Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szokujące doniesienia z Brukseli. Ukraina pomoże obalić rząd w Polsce? Elżbieta Rafalska: Trzeba brać pod uwagę wszystkie warianty

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Szokujące doniesienia napływają z Brukseli. Według informacji przekazanych na platformie X przez Dominikę Cosić - korespondentkę TVP, Niemcy i Francja obiecały władzom Ukrainy szybkie wejście do UE, jeśli Kijów pomoże w obaleniu obecnego polskiego rządu. - Chciałabym wierzyć, że jest to informacja nieprawdziwa, ale polityk nie może grzeszyć naiwnością i musi brać pod uwagę wszystkie warianty - powiedziała w rozmowie z portalem i.pl, komentując doniesienia korespondentki TVP, europoseł Elżbieta Rafalska.
Według informacji przekazanych na platformie X przez Dominikę Cosić - korespondentkę TVP, Niemcy i Francja obiecały władzom Ukrainy szybkie wejście do
Według informacji przekazanych na platformie X przez Dominikę Cosić - korespondentkę TVP, Niemcy i Francja obiecały władzom Ukrainy szybkie wejście do UE, jeśli Kijów pomoże w obaleniu obecnego polskiego rządu. Fot. European Parliament/Twitter

Ukraina pomoże obalić rząd w Polsce? To może być cena za szybsze przyjęcie do Unii Europejskiej

Dominika Cosić, korespondentka TVP w Brukseli, napisała na platformie X (dawniej Twitter), "że Niemcy i Francja obiecały władzom Ukrainy szybkie wejście do UE, jeśli Kijów pomoże w obaleniu obecnego polskiego rządu". Motywacja ma być związana ze zmianą traktatów, które rzekomo blokuje Polska.

- Motywują to tym, że bez zmiany traktatów nie można rozszerzyć UE, a to Polska blokuje te zmiany - napisała korespondentka TVP.

- Argumentacja kłamliwa, bo można przyjąć nowe kraje do UE na bazie obecnych traktatów. Francja, a przede wszystkim Niemcy, chcą zmienić traktaty tylko i wyłącznie po to, by zwiększyć swoją siłę i kompetencje instytucji unijnych. I żaden z tych krajów nie chce Ukrainy w UE - możemy przeczytać we wpisie Dominiki Cosić.

"W Brukseli robi się wszystko, aby dokonać zmiany rządu w Polsce"

Portal i.pl zapytał o te doniesienia Elżbietę Rafalską, europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

- Chciałabym wierzyć, że jest to informacja nieprawdziwa, ale polityk nie może grzeszyć naiwnością i musi brać pod uwagę wszystkie warianty, nawet te skrajnie niekorzystne, jak takie doniesienia - powiedziała Elżbieta Rafalska.

Jak zaznaczyła, "w parlamencie w Brukseli robi się wszystko, aby dokonać zmiany rządu w Polsce". Elżbieta Rafalska wskazała również, że nie wykluczałaby definitywnie wariantu rozmów między Niemcami i Francją a Ukrainą.

- Od dawna już mówiono o próbie federalizacji. Nie można więc wykluczyć tego, że Niemcy, Francuzi czy inne państwa będą próbowały takiego wariantu, aby w ten sposób uzyskać poparcie w kwestii federalizacji. Oczywiście, publicznie nikt się do tego nie przyzna, ale tego typu próby mogą być podejmowane - zaznaczyła europoseł w rozmowie z portalem i.pl.

- Polska jest zdecydowanie przeciwna zmianie traktatów w kierunku federalizacyjnym. Zmiana traktatów musi się odbyć przy akceptacji, dlatego nasz rząd i stanowisko Polski może być przedstawiane jako jedyna przeciwna opcja dla nowych koncepcji. Równocześnie próbuje się skłócić Ukrainę z Polską, mówiąc o tym, że będziemy przeciwni np. skróconej ścieżce akcesji do Unii Europejskiej - dodała Elżbieta Rafalska.

Federalizacja Unii Europejskiej zakończyłaby dialog i zachowanie własnej tożsamości

Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem i.pl zwróciła również uwagę, że federalizacja Unii Europejskiej zakończyłaby dialog w tej instytucji oraz niemożliwe byłoby wtedy zachowanie własnej tożsamości i odrębności małych ojczyzn.

- Federalizacja jest koncepcją superpaństwa, w którym wielcy dalej zarządzają, a mniejsi nie mieliby zupełnie nic do powiedzenia. Byłby to koniec Unii, do której wstępowaliśmy w 2004 roku. Nie na to się umawialiśmy - podkreśliła europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szokujące doniesienia z Brukseli. Ukraina pomoże obalić rząd w Polsce? Elżbieta Rafalska: Trzeba brać pod uwagę wszystkie warianty - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska