Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz pomysłu na weekend? Wybierz się na szlak drewnianych kościółków wokół Puszczy Zielonka

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
W sercu Wielkopolski, wokół malowniczej Puszczy Zielonka, ukryty jest niezwykły skarb kultury i historii – Szlak Drewnianych Kościołów. To unikalny projekt turystyczny, stworzony przez Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” i otwarty dla miłośników dziedzictwa oraz podróżujących samochodami czy pieszo.

Spis treści

Szlak drewnianych kościołów w Wielkopolsce

W sercu Wielkopolski, otulony bujnymi lasami Puszczy Zielonka, rozciąga się niezwykły szlak turystyczny, który stanowi prawdziwą perłę dla miłośników historii i architektury sakralnej. Mowa tu o „Szlaku kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka”. To nie tylko podróż przez malownicze tereny, ale także okazja do poznania bogatego dziedzictwa drewnianej architektury sakralnej.

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Kicinie
Zachwycające drewniane kościoły, ukryte w malowniczych zakątkach Puszczy Zielonka, tworzą niezwykły „Szlak Kościołów Drewnianych". To nie tylko trasa turystyczna, ale także projekt mający na celu ochronę i promocję dziedzictwa drewnianej architektury sakralnej.

CC BY-SA 4.0Sławomir Milejski/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Szlak, ufundowany w 2008 roku, pozwala odkryć 12 drewnianych kościołów, stanowiących nie tylko architektoniczne arcydzieła, ale także świadectwo historii i wiary. Projekt ten to rezultat staranności gmin zrzeszonych w „Puszczy Zielonka” oraz wsparcia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Zobacz w galerii zdjęć: Szlak drewnianych kościółków wokół Puszczy Zielonka

Trasa, skonstruowana z myślą o wygodnej turystyce samochodowej, wiedzie przez malownicze zakątki sześciu gmin:

  • Czerwonaka,
  • Kiszkowa,
  • Murowanej Gośliny,
  • Pobiedzisk,
  • Skoków,
  • Swarzędza

To podróż w czasie i przestrzeni, gdzie drewno, naturalny surowiec z Puszczy Zielonka, odgrywa kluczową rolę.

Podróże w czasie i przestrzeni

Historia kościołów na szlaku sięga średniowiecza, z fundacji rycerskich, książęcych czy duchownych. Obecne świątynie powstały między XVI a XIX wiekiem, a każda z nich ma swoją unikalną historię. Najstarszy spośród nich, kościół w Wierzenicy z fragmentami datowanymi przed rokiem 1589, kryje w sobie dzieła klasy europejskiej, jak marmurowy nagrobek hrabiego Cieszkowskiego czy słynne drzwi Lenartowicza.

Wieża kościoła w Uzarzewie skrywa dokument z 1868 roku, odkryty podczas remontu, napisany przez ówczesnych dziedziców wsi – Żychlińskich. To tylko niektóre z fascynujących historii związanych z tym wyjątkowym szlakiem.

Węglewo Kościół św Katarzyny Aleksandryjskiej
Gmina Pobiedziska
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie (1818 r.): Znany z obrazu Matki Bożej zwanej Panią z Wyspy, pełnego legendy.

CC BY-SA 4.0Sławomir Milejski/wikimedia.org/zdjęcie ilustracyjne

Podróżując tą trasą, odwiedzający spotkają się z różnorodnością stylów architektonicznych, począwszy od gotyku, przez barok, aż po dzieła współczesne. Kościoły na szlaku nie tylko zachwycają swoją formą, ale także kryją w sobie niezwykłe dzieła sztuki sakralnej.

Zobacz jak, wyglądają kościoły na szlaku w galerii zdjęć poniżej:

Szlak drewnianych kościółków to nie tylko podróż w przeszłość, lecz także refleksja nad harmonią między człowiekiem a naturą. Trasa przypomina o związku między kulturą a środowiskiem naturalnym, gdzie drewno z puszczy było nie tylko budulcem, lecz także źródłem inspiracji.

Dzięki temu unikalnemu szlakowi podróżujący mają okazję odkryć skarby polskiego dziedzictwa, zanurzyć się w historii i pięknie drewnianej architektury sakralnej. To niezapomniane doświadczenie dla miłośników podróży, sztuki i historii.

Zobacz też: Warszawa – europejska perła, wychwalana przez Niemców. Polska metropolia zdobywa uznanie za granicą

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szukasz pomysłu na weekend? Wybierz się na szlak drewnianych kościółków wokół Puszczy Zielonka - Strona Podróży

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska