MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem pałaców i parków: Pałac z diabelską legendą

Redakcja
- To moja ulubiona rzeźba. Przedstawia wędkarkę, a autorem jest włoski artysta Dodolini. Jest tak zrobiona, że gdy jej dotykamy czuć nawet mięśnie – mówi Anna Wątor z Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu.
- To moja ulubiona rzeźba. Przedstawia wędkarkę, a autorem jest włoski artysta Dodolini. Jest tak zrobiona, że gdy jej dotykamy czuć nawet mięśnie – mówi Anna Wątor z Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu. fot. Paweł Goryl
Żagański zespół parkowo-pałacowy należy do najcenniejszych zabytków w Europie. Kusi gości z całego świata legendami i barwnymi opowieściami.

WIDZIAŁEŚ CIEKAWE MIEJSCA WARTE POLECENIA?

Według legendy rzeźbiarzowi tworzącemu maszkarony szybko skończyły się pomysły. Poprosił więc o pomoc diabła. Gdy ten na końcu pokazał artyście prawdziwą twarz, rzeźbiarz Ze strachu spadł z rusztowania i się zabił, pozostawiając niedokończony jeden z maszkaronów. Może wam uda się go znaleźć? fot. Paweł Goryl

Według legendy rzeźbiarzowi tworzącemu maszkarony szybko skończyły się pomysły. Poprosił więc o pomoc diabła. Gdy ten na końcu pokazał artyście prawdziwą twarz, rzeźbiarz Ze strachu spadł z rusztowania i się zabił, pozostawiając niedokończony jeden z maszkaronów. Może wam uda się go znaleźć?
(fot. fot. Paweł Goryl)

WIDZIAŁEŚ CIEKAWE MIEJSCA WARTE POLECENIA?

Napisz o nich i przyślij zdjęcia do redakcji: al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra lub e-mailem: [email protected]

Pałac w Żaganiu zbudowano na rozkaz księcia Albrechta Wallensteina na miejscu piastowskiego zamku w pierwszej połowie XVII w. Okres świetności obiektu przypada na koniec wieku XVIII, kiedy książę kurlandzki Piotr Biron rozbudował go, nadając mu klasycystyczny wystrój. Na polecenie jego córki, księżnej żagańskiej Doroty Talleyrand do pałacu dobudowano oranżerię i powiększono park. Zespół parkowy, podzielono na trzy części - Park Kwiatowy, Park Środkowy, czyli tzw. Bażanciarnię, i Park Górny. Pomysł bazował na takim rozmieszczeniu roślin, by o każdej porze roku można było znaleźć w parku coś ciekawego.

Aż 197 maszkaronów
Zwiedzanie obiektu zaczynamy od obejrzenia umieszczonych nad każdym z pałacowych okien maszkaronów, czyli płaskorzeźb przedstawiających twarze w demonicznych grymasach. - Jak głosi legenda, każdy z maszkaronów jest inny - mówi Anna Wątor z Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu (ul. Jana Pawła II), w którym można zamówić przewodnika, zwiedzanie pałacu, czy innych miejskich zabytków. - Podobno wykonywał je rzeźbiarz, któremu w pewnym momencie zabrakło pomysłów. Zawarł więc pakt z diabłem, który pozował mu za każdym razem innej masce. W końcu jednak i diabłu zabrakło weny, wtedy ukazał twórcy swe prawdziwe oblicze. Widok był tak przerażający, że biedny rzeźbiarz spadł z rusztowania i się zabił - kończy opowieść nasza przewodniczka.

Cztery platany i sekretne przejścia

Na pałacowym dziedzińcu w wakacje odbywa się dużo imprez plenerowych. W tle widzimy ekran, na którym w sobotni wieczór o godz. 21.00 zacznie się kinowa noc z horrorem. fot. Paweł Goryl

Na pałacowym dziedzińcu w wakacje odbywa się dużo imprez plenerowych. W tle widzimy ekran, na którym w sobotni wieczór o godz. 21.00 zacznie się kinowa noc z horrorem.
(fot. fot. Paweł Goryl)

Z rosnącymi na dziedzińcu platanami wiąże się równie ciekawa historia. Zostały posadzone na cześć córek księcia Birona, czyli noszą imiona: Wilhelmina, Paulina, Joanna i Dorota. Najmłodsza z córek księcia, Joanna, została przez ojca wydziedziczona, gdy wyszedł na jaw zakończony wielkim skandalem romans z nadwornym flecistą. Moc ojcowskiego testamentu okazała się być tak silna, że nawet po śmierci księcia w 1800 roku nie udało się rodzinie zmienić jego woli. Srogi książę musiał jednak mimo wszystko kochać swoją córkę, skoro nie kazał ściąć drzewa posadzonego na jej cześć.

We wnętrzu pałacu znajdziemy wiele ciekawych miejsc. Jednym z najbardziej rozbudzających wyobraźnię, jest umieszczone za lustrem sekretne przejście. Podobno miało służyć gościom jako wyjście ewakuacyjne. Może jednak spełniało także zupełnie inne funkcje i ułatwiało schadzki potajemnym kochankom?

Każda sala w pałacu ma nazwę i historię. W Sali Kryształowej można podziwiać niezwykłe płócienne obicia ścian, które przetykane są złotymi nićmi. Ciekawa jest działająca jak pudło rezonansowe akustyka wnętrza, dzięki której sala spełnia dziś rolę sali teatralnej. W pomieszczeniu panuje zawsze temperatura powyżej zera, gdyż wymaga tego wrażliwe na wilgoć gipsowe sklepienie. Kiedyś umożliwiał to wbudowany w ściany system miedzianych rur, doprowadzający w zimie ciepłą wodę. W Sali Kurlandzkiej można podziwiać zabytkowy piec. Pieczęć na nim wyryta stała się pierwowzorem współczesnego herbu żagania. Sala Wiedeńska słynie zaś z charakterystycznych, austriackich żyrandoli.

Galeria Wesołego Diabła

- To moja ulubiona rzeźba. Przedstawia wędkarkę, a autorem jest włoski artysta Dodolini. Jest tak zrobiona, że gdy jej dotykamy czuć nawet mięśnie – mówi Anna Wątor z Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu. fot. Paweł Goryl

- To moja ulubiona rzeźba. Przedstawia wędkarkę, a autorem jest włoski artysta Dodolini. Jest tak zrobiona, że gdy jej dotykamy czuć nawet mięśnie - mówi Anna Wątor z Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu.
(fot. fot. Paweł Goryl)

Oprócz pałacowych sal warto odwiedzić podziemia. Od dziesięciu lat żagański rzeźbiarz Jerzy Kupczyk umieszcza w niej drewniane figury diabłów. - Jest ich ponad 140, autor ma zamiar wykonać ich tyle ile jest maszkaronów. Każda rzeźba jest inna, symbolizują one różne zawody i idee - wyjaśnia nasza przewodniczka. Znajdziemy tam diabelskie podobizny m.in. Leszka Balcerowicza, rolnika, marynarza, a nawet diabełka "Gazety Lubuskiej". W Galerii znajduje się studnia, której poziom wody jest niezależny od poziomu Bobru i nawet w czasie największej suszy utrzymuje się na jednym poziomie. Przy źródle umieszczono rzeźbę żabki, której uściśnięcie łapki daje szczęście w miłości…

NOCNE ZWIEDZANIE
W najbliższą sobotę odbędzie się drugie nocne zwiedzanie Pałacu Książęcego. Odbywa się w nietypowej, tajemniczej atmosferze. Uczestnicy będą mogli poznać mroczne ciekawostki pałacowe, obejrzeć sale spowite w półmroku, odwiedzić Galerię Dobrego Diabła. Zwiedzanie rozpoczyna się w godz. 22.30 i 23.00. Bilety w cenie 3 zł. Przedsprzedaż biletów trwa do piątku w godz. 9-17 (Centrum Informacji Turystycznej, ul. Jana Pawła II 15). Możliwość zakupu biletów w dniu zwiedzania w punkcie informacji w Pałacu. Ilość zwiedzających ograniczona. Bliższe informacje pod numerem tel. 0 68 477 10 90.

W POBLIŻU WARTO ZOBACZYĆ
ŻAGAŃ

  • dawny budynek administracji książęcej (dziś sąd rejonowy), zbudowany w końcu XVIII wieku, w klasycystycznym pałacyku latem 1813 pracował Stendhal;
  • klasycystyczny pałacyk zwany Wdowim, zbudowany w 1793 roku, dziś urząd miejski, dzieło architekta rodem z Poczdamu, Krystiana W. Schultze, wzniesiony przez Birona dla żony, później wykorzystywany przez książęcy urząd ziemski;
  • niewielki klasycystyczny pałacyk zaprojektowany na przełomie XIX i XX wieku, w którym do niedawna mieściła się biblioteka miejska.

    ŻARY
  • zamek Dewinów-Bibersteinów - potężna budowla gotycka z XIII w., przebudowana później (lata 1540 - 1549) w stylu renesansowym, obecnie odnawiana;
  • pałac Promnitzów - sąsiadujący z zamkiem, barokowy pałac zaprojektowany przez słynnego architekta Giovanniego Simonetti, został wybudowany w latach 1710 - 1726;
  • park przypałacowy z początków XVIII wieku, odrestaurowany na przełomie 2007 i 2008 roku, w centrum parku znajduje się wybudowany na nowo domek muzyczny oraz kawiarenka, wzorowane na oryginalnej budowli z 1929 roku.
  • Paweł Goryl, (th)
    0 68 377 02 20
    [email protected]

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska