Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica upamiętnia Ludwika Wittchena - wybitnego działacza z Pszczewa

Dariusz Brożek
Tablicę odsłonili (z lewej) Aleksander Wittchen – syn Ludwika Wittchena – oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Jarosław Szałata.
Tablicę odsłonili (z lewej) Aleksander Wittchen – syn Ludwika Wittchena – oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Jarosław Szałata. Dariusz Brożek
Przed środową sesją rady powiatu międzyrzeckiego odsłonięto tablicę, poświęconą wybitnemu działaczowi polonijnemu z okresu międzywojennego Ludwikowi Wittchenowi z Pszczewa. Walczył o polskość Ziemi Międzyrzeckiej, za co został zamordowany przez hitlerowców.

Ludwik Wittchen z Pszczewa zginął 17 kwietnia 1940 r. w obozie w Oranienburgu. Został zakatowany przez hitlerowskich oprawców. Dziś odsłonięto poświęconą mu tablicę, wmurowaną w ścianę starostwa w Międzyrzeczu.

- Niech ta tablica będzie świadectwem krwi, przelanej za Polskę przez ojca i innych działaczy Związku Polaków w Niemczech Rodło - mówił wzruszony Aleksander Wittchen, syn L. Wittchena.

Kim był L. Wittchen? Przed Traktatem Wersalskim walczył o przyłączenie Pszczewa i okolic do odrodzonego po 123 latach zaborów państwa polskiego. Mimo tego aliancka komisja zdecydowała o przyłączeniu prawie całego powiatu międzyrzeckiego - razem z Pszczewem i Międzyrzeczem -do Niemiec. Polsko-niemiecką granicę wytyczono zaledwie kilka kilometrów na wschód od Pszczewa.

W okresie międzywojennym L. Wittchen był radnym w Pszczewie, w latach 1929-34 jako jedyny Polak zasiadał w sejmiku powiatowym w Międzyrzeczu. Dostał się tam głosami Polaków z Dąbrówki Wielkopolskiej i okolic.Był członkiem zarządu banku ludowego, który wspierał polskich rolników i rzemieślników. Jesienią 1939 r. został aresztowany przez Niemców, którzy zamordowali go 17 kwietnia 1940 r. w obozie koncentracyjnym w Oranienburgu. Jego rodzina została wysiedlona.

- Był jednym z najwybitniejszych mieszkańców Pszczewa i Ziemi Międzyrzeckiej w minionym wieku - mówi wiceprzewodniczący rady powiatu Jarosław Szałata, który przez sześć lat zabiegał o uhonorowanie pamięci L. Wittchena.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska