Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkołę podstawową opanowały OzoBoty

Edward Gurban
Natalia i Patrycja z przyjemnością obserwują zachowanie robota, który "spaceruje" po narysowanej wcześniej trasie
Natalia i Patrycja z przyjemnością obserwują zachowanie robota, który "spaceruje" po narysowanej wcześniej trasie Edward Gurban
Po co młodzież z nowosolskich szkół malowała na papierze kolorowe linie? Bo te linie to trasa i polecenia dla maleńkich robotów!

Nieduża szklana kulka, mieszcząca się w dłoni, po odpaleniu komputera, tabletu albo smartfona, zamienia się w inteligentny przedmiot, poruszający się po zaprogramowanej trasie, a nawet wykonujący szalony taniec czy prace drogowe. Prostota obsługi OzoBota, bo tak nazywa się owa kulka, sprawia, że jest to wdzięczne narzędzie do nauki programowania na wszystkich poziomach nauczania, od klas I-III do klas gimnazjum, a nawet wyżej.

W 2016 roku OzoBot otrzymał prestiżowe wyróżnienie „Zabawka Roku”. – Ja wolę go nazywać mały robot. Jest on przydatny przy programowaniu kolorowych kodów, dzięki którym dziecko uczy się precyzji, planowania i dokładności. Starsi uczniowie mogą wykonywać bardziej skomplikowane zadania - tłumaczy nauczycielka informatyki Szkole Podstawowej nr 1 w Nowej Soli, Jolanta Pańczak, która zorganizowała pokazy robotów dla uczniów różnych szkół. Uczestniczyły w nich wybrane klasy nie tylko z „jedynki” ale też SP 5, SP 6 i SP 8 a także wszystkich trzech nowo¬solskich gimnazjów. Zajęcia prowadził Rafał Mitkowski z Lublina.

OzoBoty jak wiele innych urządzeń elektronicznych, powinny być naładowane przy pomocy przewodu USB. Czas pracy po naładowaniu wynosi ok. 90 minut. OzoBoty ułatwiają naukę programowania i są wstępem do robotyki (nauki o robotach). Ilość różnych rozwiązań jest tak samo nieograniczona, jak nieograniczona jest kreatywność dzieci związana z rysowaniem i planowaniem tras. Reagując na te kolorowe trasy, małe roboty mrugają odpowiednimi kolorami. Urządzenia można zaprogramować na komputerze w języku Scratch albo Blockly (dla ciekawych - najlepiej w przeglądarce wpisać ozoblockly.pl). Mając gotowy kod (JavaScript), trzeba pamiętać o wgraniu go do robota poprzez ekran monitora. Po włączeniu naszego OzoBota musimy go przystawić w oznaczone miejsce, kliknąć załaduj i rozpoczyna się proces wgrywania kodu. To, co wcześniej ułożyliśmy przetwarzane jest na szybko zmieniająca się sekwencję kolorów, którą ozobot odczytuje czujnikami umieszczonymi na swej podstawie.

Zobacz też: Magda Gessler w Lubuskiem. Które restauracje odwiedziła restauratorka? [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska