Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak się rodzi film

Dariusz Brożek
Gimnazjaliści przygotowują film o rodzinnej miejscowości. Pomagają im dziadkowie, bo najlepiej pamiętają, jak się kiedyś żyło w Pszczewie.

Operatorem szkolnej kamery jest Michał Maryniak. Nad scenariuszem pracują jego koleżanki i koledzy z gimnazjum. - Mamy sporo pracy, bo musimy przejrzeć mnóstwo przewodników i książek poświęconych historii Pszczewa - mówi Patrycja Sochacka.

Miał swój klimat
Gimnazjaliści wypytują dziadków o ciekawe zdarzenia z lat ich młodości, szperają po strychach w poszukiwaniu dawnych zdjęć i dokumentów. Chcą je wykorzystać w filmie. - Pokażemy w nim nasze zabytki i osobliwości. Współczesne ujęcia uzupełnią przebitki archiwalnych materiałów - zapowiada M. Martyniak, który pasjonuje się fotografiką.

- Pszczew bardzo się zmienił w ciągu 50 lat. Teraz jest ładniejszy, ale wtedy też miał swój klimat - mówi Monika Szałtys, którą zafascynowały zdjęcia i kartki pocztowe z połowy minionego wieku.

Młodzi filmowcy podkreślają, że pracując nad scenariuszem, wiele się dowiedzieli o rodzinnej miejscowości. - Jej historyczną kolebką był średniowieczny gród na półwyspie Katarzyna. Archeolodzy odkryli tam fundamenty zabudowań i wałów obronnych. Później, przez kilkaset lat, Pszczew był siedzibą archidiakonatu - mówi Mateusz Górski.

Jak ustaliła P. Sochacka, miejscowość zawdzięcza swą nazwę pszczołom. - W jednej z książek wyczytałam, że najstarszą ulicą jest Pasieka. Nasi przodkowie zajmowali się bowiem pszczelarstwem - przekonuje gimnazjalistka.

Korzystają z internetu

Film powstaje w ramach projektu ,,Moja miejscowość okiem kamery’’, który koordynuje nauczyciel informatyki Robert Judek. - Od kilku miesięcy gimnazjum uczestniczy w międzynarodowym programie edukacyjnym ,,Twinning’’, czyli ,,Bliźniactwo’’. Naszymi partnerami są uczniowie szkoły w Faro w Portugalii. Razem z nimi opracowaliśmy już projekt dotyczący bezpiecznego korzystania z internetu - wyjaśnia.

Gimnazjaliści poznali już zagrożenia i pułapki, które czyhają na nich w sieci. Do kolejnego projektu przyłączyli się ich rówieśnicy z Niemiec, Białorusi i Wielkiej Brytanii. - Jak już zmontujemy film, to go wyślemy naszym kolegom i koleżankom z tych szkół. Oczywiście internetem - zapowiadają młodzi filmowcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska