Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Żaganiu i nowe inwestycje. Miasto zdobyło kasę na renowację ważnego obiektu

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Wideo
od 16 lat
Żagański pałac wygląda coraz piękniej. Co prawda był problem z renowacją fontann, ale obecnie misy z fontann są w pracowniach konserwatorskich i wrócą na swoje miejsce do końca września.

- To jeden z większych żagańskich projektów, zakładający zwiększenie dostępności do dziedzictwa kulturowego Żagańskiego Zespołu Pałacowo - Parkowego - mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta w Żaganiu. - Na ten cel pozyskaliśmy 3 mln 700 tys. złotych to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Wkład miasta to 3 miliony złotych.

W ramach prac przeprowadzono renowację elewacji żagańskiego pałacu, prowadzono też prace kominiarskie, zamontowano rynny spustowe, zadbano o to, żeby zabytek nie był narażony na wilgoć. W tym samym czasie prowadzono prace konserwatorskie, sztukatorskie, odremontowano piękne zdobienia pałacu. Do wszystkich pałacowych fontann doprowadzono wodę.

Jak przyznaje A. Zychla był problem z dokończeniem renowacji samych fontann, obecnie misy z fontann są w pracowniach konserwatorskich i mają wrócić na swoje miejsce do końca września. W ramach prac liftingu doczekała się także sala inter, w której od kilku już lat można ogląd filmy 3D.

To ważny zabytek

Pierwsze wzmianki na temat żagańskiego parku okalającego pałac pojawiły się w XVII wieku w czasach Albrechta von Wallensteina. Największy wpływ na kształt założeń pałacowo-parkowych miała księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord. Włączyła ona w obszar parku tereny położone na Przedmieściu Bożnowskim (dzisiejszy zespół szpitalny św. Doroty) oraz powiększyła Park Górny. Park pałacowy otrzymał nowy, romantyczny charakter, według projektu Friedricha Teicherta, inspektora ds. ogrodu. Układ parkowy podzielony został na dwie części: wewnętrzną z licznymi zabudowaniami oraz zewnętrzną, otwartą na otaczającą go okolicę. Inspirację dla wprowadzanych zmian stanowił Park Mużakowski. Dzieło księżnej Doroty kontynuował jej syn, Napoleon Ludwik, fundując wolnostojące posągi czy też uruchamiając na terenie parku liczne fontanny, w tym fontannę główną zdobiącą podzamcze pałacu. Żagański park pałacowy należy do obiektów najwyższej rangi. Uznawany już przed II wojną światową za najpiękniejszy na Śląsku i jeden z najwspanialszych w Europie Środkowej, jest jednym z największych zabytkowych parków miejskich w Polsce. Do dziś park zachwyca swoim pięknem i stanowi ulubione miejsce spacerów dla mieszkańców miasta i turystów.

źródło: Lubię Żagań

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska