Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczyt NATO w Wilnie. Litewska stolica zamieniona w fortecę

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczynającego się we wtorek szczytu NATO, podczas którego państwa członkowskie mają dyskutować m.in. o tym, jak ma wyglądać droga akcesji Ukrainy do organizacji międzynarodowej. Szczyt NATO odbędzie się w stolicy Litwy - Wilnie - które na ten czas zostanie zamienione w prawdziwą fortecę. Wiele państw wysłało tam swoje wojska i sprzęt w celu dokładnego zabezpieczenia tego wydarzenia.

We wtorek rozpocznie się szczyt NATO. Wilno zamienione w fortecę

Szesnaście państw członkowskich NATO wysłało na Litwę łącznie 1 tys. żołnierzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas szczytu, zaplanowanego w dniach 11-12 lipca. Wydarzenie, które jest organizowane w mieście oddalonym od Rosji o zaledwie 150 km, będzie chronione przez zaawansowane systemy obrony powietrznej państw NATO.

Na Litwie znajduje się 12 amerykańskich rakietowych systemów Patriot wysłanych przez Niemcy, systemy NASAMS przekazane przez Hiszpanię, haubice Caesar dostarczone przez Francję, myśliwce francuskie, fińskie i duńskie oraz sprzęt do zwalczania dronów wysłany przez Francję i Wielką Brytanię - wyliczył Reuters.

Polska i Niemcy zapewniły siły operacji specjalnych, natomiast inne kraje dostarczyły sprzęt chroniący przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi i nuklearnymi - podkreślono.

Jak dodano, na lotnisku w Wilnie niemieckie Patrioty ustawiono w kierunku rosyjskiego Królewca oraz Białorusi, co świadczy o pełnej mobilizacji przed zbliżającym się szczytem NATO.

Jakie są oczekiwania Polski podczas szczytu NATO?

Jak zaznaczał w rozmowie z portalem i.pl minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Polsce zależy najbardziej na wzmocnieniu potencjału obronnego wschodniej flanki Sojuszu. Kolejnym ważnym punktem jest proces zwiększenia liczebności sojuszniczych Sił Wysokiej Gotowości.

- Przede wszystkim chodzi nam o wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki Sojuszu. Kolejnym ważnym punktem jest proces zwiększenia liczebności sojuszniczych Sił Wysokiej Gotowości. Wspomniane elementy muszą się również bilansować finansowo, dlatego jednym z najważniejszych celów szczytu pozostaje mobilizacja państw do zwiększania indywidualnych nakładów na obronność - 2% PKB to minimum, które Polska zdecydowania przekracza. Liczę, że wkrótce będzie to zdecydowanie powszechniejsza praktyka - mówił w rozmowie z portalem i.pl Mariusz Błaszczak.

Szczyt NATO w Wilnie. Czy zapadnie decyzja o akcesji Ukrainy?

Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił w ostatnim czasie, że nie ma zgody, aby proces akcesyjny Ukrainy do NATO mógł mieć miejsce, kiedy Kijów znajduje się w stanie wojny.

- Jest zbyt wcześnie, by podejmować decyzję w sprawie akcesji Ukrainy do NATO, ale musimy wyłożyć Ukrainie racjonalną ścieżkę do tego - powiedział w wywiadzie dla CNN Joe Biden.

Podkreślił jednak, że zaoferował Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa oparte na modelu izraelskim.

- To znaczy dostarczanie broni i potrzebnych zdolności, by mogli się bronić. Jeśli dojdzie do porozumienia, zawieszenia broni, jeśli dojdzie do porozumienia pokojowego, myślę że możemy to wypracować - wyjaśnił prezydent USA.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Proces akcesyjny Szwecji kolejnym ważnym tematem na szczycie NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem na temat przystąpienia Szwecji do NATO - poinformowało w niedzielę biuro tureckiego przywódcy.

Erdogan powiedział Bidenowi, że Szwecja, przyjmując ustawę antyterrorystyczną, podjęła kroki we właściwym kierunku, aby Turcja zaakceptowała jej wniosek o członkostwo w NATO.

Jednak zdaniem prezydenta Turcji podjęte działania nie są wystarczające, ponieważ zwolennicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) nadal organizują demonstracje w Szwecji. PKK jest traktowana przez władze w Ankarze jako organizacja terrorystyczna.

Oprócz Turcji akcesję Szwecji do NATO blokują jeszcze Węgry.

Według relacji biura prezydenta Turcji, Erdogan i Biden rozmawiali także o dostawie amerykańskich myśliwców F-16 do Turcji i przyszłym statusie Ukrainy w NATO.

Źródła: i.pl/PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczyt NATO w Wilnie. Litewska stolica zamieniona w fortecę - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska