MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnice Dziadoszyców startuje z Zielonej Góry

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Uczestnicy rajdu poznają m.in. historię ratusza w Nowym Miasteczku
Uczestnicy rajdu poznają m.in. historię ratusza w Nowym Miasteczku Eliza Gniewek-Juszczak
Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej zaprasza w niedzielę na kolejny rajd z cyklu „Z pociągu już nie zobaczysz”. Tym razem tematem będzie tajemnicza historia Dziadoszyców. Start z Zielonej Góry.

- Rozebrana niedawno linia kolejowa Kożuchów - Niegosławice - Rokitki - Złotoryja - Marciszów to dla wielu wspomnienie odlotowego pociągu relacji Marciszów - Zielona Góra, który niecałe 200 km jechał ładnych kilka godzin, wożąc studentów z Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry na WSP i WSI – wspomina organizator rajdu Mieczysław Bonisławski. – Ale to też teren tajemniczych Dziadoszyców, pierwszego znaczącego plemienia Słowian, którzy stworzyli na naszych terenach coś więcej niż drobną organizację grodową. To było nieduże prapaństwo, z którym musiał walczyć Mieszko I, aby w końcu podporządkować Dziadoszyców książęcej władzy z Wielkopolski.

Kto skorzysta z zaproszenia na samochodowy rajd będzie mógł poznać więcej szczegółów tajemniczej historii Dziadoszyców. Z pewnością będzie ciekawie, bo kilka wieków po czasach Mieszka I pobudowano tutaj urokliwe dwory. Na trasie znajdzie się jedna z najstarszych osad na naszym terenie, czyli „Solniki”, ze wzgórzem o pogańskich tradycjach kulturowych i kościołem warownym z XIII w. – Spod murów kościoła można podziwiać panoramę Zielonej Góry na północy i Góry Kaczawskie z wyniosłym wygasłym wulkanem, Ostrzycą na południu – zachęca Bonisławski.

Kolejne punkty rajdu: Bielice - dwór „biały", Dziadoszyce – dworzec kolejowy, Lasocin – pałac, Nieciecz – środek hodowli dzikich zwierząt, Borów Polski – zamek, Nowe Miasteczko – dworzec kolejowy, ratusz, kościół i rynek, Niegosławice – dawny węzeł kolejowy, Gościeszowice – kolebka Mistrza.

Zbiórka chętnych: pl. Powstańców Wielkopolskich, przy pomniku dobosza w niedzielę, 2 października, godz. 9.00. Udział jest bezpłatny i otwarty. Uczestnicy dostaną pamiątkowe odznaki i wydawnictwa Klubu Miłośników Kolejki Szprotawskiej.

Przeczytaj też:W Nowej Soli stanęła ławeczka Romea i Julii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska