MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka po angielsku

Eugeniusz Kurzawa
Marta Bordych, Alicja Heyduk i inni młodzi aktorzy z klasy II e gimnazjum chętnie biorą udział w zajęciach i teatralnych zabawach z językiem angielskim
Marta Bordych, Alicja Heyduk i inni młodzi aktorzy z klasy II e gimnazjum chętnie biorą udział w zajęciach i teatralnych zabawach z językiem angielskim fot. Maria Leśnik
Gimnazjaliści doskonalą znajomość języka angielskiego m.in. poprzez zajęcia teatralne. Najnowszy projekt nazywa się "Otwarta kurtyna".

- Dzięki Fundacji bankowej im. Leopolda Kronenberga już po raz trzeci w naszej szkole realizujemy projekt, który ma rozwijać talenty młodzieży - mówi Maria Leśnik, wicedyrektorka placówki.

Gdy po raz pierwszy placówka zwróciła się z prośbą o wsparcie finansowe Fundacja Kronenberga pomogła przeznaczając 5 tys. zł na zakup książek do szkolnej biblioteki.

Następnie jesienią 2004 r. ruszył projekt pt. "Gimnazjum - szansa dla młodych talentów", opracowany przez trzy nauczycielki, Justynę Buczkowską, M. Leśnik i Agnieszkę Witkiewicz.

Dziś widać, że idea trafiła w dziesiątkę, bo nie tylko wzbudziła zainteresowanie młodzieży, ale po raz kolejny zyskała finansowe wsparcie Fundacji Kronenberga w niebagatelnej kwocie ponad 19 tys. zł.

Pojechali do teatru

- Zostały za to zakupione między innymi książki, kostiumy i dekoracje teatralne, materiały plastyczne - tłumaczy M. Leśnik. - Za pieniądze z dotacji był również zorganizowany wyjazd 150 uczniów do teatru.

W trzeciej, obecnie realizowanej edycji programu, gimnazjum zakupiło z pieniędzy już podarowanych przez Fundację Kronenberga (11 tys. zł) nowe książki i kasety do nauki języka angielskiego.

Księgozbiór wzbogacił się o pozycje do ćwiczenia interakcji językowej, komunikacji, ponadto uczniowie otrzymali teksty do interpretacji teatralnej, skecze, dramaty Szekspira w wersji skróconej i uproszczonej oraz wiele materiałów do kopiowania i doskonalenia dialogów, dyskusji, gier symulacyjnych.

- Od 2001 r. prowadzę z młodzieżą gimnazjalną zajęcia teatralne, które mają uczyć ją lepiej przyswajać sobie język angielski - mówi Barbara Korzeniewska, nauczycielka języka.

Rozwijają talent

Szkolny teatr angielskiego nazywa się Ace. Przewija się przez niego do 50 młodych ludzi rocznie. Są bardziej lub mniej zaawansowani zarówno w języku, jak i w sztuce aktorskiej. Nauczycielka określa to, co razem robią zwrotem - zabawy ze słowem.

Corocznym finałem zabaw jest English Day - Dzień Języka Angielskiego w Zbąszyńskim Ośrodku Kultury, gdzie na scenie wystawiane są sztuki, wprawki i dialogi przygotowywane przez cały rok. Obecnie w przygotowaniu znajduje się dziewięć angielskich skeczów oraz komedia "Wiele hałasu o nic" Szekspira.

- Chodzi nam o wspieranie uczniów w odkrywaniu i rozwijaniu zainteresowań, talentów oraz spełnianiu ambicji związanych z twórczością artystyczną, a także pielęgnowaniem lokalnej tradycji - podkreśla M. Leśnik. - Poprzez uczestnictwo w tym projekcie młodzież zyskuje możliwość udziału w tworzeniu i odbiorze kultury, kształtowaniu osobowości i wyrównaniu szans edukacyjnych względem rówieśników z większych miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska