Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tabela netto waloryzacji emerytur 2024. Mamy wyliczenia świadczeń brutto i netto od marca

MM
Wideo
od 16 lat
Tabela netto waloryzacji emerytur 2024. Seniorzy ponownie będą mogli liczyć na solidny wzrost świadczeń. Za sprawą wysokiej inflacji podwyżki emerytur muszą być wyższe. Takie mogą być stawki emerytur od marca 2024, jeśli będą obowiązywać zapowiadane zasady.

Emerytury "na rękę" od marca 2024 - oto tabela netto

Waloryzacja emerytury polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Waloryzacja emerytur w 2024 roku ponownie będzie bardzo wysoka. Przez to, że inflacja, szczególnie na początku 2023 roku, utrzymywała się na wysokim poziomie, to świadczenia dla emerytów i rencistów muszą bardziej wzrosnąć. Waloryzacja emerytur i rent to odpowiedź na rosnącą inflację. Chodzi o to, by kwota świadczenia odpowiadała realnej sile nabywczej pieniądza. To może być ostatni rok z tak wysoką waloryzacją, gdyż na kolejne lata prognozuje się spadek inflacji.

Zobacz także:Podwójna waloryzacja emerytur po wyborach - o co chodzi? Mamy tabelę wyliczeń brutto i netto emerytur 2024

Mamy wyliczenia emerytury po waloryzacji 2024 - oto stawki brutto i netto

Według zapowiedzi rządu wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 roku wyniesie 12,3 procent.

W 2023 roku najniższa emerytura wzrosła do 1588,44 zł brutto. Jeśli nic się nie zmieni, to w 2024 roku będzie już ona wynosić 1783,82 zł brutto. To oznacza wzrost o około 200 złotych.

Oto tabela brutto i netto emerytur od marca 2024 - takie mają być stawki po waloryzacji

Wiele osób zadaje sobie pytanie co z emeryturami po wyborach parlamentarnych? Wprowadzenie waloryzacji procentowej dla emerytów to ustawowy obowiązek. Przyjęta stawka wzrostu wynosi 12,3 procent i nie może zostać zmniejszona. Wyliczenia emerytur od marca 2024, biorąc pod uwagę właśnie taki wskaźnik, prezentujemy w naszej galerii.

Co może się jeszcze zmienić? Na razie nie ma informacji, by określona grupa osób została objęta waloryzacją kwotową, a to by oznaczało dla nich inne podwyżki. W 2023 roku wprowadzono właśnie waloryzację kwotowo-procentową i niektórzy otrzymali podwyżkę o 250 zł brutto, a niektórzy o wskaźnik 14,4 proc.

Jeśli w Polsce zmieni się rząd, to także mogą zajść zmiany w wypłatach emerytur. Platforma Obywatelska obiecywała przed wyborami wprowadzenie drugiej waloryzacji emerytur i rent, gdy inflacja będzie przekraczała 5 proc. W kampanii wyborczej mówiło się także o podniesieniu kwoty wolnej od podatku z 30 do 60 tys. złotych. To by oznaczało, że emeryci i renciści z emeryturami do 5000 zł brutto byliby zwolnieni z podatku dochodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tabela netto waloryzacji emerytur 2024. Mamy wyliczenia świadczeń brutto i netto od marca - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska