicieli HIV, a rok temu - 33. Przygnębiające jest to, że wśród nowo zakażonych są młodzi, głównie roczniki 1977-80.

Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej od momentu prowadzenia badań, czyli od 1985 r. do 1 września br. mamy w województwie 467 zakażonych. Na AIDS choruje 90 osób. 48 chorych zmarło.
W Polsce jest 12 tys. zakażonych wirusem HIV. Taka jest liczba zarejestrowanych. Szacuje się, że faktycznie może być ich dwa, trzy razy więcej.

TU SIĘ ZBADASZ
W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. działa Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym wykonywane są bezpłatne badania w kierunku HIV, z zapewnieniem anonimowości badanych osób. Na miejscu, poza badaniem pacjenci mogą skorzystać z fachowej porady medycznej i psychologicznej. Badania wykonywane są w każdy wtorek w godz. 15.00-18.00 (budynek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Mickiewicza 12 B, parter, pok.24, wjazd od ul. Jagiellończyka).
W Zielonej Górze taki sam punkt działa przy Uniwersytecie Zielonogórskim ul. Energetyków 2 (I piętro, pokój 110), czynny w poniedziałek od 14.00-17.00

BĄDŹ OSTROŻNY!
Żeby uniknąć zakażenia HIV: używaj własnych przyborów kosmetycznych * przekłuwaj uszy, wykonuj zabiegi kosmetyczne i tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach * używaj jednorazowych igieł i strzykawek * unikaj narkotyków * bądź wierny partnerowi i wymagaj wierności * jeśli piłeś alkohol, poczekaj z seksem * pamiętaj, że prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia HIV * jeśli zachowałeś się ryzykownie, zrób test na HIV

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska